Až láska jej ukázala to najdôležitejšie

Univerzitný profesor Thomas Hardy sa práve rozišiel s manželkou a dospievajúcim synom, navyše mu nedávno umrela matka, s ktorou mal silné citové puto. Právnik mu v pozostalosti odovzdá jej denník.

Zdroj:  IKAR
Zdroj: IKAR

BRATISLAVA - Minulosť matky Thomasa šokuje. Najmä však to, čo mu po celý život bolo odopierané spoznať: kto bol jeho otcom. Ako sa vysporiada s matkiným tajomstvom, ako nové skutočnosti ovplyvnia jeho kariérou poznačený život? Kto bol muž, ktorý ho splodil a čím v roku 1911 spôsobil senzáciu v celej Kalifornii?

Historicko-spoločenský román Posledný potomok sa odohráva na jeseň roku 1961 a na začiatku 20. storočia. Je to príbeh o citlivej rodičovskej a synovskej láske. Najmä však o dojemnom a krehkom vzťahu ženy a muža, ktorým osud nedoprial prežiť spolu svoju lásku.

Námetom pre napísanie príbehu boli pre Eriku Jarkovskú informácie o Išim, ktorého označovali ako Posledný slobodný Indián Severnej Ameriky, Muž z doby kamennej či Posledný Yahia. Iši v príbehu zohráva iba vedľajšiu úlohu. Hlavnou hrdinkou je Edna Hardyová. Po smrti celej rodiny, ktorá zahynula pri ničivom zemetrasení v San Franciscu v roku 1906 a po smrti manžela o pár rokov neskôr, sa ocitá bez prostriedkov a zázemia. Napokon ju životná situácia donúti živiť sa prostitúciou. Avšak práve vďaka tomu spoznáva Išiho a jej život sa navždy zmení.

Edna na niekoľko mesačné spolunažívanie s Išim spomína v svojom denníku takto: Keď sa obzerám späť do minulosti, vidím, že všetko, čo sa mi v živote prihodilo – to dobré, ale aj to zlé –, malo nejakú príčinu. Lebo nikto a nič neprichádza náhodou, všetko je priťahované tým, čo vyžarujeme. Ak mám byť k sebe úprimná, potom musím priznať, že vždy, z celého svojho srdca, som túžila najmä po láske, hoci som to nedávala príliš najavo. Našťastie Boh vo svojej múdrosti vedel čítať v mojej mysli a poslal ku mne Išiho. Až naša láska mi ukázala, čo je v živote dôležité a bez čoho sa nedá zaobísť. Už viem aj to, že akékoľvek šťastie je len polovičné, keď sa oň nemáme s kým podeliť. Iba s Išim som spoznala, čo znamená milovať a byť milovaná. Bol pre mňa darom z nebies, aký sa len tak v živote nedostáva.

Kniha Posledný potomok vyšla vo vydavateľstve ENRIBOOK. V logu vydavateľstva je lapač snov. „Na rozdiel od toho indiánskeho, ktorý lapal tzv. nočné mory, ten vydavateľský sa snaží polapiť a zrealizovať sny tých autorov, ktorí milujú písanie a veľmi túžia držať v rukách vlastnú knihu, ibaže doteraz nenašli vydavateľa, ktorý by ich tvorbu priviedol k čitateľom,“ vysvetľuje šéfka vydavateľstva Erika Jarkovská.

Začítajte sa do knihy Posledný potomok.

Diskusia