Ministerstvo školstva nadviazalo spoluprácu s Jad Va-šem, učitelia sa budú vzdelávať o holokauste

BRATISLAVA - Minister školstva Peter Plavčan počas návštevy Izraela podpísal spoločné vyhlásenie so zástupcami Jad Va-šem (Yad Vashem). Významný pamätník holokaustu a slovenské ministerstvo školstva uzavreli spoluprácu, v rámci ktorej sa budú slovenskí učitelia zúčastňovať na vzdelávacích seminároch k výučbe o holokauste v Jad Va-šem. Agentúru SITA o tom dnes informoval komunikačný odbor ministerstva školstva.

Foto: Múzeum Yad Vashem - Zdroj:  jerusalemshots.com
Foto: Múzeum Yad Vashem - Zdroj: jerusalemshots.com
(2)
yadvashen1
yadvashen1

Minister Plavčan povedal, že vyhlásenie je v súlade s vládnym záväzkom zabezpečiť, aby vzdelávanie našich detí viedlo k účinnej prevencii extrémizmu, antisemitizmu, rasizmu, xenofóbie a iných foriem neznášanlivosti. „Je to veľmi dôležité najmä v týchto dňoch, kedy sme svedkami narastania trendu šírenia extrémistických myšlienok a hnutí na Slovensku. Naším cieľom je vzdelávať mladých ľudí, podporovať ich kritické myslenie a pomáhať im rozpoznať klamstvo pri opise historických udalostí,“ uviedol Plavčan a dodal, že treba sa poučiť z histórie a o holokauste otvorene hovoriť.

Plavčan informoval izraelských partnerov aj o konkrétnych krokoch, ktoré Slovensko podniklo. Vyzdvihol predovšetkým založenie prvého slovenského múzea venovaného obetiam holokaustu v Seredi, ale pripomenul i posilnenie počtu hodín dejepisu a organizovanie exkurzií do bývalých koncentračných táborov a miest spájaných s holokaustom.

Najväčší pamätník holokaustu na svete Jad Va-šem založili v roku 1953 na základe rozhodnutia izraelského parlamentu. Jeho hlavnou úlohou je pripomínať si a zachovávať pamiatku na milióny obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

 

SITA

Diskusia