Osmijankova literárna záhrada spojila školu, žiakov a rodičov

Nezisková organizácia OSMIJANKO realizuje už 13. rok celoslovenskú čitateľskú súťaž Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty!

BRATISLAVA - Práve prebiehajúci ročník má podtitul Osmijankova literárna záhrada. Prostredníctvom súťažného zošita riešia súťažiace školské kolektívy osem hravých súťažných otázok na základe hodnotných knižných titulov.

Počas súťaženia navštevuje Osmijanko, v rámci svojho putovania, jednotlivé školy na Slovensku.

V piatok 3. marca zavítal do ZŠ v Sološnici s literárnou lekciou k prvej súťažnej otázke - Dievčatko s veľkou fantáziou, na motívy knižky slávnej švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej, ktorej 110. výročie narodenia si pripomíname v tomto roku. Hlavnou témou bolo hľadačstvo – otvorené oči pripravené na vnímanie vecí všedných, ktoré sa môžu pomocou fantázie premeniť na malé zázraky. Bábkoherečka Barbora Krajč Zamišková v svojom predstavení vyzvala deti, aby sa stali hľadačmi. Podarilo sa! Nielen deti sa premenili na hľadačov, ale aj Pippi, keď objavila druhácku triedu plnú nádherných, s veľkou fantáziou vyrobených hávedníkov. To je tiež jedna súťažná úloha na motívy knižky Hávedník českého autora Jiřího Dvořáka. Takmer každé dieťa si spolu so svojimi rodičmi vytvorilo svoj vlastný hávedník a ako povedal pán riaditeľ Ivan Kordík „ hávedníky sa nosili do školy aj na fúrikoch.“

Triedna pani učiteľka druhákov Karolína Ghirbaková, ktorá Osmijanka do školy pozvala, sa zapojila do súťaže po prvýkrát. Celá jej trieda žila knižkami a čítaním s Osmijankom. Zaramovaná Osmijankova literárna mapa, ktorú sme vydali ako súčasť súťažného zošita, farebné kresby na stenách z jednotlivých súťažných titulov potvrdili, že všetko závisí od nás dospelých, aby sme našli tie správne „metodiky“ ako priviesť deti k čitateľstvu na celý život.

Teší nás, že k Osmijankovi sa v každom ročníku pridá 8 až 12 tisíc detí z celého Slovenska (do 13. ročníka súťaže sa zapojilo vyše 8427 žiakov prostredníctvom pedagógov a knihovníkov, ktorí sú zároveň koordinátormi súťaže na školách).

Projekt aj podujatie v Sološnici podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Autor: Miroslava Biznárová, riaditeľka OSMIJANKO n.o.

Diskusia