V Kysuckom Novom meste zažili Noc s Andersenom

Pri príležitosti narodenia Hansa Christiana Andersena (2. apríl 1805) si pripomíname jeho život a rozprávky, ktoré ho preslávili po celom svete. Podujatie, ktoré plní tento cieľ, nesie názov Noc s Andersenom a na Slovensku ide už o jeho 12. ročník. Od roku 2006 ho koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Prvýkrát ho však zorganizovali dve knihovníčky M. Čápová a H. Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. 

(3)
nsa_3
nsa_3
nsa2
nsa2

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO - Noc s Andersenom je v súčasnosti už úspešné medzinárodné podujatie zamerané na podporu čítania detí, pričom Slovensko je po Českej republike v poradí druhou krajinou s najvyšším počtom zapojených knižníc. Počet zapojených detí každým rokom stúpa a láme rekordy. V tomto roku išlo dokonca o 10 400 slovenských detí.

            A preto sa aj my v našej základnej škole veľmi tešíme, že sme súčasťou tohto podujatia. Tento rok sme ho zorganizovali už po piatykrát a zúčastňujú sa ho žiaci 5. – 7. ročníka. Organizáciu mali na starosti pani učiteľky slovenského jazyka (Mgr. Káčeriková, Mgr. Záteková a Mgr. Halúsková) a z jednotlivých tried bolo vybraných 24 žiakov. Fotografovanie a tvorbu videa zabezpečil Ing. Horos.

            Všetci spolu sme sa stretli 31. marca (piatok) popoludní a ukončenie bolo 1. apríla (sobota) v ranných hodinách. Noc strávená v škole priniesla nielen zábavu, hru a radosť z čítania, ale aj obohatenie vedomostí o informácie zo života dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Okrem neho sme si však pripomenuli aj život zberateľa slovenských ľudových rozprávok Pavla Dobšinského. Pre žiakov bolo pripravených množstvo aktivít zameraných na posilnenie pozitívneho prístupu k čítaniu, na tvorivosť, fantáziu i predstavivosť. Ich úlohou bolo vytvoriť plagát, uhádnuť názov rozprávky a pripraviť si aj dialogizované čítanie vybranej rozprávky. Po prezentovaní plagátov si pozreli 2 animované rozprávky a čakali na nich ďalšie úlohy. Ich zdolanie bolo občas aj trošku náročnejšie, ale naši šikovní žiaci všetky prekážky prekonali a tešili sa z úspechu. Odmenou za takto zvládnuté aktivity (tesne pred spaním) im bolo čítanie rozprávok v podaní našich pani učiteliek. Potom už na nich čakal len rozprávkovo sladký a ničím nerušený spánok. Na druhý deň ráno sme si zbalili veci, poupratovali triedy a ešte raz sme sa všetci spolu stretli v jednej z tried. Spolu sme si porozprávali, čo sa nám páčilo najviac a prečo sa takto strávené chvíle určite vyplatili. Žiakov čakalo za ich usilovnosť ešte malé prekvapenie v podobe odmien a posledné zazvonenie na zvončeku, ktoré ukončilo tieto rozprávkové chvíle.

            A čo dodať na záver? Snáď iba toľko, že už teraz sa tešíme na budúci rok, pretože pozitívne reakcie našich žiakov nás ubezpečili, že organizovať toto podujatie má skutočne veľký význam.

 

                                                                                                                      Mgr. Katarína Halúsková,

                                                                                                                                 ZŠ Dolinský potok

                                                                                                                              

Diskusia