SPU postaví novu budovu, bude v nej knižnica a archív

Novostavba vyrastie na mieste nedávno zbúranej stavby pri Botanickej záhrade SPU v Nitre.

SPU v Nitre, zdroj: TASR
SPU v Nitre, zdroj: TASR

NITRA – Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre postaví novú budovu, do ktorej umiestni archív aj časť knižnice. Novostavba vyrastie na mieste nedávno zbúranej stavby pri Botanickej záhrade SPU v Nitre. Univerzitná knižnica a archív sa v súčasnosti nachádzajú v objekte pri kruhovom objazde na Štúrovej ulici. Zatiaľ čo knižnica funguje v rekonštruovanej časti objektu, archív je v starých priestoroch, ktoré nevyhovujú súčasným štandardom. 

Ako povedala pre agentúru SITA hovorkyňa univerzity Renáta Chosraviová, funkcia hlavnej budovy knižnice zostane zachovaná a v novostavbe budú priestory určené najmä pre študentov na „formálne, neformálne aj skupinové štúdium“. „Cieľom je zároveň zlepšiť dostupnosť knižničných a informačných služieb tým, že sa budú poskytovať tam, kde študenti trávia najviac času, teda v blízkosti študentských domovov a výučbových priestorov,“ skonštatovala Chosraviová. Ako ďalej dodala, skúsenosti z takmer desaťročnej prevádzky knižnice mimo areálu SPU ukázali, že v takýchto podmienkach sa niektoré služby nedajú efektívne zabezpečiť a zo strany študentov zasa efektívne využívať.

Od nových priestorov preto univerzita očakáva zlepšenie používateľského komfortu pre tých, ktorí potrebujú knižnicu využívať pravidelne, racionalizáciu niektorých služieb a celkové zlepšenie podmienok na štúdium. Výstavba sa má začať hneď po vybraní dodávateľa verejným obstarávaním. „Predpokladáme, že projektová dokumentácia, ktorá bude podkladom pre začatie verejného obstarávania, bude pripravená v lete 2017,“ doplnila Chosraviová.

Diskusia