Kapacity stupavskej ZŠ rozšírila modulová budova

Školáci zo Základnej školy (ZŠ) kpt. J. Nálepku v Stupave už nemusia chodiť na dvojzmenné vyučovanie a tlačiť sa spolu s učiteľmi v priestoroch, ktoré kapacitne nestačia.

Otvorenie nového modulového pavilónu ZŠ kpt. Jána Nálepku v Stupave, zdroj: TASR/Erik Mader
Otvorenie nového modulového pavilónu ZŠ kpt. Jána Nálepku v Stupave, zdroj: TASR/Erik Mader

STUPAVA - Viac priestoru pre vyučovanie im poskytuje nová osemtriedna modulová budova v školskom areáli, ktorú včera slávnostne otvorili.

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) v príhovore ocenil fakt, že projekt štátnych dotácií určených na výstavbu modulových škôl efektívne pomáha tam, kde školy kapacitne nedokážu uspokojiť požiadavky súvisiace s nárastom počtu detí. "Celkovo bolo už otvorených 2500 nových tried, v ktorých má priestor pre vyučovanie 6500 detí," uviedol Plavčan s tým, že projekt bude pokračovať a štátna podpora pomôže zvýšiť kapacity ďalších škôl. "V súčasnosti rokujme s ministerstvom financií, všeobecne je vôľa v tomto projekte pokračovať," uistil Plavčan.

Stupava je jednou zo 16 obcí Bratislavského a Košického kraja, pre ktoré vláda v rámci tzv. druhého sociálneho balíčka v roku 2015 vyčlenila tri milióny eur pre výstavbu modulových škôl. Skolaudovaných je už 13 stavieb. "Takéto školy môžu vzniknúť prakticky v priebehu jedného roka, pričom pol roka trvá administratívna príprava, druhý polrok samotná výstavba," upozornil splnomocnenec vlády SR pre najmenej rozvinuté regióny Anton Marcinčin.

Kľúčový je podľa jeho slov samotný prístup samospráv. "Stupava je príkladom, že vedenie mesta i zastupiteľstvo vnímali túto otázku ako naozaj prioritnú a snažili sa v rámci svojich kompetencií posúvať tento projekt čo najrýchlejšie dopredu," uviedol Marcinčin.

Primátor Stupavy Roman Maroš poukázal na to, že nová modulová stavba výrazne pomôže dynamicky sa rozvíjajúcemu mestu, do ktorého sa sťahujú mladé rodiny. "Nie je to však definitívne riešenie. Vzhľadom na predpoklad, že i naďalej bude rásť počet detí v meste, rátame s tým, že v horizonte dvoch - troch rokov budeme opätovne potrebovať rozšíriť kapacity nadstavbou tejto modulovej budovy," uviedol primátor.

Zdroj: TASR

Financovanie modulovej školy

Celková cena stavby modulovej školy v Stupave vrátane projektovej i inžinierskej činnosti a zariadenia interiéru je 470.000 eur. Viac ako polovicu investície tvorí dotácia ministerstva školstva vo výške 250.000 eur. Zvyšok dofinancovalo mesto zo svojho rozpočtu.

So stavbou sa začalo počas leta 2016 vybudovaním základov a prípojok inžinierskych sietí. S montážou modulového systému pozostávajúceho z oceľových profilov sa začalo v polovici novembra 2016, v polovici decembra bola stavba dokončená a následne skolaudovaná. Dnes je v budove sedem prváckych tried, ôsma učebňa slúži pre potreby deleného vyučovania, napríklad jazykov.

Z dispozičného hľadiska ide o pozdĺžny trojtrakt, kde sa v strede nachádza chodba a po stranách učebne. Pavilón modulovej školy je kompletne zariadený novým vybavením s interaktívnymi tabuľami. Chodba slúži zároveň ako šatňa. Okrem učební a chodby je súčasťou objektu tiež kabinet pre učiteľov, hygienické zariadenia pre žiakov a učiteľov, technická miestnosť a priestor pre upratovačku.  

Diskusia