Dni slovenskej literatúry sa začínajú vo štvrtok

Dni slovenskej literatúry spoja knihy, hudbu i divadlo. 1. ročník festivalu by nemali vynechať priaznivci literatúry, vydavatelia naň totiž prinesú aj diela, ktoré sa už v kníhkupectvách nedajú kúpiť.

Ilustračné foto, zdroj: TASR
Ilustračné foto, zdroj: TASR

BRATISLAVA - Nielen milovníkom kvalitných kníh je určený festival Dni slovenskej literatúry, ktorý najbližšie štyri dni bude hostiť Bratislava. Prvý oficiálny ročník festivalu slávnostne odštartuje vo štvrtok 8. októbra o 17:00 v Galérii Medium, v budove Vysokej školy výtvarných umení na Hviezdoslavom námestí 18 otvorením výstavy vizuálnej poézie POE(VI)ZIA a koncertom skupiny Cluster Ensemble. Festival, ktorého nultý ročník vlani vyvolal veľký záujem verejnosti, sa od 8. do 11. októbra uskutoční na viacerých miestach v centre hlavného mesta. Veľká časť podujatí sa sústredí do bratislavskej Starej tržnice a ďalšie sa uskutočnia v Galérii Medium, Kultúrnom centre (KC) Dunaj, v Slovenskej národnej galérii, v Slovenskom centre dizajnu v Hurbanových kasárňach, Goetheho inštitúte, v Poľskom inštitúte a vo V-klube. Už dnes, v predvečer festivalu, sa uskutoční od 17:00 akcia "Literárna vlna - prúd čítania" v Rakúskom kultúrnom inštitúte na Hodžovom námestí a v neďalekom Goetheho inštitúte na Panenskej ulici. Milovníkom súčasnej literárnej tvorby akcia prinesie "čítačky" Marka Gregura z Chorvátska, Magdaleny Knapp-Menzel z Rakúska a známej nemecky píšucej maďarskej autorky Terézie Mora žijúcej v Nemecku. Podujatie od 20:00 vyvrcholí koncertom v rakúskom inštitúte.

Prvý ročník Dní slovenskej literatúry je venovaný odkazu kultového slovenského spisovateľa Rudolfa Slobodu. V súvislosti s dielom spisovateľa, od smrti ktorého 6. októbra uplynulo 20 rokov, bude jednou z tém festivalu sloboda. Zároveň budú viaceré podujatia reagovať na tému vtedy a teraz. Festival si kladie za cieľ šíriť slovenskú literatúru, propagovať umelecky hodnotné diela a iniciovať ich vznik. Na programe sú čítačky, inscenované pásma, tvorivé dielne v školách, knižniciach, kníhkupectvách, v kultúrnych aj v netradičných mestských priestoroch. Zámerom je zaujať všetky vekové skupiny, deti, dospievajúcich, dospelých i seniorov a prezentovať začínajúcich autorov aj nové knihy. Umožniť verejnosti stretnúť sa s tým najlepším, čo v poslednom čase vzniklo v strednej Európe. 

Medzi zaujímavých hostí Dní slovenskej literatúry patrí svetoznámy maďarský literát Pál Závada, do Bratislavy prídu i Petra Hůlová a Jan Němec z Česka, Magdalena Tulli z Poľska. Podujatia nebudú venované iba literatúre, prinesú i divadlo a vo veľkej miere koncerty, ktoré sa uskutočnia v KC Dunaj a Starej tržnici. Medzi zaujímavé akcie festivalu patrí napríklad i "Nočná literárna šichta"- maratón čítaní poézie a prózy v podaní domácich a zahraničných literátov, ktorý sa v Galérii Medium uskutoční v piatok od 20:00 do 24:00. 

Vrcholné podujatia Dní slovenskej literatúry sa v rámci celodennej akcie "Literárna paráda" uskutočnia v nedeľu 11. októbra od 10:00 do 22:00 v Starej tržnici. Hlavný organizátor - Literárne informačné centrum (LIC) sa teší najmä so spolupráce so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. “Vydavatelia budú prítomní na vyvrcholení Dní slovenskej literatúry a budú predávať svoje knihy v Starej tržnici,“ avizovala riaditeľka LIC Miroslava Vallová. Akcie sa zúčastní 35 vydavateľov, čo je o sedem viac ako na vlaňajšom nultom ročníku. Tento predaj kníh je podľa Vallovej dôležité pre všetkých priaznivcov literatúry, lebo “tam dostanú knihy za veľmi zvýhodnené ceny a aj také, ktoré sa už prípadne inde nedajú zohnať“. V rámci nedeľnej Literárnej parády Vallová osobitne pozýva na prvú beseda s najnovšou laureátkou prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera, s Veronikou Šikulovou. Diskusiu bude moderovať Juraj Kušnierik a jej hudobnú časť zabezpečí Marián Varga. "Takisto je veľmi obľúbeným podujatím Literárny cirkus Kaliho Bagalu. Pretože Kali to veľmi krásne a vtipne uvádza a prinesie nám tých najlepších slovenských autorov súčasnosti," doplnila Miroslava Vallová s tým, že nedeľný program v Starej tržnici obsahuje aj obľúbený prednes autorskej poézie slam poetry, reťazové čítanie osobností na počesť Ruda Slobodu, koncerty, tvorivé dielne pre deti či ukážky z divadelných hier. 

Dni slovenskej literatúry zareagujú aj na podujatia, ktoré sa v rovnakom čase konajú v Bratislave - BLAF – Bratislava Art Festival a Bielu noc. Spolupracujú aj s verejnoprávnym Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS). Konkrétne na festival upozorní Slovenský rozhlas vo vysielaní Rádia Devín a internetových Rádií Litera a Junior. 

Diskusia