Múzeum holokaustu ukazuje, kam až môže viesť neznášanlivosť

Múzeum holokaustu má byť podľa ministra kultúry Mareka Maďariča mementom, aby sme nikdy nezabudli na to, čo sa stalo a že sa to môže zopakovať aj v budúcnosti.

Múzeu holokaustu v Seredi
Múzeu holokaustu v Seredi

BRATISLAVA – Za veľký vklad ministerstva kultúry do boja proti extrémizmu považuje minister kultúry Marek Maďarič výstavbu Múzea holokaustu v Seredi, ktoré má okrem expozícií aj vzdelávacie centrum. Maďariča teší, že ako minister sa mohol zasadiť o to, aby v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi mohlo vzniknúť Múzeum holokaustu. Múzeum nie je pritom podľa neho určené len pre tých, čo hrôzy holokaustu prežili, „ale najmä pre nové generácie, a špeciálne pre mladých ľudí, aby tí mohli spoznávať, aká bola politika holokaustu obludná a kam až môže viesť ľudská a rasová neznášanlivosť“. 

Múzeum holokaustu, ktoré vzniklo ako súčasť Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry, je podľa Maďariča príkladom toho, že ak sa dobrí ľudia spoja pre dobrú vec, bude ich hlas proti zlu znieť Slovenskom aj zahraničím dlhé roky. Múzeum má byť mementom, aby sme nikdy nezabudli na to, čo sa stalo a že sa to môže zopakovať aj v budúcnosti. Hodnoty, ktoré vyznávame a ktoré sa nám zdajú samozrejmé, sú totiž veľmi krehké, upozorňuje minister kultúry v súvislosti so snahou vlády bojovať proti všetkým formám extrémizmu a s jej plánom dokončiť Múzeum holokaustu. 

Múzeum holokaustu v Seredi je pre verejnosť prístupné od 26. januára 2016 v autentických priestoroch barakov bývalého pracovného a koncentračného tábora, v ktorom počas druhej svetovej vojny väznili približne 16-tisíc Židov. Je zároveň aj vzdelávacím strediskom o rasizme, antisemitizme a xenofóbii. Prvá expozícia múzea približuje riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938-1945. Druhá je venovaná všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska počas holokaustu, zobrazuje hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli Židia deportovaní. Posledná časť je venovaná tým, ktorí počas vojny Židov zachraňovali a bolo im udelené vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi. V tomto roku vedenie múzea plánuje dobudovať ďalšie časti expozície.

Podpora dokončenia múzea je súčasťou programového vyhlásenia vlády. V jeho časti nazvanej Kultúrna politika sa konkrétne píše, že vláda "dokončí výstavbu Múzea holokaustu v Seredi ako inštitúcie s potenciálom vzdelávania a výchovy proti všetkým formám neznášanlivosti, násilia a extrémizmu". Boj proti extrémizmu je jednou z priorít koaličnej vlády Smer-SD, SNS a Most-Híd a podrobnejšie bol rozpísaný v jej programovom vyhlásení. V Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2016 - 2020 možno boj s extrémizmom nájsť vo viacerých častiach. Vláda sa svojím programom „otvorene hlási k európskym demokratickým tradíciám slobody, ľudskej dôstojnosti a tolerancie v boji proti fašizmu a pravicovému extrémizmu. Na základe tohto demokratického presvedčenia je vláda pripravená posilniť politiku porozumenia a zmierenia občanov všetkých národností Slovenska s jedinečnou príležitosťou naštartovania novej etapy podpory národnostných menšín“. Programové vyhlásenie je postavené tak, aby "vnútropolitickú a medzinárodnú stabilitu krajiny ukotvilo na prehlbovaní spoločenskej, hospodárskej a sociálnej súdržnosti s cieľom zastaviť nárast extrémizmu a extremizácie parlamentnej politiky". Avizuje, že "vláda použije všetky právne i politické prostriedky, aby nedala extrémizmu šancu a zastavila tak ďalšiu antisystémovú eróziu parlamentnej demokracie". Problematika boja s extrémizmom sa objavuje v oblastiach multilaterálne vzťahy; regionálne školstvo; šport a mládež; kultúrna politika; politika podpory národnostných menšín; tiež v cieli vlády posilniť úlohu štátu a ochranu verejného záujmu ako aj v oblasti vnútorný poriadok a bezpečnosť. 

Diskusia