Školy môžu ponúknuť študentom online vzdelávanie

Slovenskí žiaci a študenti sa môžu jednoduchou formou vzdelávať v digitálnych zručnostiach. Online vzdelávanie sa začína postupne rozvíjať aj na Slovensku, stále je však podceňované.

Zdroj: Learn2Code
Zdroj: Learn2Code

BRATISLAVA - Nielen v zahraničí sa školy venujú vzdelávaniu digitálnych zručností detí a študentov, tento trend už prišiel aj na Slovensko. Dalo by sa povedať, že je stále ešte "v plienkach", pretože väčšina škôl stále netuší o rôznych možnostiach, ktoré môžu využívať v rámci vzdelávacieho procesu. Hovoríme najmä o možnostiach online vzdelávania.

Samozrejme, že naše školy majú na prvom stupni predmety ako informatika a zároveň organizujú aj záujmové krúžky, ktoré sa venujú IT. Mnoho odborníkov z tejto oblasti na druhej strane tvrdí, že je táto oblasť spracovaná nedostatočne, respektíve sa jej nevenuje dostatočná pozornosť a školám často chýbajú profesionáli a kvalitne spracované materiály.

Dnešné deti majú prístup k najmodernejším technológiám, takmer každý žiak vlastní smartfón, tablet alebo kvalitný počítač. To však nezaručuje to, že vie tieto nástroje aj adekvátne využívať - najmä v procese výučby, domácich úloh a podobne.

Štatistiky hovoria o problematike nedostatočného množstva kvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie a firmy majú problém nájsť nielen kvalitných programátorov, ale chýbajú im napríklad profesionáli na vizuálny dizajn, marketing, sociálne siete a mnohé iné IT oblasti.

Situáciu by podľa mnohých odborníkov mohli riešiť napríklad rôzne formy vzdelávania digitálnych zručností - a jednou z nich je aj model online vzdelávania, ktorý je momentálne dostupný na Slovensku. Okrem online vzdelávania priamo na škole by si študenti mohli materiály študovať aj v domácom prostredí. Tento model by tak mohol zabezpečiť viac kvalifikovaných absolventov, ktorí vyjdú zo stredných a vysokých škôl a budú skutočne ovládať IT jazyk na takej úrovni, aby mohli reálne pracovať na určitých projektoch.

Vzdelávanie digitálnych zručností je možné už aj na slovenských školách

Existuje naozaj veľa možností, ako môžu slovenské školy zahrnúť moderné technológie do vyučovacieho procesu. Jednou z nich je napríklad aj projekt s názvom „Vzdelávanie digitálnych zručností pre školy“, ktorý prinášajú profesionáli z Learn2Code. Ako tvrdia samotní zakladatelia spomínanej organizácie - "Nie je to len o programovaní a kódovaní web stránok, digitálne zručnosti sú široký pojem, ktorý zahŕňa aj množstvo iných aktivít na počítači!"

Projekt sa zameriava na vzdelávanie digitálnych zručnosti od úplných základov. Každý kurz je tvorený videotutoriálmi a prílohami, ktoré tvoria obrázky a zdrojové súbory. Ďalej nechýbajú aj jednotlivé zadanie, na ktorých si študent môže danú tému odskúšať. Inštruktori sú študentom k dispozícii vo forme diskusie, chatu alebo emailom pre prípadné riešenie otázok. Garanciou kvality je teda okrem skúsených inštruktorov a kvalitných materiálov aj samotný fakt, že všetky kurzy sú akreditované ministerstvom školstva.

Školy môžu získať prístup k vzdelávaciemu obsahu, ktorý sa skladá z nasledovných oblastí:

Vzdelávací obsah – študenti aj zamestnanci školy získavajú neobmedzený prístup ku všetkým vzdelávacím materiálom, ako aj podporu lektorov.

Learning management systém – softvér na správu všetkých vzdelávacích aktivít, kurzov, študentov s možnosťou sledovania progresu užívateľov.

Marketing a podpora – marketingové materiály a úvodné zaškolenie zamestnancov školy pomôžu využiť program na maximum.

Čo získa študent online vzdelávaním?

Vďaka tomuto projektu sa učia žiaci a študenti určitej samostatnosti. A aj vďaka tomu môžu získať cenné informácie a skúsenosti, ktoré dokážu pretaviť do samostatných projektov - či už formou vlastnoručne zhotovenej webstránky, tvorbou vlastného loga, značky alebo sa jednoducho zdokonalia v základných počítačových zručnostiach ako tvorba zaujímavých textových dokumentov, prezentácií, tvorba kvalitných videoanimácii, úprava fotografií a podobne. Zároveň sa naučia využívať moderné technológie čo najefektívnejšie a vyťažiť z nich čo najviac. 

"Je dôležité pristupovať k IT vzdelávaniu systematicky a snažiť sa deti viesť v duchu najnovších trendov. A práve táto forma vzdelávania môže študentov viesť krok za krokom k jednotlivým oblastiam IT," tvrdí jeden zo spoluzakladateľov Learn2Code Marián Kristeľ.

Registrácia škôl je dostupná TU.

Diskusia