Na konferencii Pedagogickí hrdinovia priblížia, ako zážitkovo učiť

Ako posilniť svoju rolu učiteľa, zvládnuť svoje vyhorenie, priniesť do tried dialóg, či učiť zážitkom. Aj takéto otázky bude v stredu 22. marca v Banskej Bystrici riešiť viac ako 150 účastníkov konferencie Pedagogickí hrdinovia.

Ilustračné foto, zdroj: TASR
Ilustračné foto, zdroj: TASR

BANSKÁ BYSTRICA - Organizátorom konferencie je Komenského inštitút v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela.

Ako pre TASR uviedol Rado Plánička z Centra etickej a environmentálnej výchovy Živica, za 27 rokov od pádu komunizmu sa už na Slovensku vystriedalo 18 ministrov školstva z desiatich politických strán a hnutí. Desať ministrov pritom zotrvalo v úrade menej ako rok. "Na Slovensku je stále viac učiteľov, ktorí veria, že nemôžeme čakať na osvieteného ministra, ale konkrétnymi príkladmi ukazujú, ako meniť školstvo zdola," pripomenul. Takýchto učiteľov spája aj Komenského inštitút, ktorý je súčasťou vzdelávacej organizácie Živica.

Od Lenky Mihalicovej zo Školy u Filipa, ktorá v škole nechce hodnotiť známkami, sa účastníci môžu dozvedieť, ako nájsť svoju pedagogickú víziu, Miroslav Kseňák zo ZŠ Pliešovce predstaví nový netradičný šport na hodinu telesnej výchovy, ktorý zapája všetkých žiakov, a riaditeľ Evanjelickej spojenej školy v Martine Jozef Sopoliga povie viac o tom, ako učí fyziku inovatívnou metódou vyvinutou na Harvarde.

Témy a workshopy, ktoré konferencia prináša, pokrývajú oblasti, ktoré v slovenskom školstve dlhodobo absentujú. Workshopy budú viesť lektori, ktorí majú potenciál učiteľov významne posilniť v ich role pedagogického lídra.

So psychologičkou Sylviou Ondrisovou budú hľadať svoju pedagogickú víziu aj hranice moci, s facilitátorom a trénerom Dušanom Ondrušom sa naučia, ako do tried prinášať hodnotové otázky, s Jurajom Hipšom sa zase pozrú na zážitkové vyučovanie. Posilnia sa aj v rešpektujúcej komunikácii a Univerzita Mateja Bela predstaví koncept, ako sa dá pomocou dobrovoľníckej práce v škole vzdelávať.

Konferencia je určená pre učiteľov a učiteľky základných a stredných škôl i všetkých študentov pedagogických fakúlt. Prináša témy pre lektorov a účastníkov Komenského inštitútu, do ktorého sa môžu aj tento rok prihlásiť učitelia z celého Slovenska.

Diskusia