USA: Kongresman navrhol zrušiť ministerstvo školstva

O šokujúce či radikálne nápady nie je núdza ani medzi americkými zákonodarcami. Jeden z nich navrhol úplné zrušenie ministerstva školstva, neuviedol však, ako to urobiť.

Ilustračné foto, zdroj: TASR/AP
Ilustračné foto, zdroj: TASR/AP

WASHINGTON - Republikán Thomas Massie, reprezentujúci v Kongrese štát Kentucky, predložil návrh zákona rušiaceho ministerstvo. Celý text zákona má pritom len jedinú vetu: "Ministerstvo školstva 31. decembra 2018 zanikne."

Kongresman odôvodnil svoj návrh tým, že ani Kongres ani prezident prostredníctvom svojich ľudí "nemajú ústavnú právomoc diktovať ako a čo sa musia učiť naše deti".

"Nevolení byrokrati vo Washingtone by nemali mať na starosti intelektuálny a morálny vývoj našich detí. Štáty a miestne komunity sú v najlepšej pozícii sformovať učebné plány, ktoré spĺňajú potreby ich študentov. Školy by mali niesť zodpovednosť a rodičia majú právo vybrať si najlepšie vzdelávanie pre svoje deti," uvádza sa v tlačovej správe na webovej stránke zákonodarcu.

Thomasa Massie podporilo niekoľko ďalších republikánov. Walter Jones je podobne ako Massie presvedčený, že rozhodovanie o vzdelávaní patrí na lokálnu, nie federálnu úroveň. 

"Roky som obhajoval vrátenie politiky vzdelávania tam, kam patrí – na štátnu a lokálnu úroveň. Byrokrati v D.C. nemôžu rozumieť individuálnym potrebám škôl a ich žiakov. Je čas vyhnať federálnych úradníkov z tried a zrušiť ministerstvo školstva," povedal Jones. 

Ostro skritizoval ministerstvo školstva aj republikán Andy Biggs: "Ministerstvo školstva prerástlo do nespoznateľnej federálnej beštie. Je čas ukončiť prístup \'jedna veľkosť sedí všetkým\' a vrátiť právomoci na miestnu úroveň."

Kongresmani neuviedli žiadne podrobnosti o procese zrušenia ministerstva. Profesor práva David Schoenbrod pre rozhlasovú stanicu NPR povedal, že zrušenie ministerstva nie je také ľahké, ani pravdepodobné. 

"Nech si myslíte o ministerstve čo chcete, predstava, že ho môžete zrušiť jednovetným zákonom, je len pózovaním," tvrdí Schoenbrod.

Ministerstvo školstva vzniklo v roku 1980, má 4400 zamestnancov a rozpočet 68 miliárd dolárov. Návrh zákona o jeho zrušení predložili kongresmani v ten istý deň, keď bola vymenovaná nová ministerka školstva Betsy DeVosová. O zrušenie ministerstva sa v rámci šetrenia pokúšal aj prezident Ronald Reagan.  

Diskusia