PR
0

Ako naučiť deti finančnej gramotnosti

Finančná gramotnosť je súbor poznatkov, zručností a skúseností, ktoré je jednotlivec schopný efektívne využívať v praxi na riadenie a správu vlastných finančných zdrojov s cieľom materiálne zabezpečiť seba, svoju domácnosť či rodinu.

Je mimoriadne dôležité, keď si tieto poznatky začne človek osvojovať už v detstve. Práve vtedy je totiž najviac vnímavý, práve vtedy sa totiž vytvárajú najsilnejšie zvyky a postoje, ktoré môže potom využívať celý svoj život.

Aj keď v súčasnosti je už vyučovací predmet finančnej gramotnosti integrovaný do učebných osnov na základných školách a existujú aj ďalšie podporné programy na školách, ktoré pomáhajú vzdelávať deti v tejto pre život mimoriadne dôležitej oblasti, je veľmi užitočné, ak k tomu prispejú pri výchove aj rodičia.

Začnite odmalička

Možno si poviete, že finančná gramotnosť a deti v predškolskom veku nemôže ísť dokopy, ale opak je pravdou. Deti si totiž jej základy dokážu osvojovať už od 3 rokov. Dobrým príkladom je napr. obyčajné „prasiatko“, do ktorého budú hádzať mince a sporiť, aby ste im za to neskôr mohli niečo kúpiť. Vďaka tomu budú mať cieľ a motiváciu šetriť, hromadiť peniaze, čo si neskôr v živote prenesú do práce a zarábania.

Príloha:
shutterstock_1683363832.jpg

Zdroj obrázka: sivilla / Shutterstock.com

Aj keď by rodičia svojim deťom niekedy najradšej dali všetko, čo im vidia na očiach a hneď, tento prístup môže u detí vybudovať nedostatočnú úctu k peniazom. Môže sa stať, že nebudú chápať ich skutočnú hodnotu.

Peniaze sa totiž často dajú merať časom a úsilím, ktoré venujeme ich nadobudnutiu. Nebojte sa preto povedať deťom, koľko pracovných hodín alebo koľko úsilia je potrebné urobiť, aby mohli dostať svoju vysnívanú hračku.

Dieťaťu sa ale snažte jednoduchým slovníkom a jemu známymi pojmami vysvetliť aj to, že nielen hračky, ale aj oblečenie, topánky, jedlo alebo elektrina na televízor či počítač stoja peniaze.

Ak máte čas, učte deti o peniazoch prostredníctvom hier. Najlepším spôsobom môže byť hra na obchod, pri ktorej si dieťa na vlastnej koži vyskúša, že veci nepadajú len tak z neba a všetko má svoju cenu. Nemusia vedieť počítať, stačí na to aj výmenný obchod. Dieťa však pri tejto hre rýchlo pochopí, že si nemôžete kúpiť všetko, pretože rozpočet je vždy obmedzený.

V predškolskom veku môžete dieťa naučiť aj rozoznávať mince a bankovky. Napriek tomu, že zatiaľ neovláda matematiku. Naučiť sa to môže podľa farieb a veľkosti. Deti si veľmi rýchlo zapamätajú a priradia konkrétne číslo k nejakej vizuálnej asociácii.

Pozor na vlastné chyby

Vraví sa, že dieťa netreba vychovávať, stačí pekne žiť a ono sa už pridá. Aj keď sa s tým nedá súhlasiť na sto percent, pravdou je, že deti si veľmi veľa návykov preberú z vášho správania. Malé dieťa má totiž neuveriteľnú pozorovaciu a napodobňovaciu schopnosť. Práve tak sa učí socializovať s ľuďmi.

Ak teda máte vo zvyku nakupovať všetko na dlh a na úver, na Vianoce zháňať drahé darčeky na splátky, ktoré si normálne nemôžete dovoliť, ak si nevediete finančný rozpočet a nedokážete povedať „toto si teraz nemôžeme dovoliť“, vaše dieťa si vaše zlozvyky pravdepodobne preberie do svojho podvedomia a neskôr v budúcnosti môže konať rovnako nesprávne.

Dokonca aj vtedy, keď patríte medzi nadpriemerne bohaté rodiny a s peniazmi skutočne nemáte problém, vyhýbajte sa tomu, aby ste u vašich detí navodzovali dojem, že dostanú okamžite všetko, na čo pomyslia. Je to častá chyba bohatých rodičov, ktorých detí neskôr v živote významne zlyhávajú, pretože si nedokážu nič vážiť.

Aj keď pre vás peniaze nie sú žiadny problém, ukazujte deťom, že si ich najprv musia zarobiť, učte ich šetriť do prasiatka, hrajte sa s nimi na obchod a hlavne im za každých okolností nekupujte všetko.

Vreckové

Keď sa vaše dieťa už v škole naučí počítať, dajte mu vreckové. V prípade, že si to môžete dovoliť, neodkladajte tento krok. Ak ste v ňom odmalička budovali základy finančnej gramotnosti, je to ďalšia úroveň, kedy sa bude učiť nakladať so skutočnými peniazmi.

Malým školákom však nedávajte vreckové na mesiac dopredu, maximálne na týždeň. V tomto veku totiž dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou neodolá a nakúpi si hneď za všetky peniaze svoje obľúbené sladkosti. A vy mu práve musíte ukázať, že ak celý svoj rozpočet minie hneď prvý deň, po zvyšok dní bude bez peňazí.

Príloha:
shutterstock_267541667.jpg

Zdroj obrázka: goodluz / Shutterstock.com

Preto je lepšie dávať vreckové pravidelne každý týždeň. Nastavte však striktné pravidlá, ktorých sa budete držať. Ak to nebude nevyhnutné, nedávajte dieťaťu ďalšie peniaze, ak minie príliš veľa hneď na začiatku.

Možno to bude chvíľu trvať, ale keď drobec viackrát pocíti následky svojich nesprávnych rozhodnutí, postupne pochopí, že musí so svojimi peniazmi zaobchádzať zodpovedne.

Ak si od vás bude smutný pýtať viac, buďte pokojní, trpezliví a podrobne mu to vysvetlite. Povedzte mu, že ani vy nedostanete od svojho šéfa ďalšie peniaze, ak svoju výplatu miniete na zbytočnosti príliš skoro. Dieťa by malo poznať termín, kedy dostane ďalšie vreckové.

Ak chcete, môžete niekedy vyskúšať hru na splátky alebo trik s tým, že budúci týždeň vreckové z nejakého dôvodu nebude a preto musí byť tento týždeň úspornejšie.

U menších detí nie je dobrý nápad dávať im peniaze namiesto desiatej. Pretože aj keď vám to nepovedia, môžu si namiesto desiatej kupovať nezmysly, a tak budú celé dni či týždne hladné. Peniaze na jedlo v škole môžete skúsiť až v tínedžerskom veku na strednej škole.

Založte tínedžerovi účet

Keď už máte tínedžera, založte mu juniorský bankový účet a namiesto hotovosti mu peniaze posielajte tam. V ideálnom prípade by ste mali zvoliť účet v digitálnej banke. Sú to banky budúcnosti, nepotrebujete kamenné pobočky, dieťa dokáže všetko ovládať cez mobil. Zároveň si však ponechajte aspoň čiastočnú kontrolu nad týmto účtom.

Nezasahujte doň často. Ak váš stredoškolák minie peniaze priskoro alebo ich bude na niečo potrebovať, určite za vami príde sám. Potom zvažujte, či ich skutočne potrebuje, resp. či si ďalšie peniaze zaslúži, alebo si naopak zaslúži lekciu z márnotratnosti.

Príloha:
shutterstock_1140370082.jpg

Zdroj obrázka: Dean Drobot / Shutterstock.com

Na účte môžete synovi alebo dcére zriadiť aj sporenie. To sa dá v mnohých prípadoch nastaviť na určitú dobu a na určité splátky, ktoré budú pravidelne odpísané z účtu. Týchto peňazí sa nebude môcť dotknúť, až kým sa nenasporí požadovaná suma. Práve takto môžete vaše dieťa naučiť sporiť si namiesto častého zlozvyku zadlžovania.

Nadstavbou k tomu môže byť aj pomyselný úver, ktorý tínedžerovi poskytnete, ak sa rozhodne, že si chce kúpiť niečo, čo podľa vás vôbec nepotrebuje a nemá na to peniaze. Požičajte mu sumu s tým, že vám ju bude splácať alebo mu splátky odpočítate z týždenného vreckového.

V dospelosti sa to nekončí

Ak budete mať vysokoškoláka, nedávajte mu peniaze na všetko. Náklady na jeho životné rozmary už budú jednak príliš vysoké a mal by už začať premýšľať aj nad tým, že si začne zarábať sám. Nie ste povinní financovať jeho piatkové diskotéky a oslavy so spolužiakmi.

Motivujte ho k tomu, aby si našiel brigádu, platenú stáž alebo plnohodnotnú prácu. Koniec koncov, váš potomok nemusí ísť na univerzitu a po strednej sa zaradí hneď medzi pracujúcich.

V niektorých krajinách je bežným a očakávaným zvykom, že dieťa po dovŕšení 18 rokov odchádza spod ochranných krídel svojich rodičov a musí sa o seba postarať. Musí si zarobiť, nájsť si strechu nad hlavou a naučiť sa, čo to znamená byť dospelým.

V našich končinách sme sa k niečomu takému zatiaľ nedostali, ale deti sa často sami po dosiahnutí dospelosti chcú postaviť na vlastné nohy, pocítiť slobodu, vyskúšať si zodpovednosť a okúsiť svet tam vonku.

Potom však prídu prvé hypotéky a iné dospelácke finančné bremená a vy s tým vašim deťom môžete pomôcť, pretože ste im možno celý čas šetrili. Urobte to, ale vyhnite sa tomu, aby ste sa pre nich stali mecenášmi.

Poraďte s hypotékou a s podobnými záležitosťami, s ktorými už máte skúsenosti. Buďte nápomocní, keď to bude potrebné. Ale vždy sa snažte, aby vaše dospelé deti stáli na vlastných zodpovedných nohách. Živiť doma „pecivalov“ až do tridsiatky určite nechcete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu