PR
0

Ako vybrať písací stôl pre prváka?

Máte doma prváka? S nástupom do školy vás čakajú zmeny nielen v živote, ale aj doma. Konkrétne v detskej izbe. Prváčik totiž potrebuje poriadny písací stôl. Ako ho vybrať, aby plnil svoj účel a splnil aj náročné požiadavky dieťaťa?

Výška stola je základ

Dôležitým parametrom pri výbere písacieho stola je jeho výška. Tá by mala pre prváka byť okolo 50 cm, záleží ale tiež na výške dieťaťa. Ideálne je kúpiť rastúci písací stôl, ktorý jednoducho budete zvyšovať, ako bude školák rásť. Rastúci stôl nakoniec dostanete až do výšky klasického stola, teda 70–80 cm.

Správnu výšku stola zistíte podľa toho, že keď za ním bude dieťa sedieť, malo by mať chodidlá položené na podlahe a kolená v pravom uhle, rovnako tak aj lakte. S rovnakým princípom vyberiete aj stoličku. Tou napokon môžete výšku stola kompenzovať a pod nohy prípadne dať podnožku.

Veľkosť pracovnej dosky

Pracovná doska by mala mať rozmery 60×120 alebo 50×110 cm. Berte do úvahy, že dieťa potrebuje dostatok priestoru na odloženie písacích potrieb, učebníc, zošitov, kalkulačky a prípadne aj počítača. Takisto na stole nesmie chýbať stolná lampa.

Pomocníkom budú pre prváčika aj sklápacie dosky. Tie si dosýta užijú najmä výtvarne zamerané deti, no aj tie ostatné. Pri sklápacích doskách by sklon na písanie mal byť optimálne 10 stupňov, na čítanie asi 25–30 stupňov a na kreslenie až 45 stupňov.

Vyberte správnu stoličku

Pre prváka je vhodná otočná stolička, no zle neurobíte ani so stabilnou stoličkou na kolieskach. Mala byť však v každom prípade byť polohovateľná a výškovo nastaviteľná. Správnu výšku vyberiete na rovnakom princípe, ako stôl – dieťa by malo mať pri sedení kolená a lakte opreté stôl v pravom uhle a chodidlá celé položené na zemi. Ak máte vyšší stôl a je potrebné mať vyššie stoličku, určite prikúpte podnožku, aby dieťaťu neviseli nohy voľne vo vzduchu.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu