Deti trávia v súčasnosti doma príliš veľa času a podľa prieskumov a štatistík to žiaľ vôbec neprispieva ich psychickej pohode. Vyvíjajúci sa a dospievajúci človiečik sa potrebuje socializovať, potrebuje byť aktívny a potrebuje inšpiráciu.
Detská kreativita nepozná hraníc a keď majú priestor rozvíjať a využívať ju, budujú a zveľaďujú svoje kognitívne schopnosti. Tie sú pre ich dospievanie, vzdelávanie a začlenenie do spoločnosti mimoriadne dôležité.
Kvalitný nábytok
Jednotlivé kusy nábytku by mali byť v prvom rade veľmi bezpečné. Vyberajte teda pevný a kvalitný nábytok. Často sa pre detské izby vyrábajú drevotrieskové skrinky s laminátovým povrchom, ktorý je odolný voči nárazom. Akýkoľvek pevný materiál s povrchovou úpravou je však vhodný.
Pri výbere nábytku berte do úvahy aj jeho farebnosť. Obľúbené farby sú pre deti a ich psychiku dôležitejšie, ako si dokážeme predstaviť. Vnímajú ich veľmi pozorne. Dievčatá budú mať zrejme rady ružové a červené odtiene, chlapci zase inklinujú k modrým a zeleným farbám. Ale nemusí to byť pravidlom.
Opýtajte sa detí, akú farbu nábytku by chceli. S radosťou vám dajú svoju odpoveď.
Zdroj obrázka: {New Africa} / Shutterstock.com
Nízka posteľ
Aj keď v jednej izbe spí viac detí, vyhýbajte sa poschodovým posteliam, ak vám to vaše priestorové možnosti dovolia. Tieto postele už vychádzajú z módy a môžu byť pochopiteľne aj nebezpečné.
Naopak, trendom sa stávajú rôzne rozkladacie postele, ktoré vďaka svojej dômyselnosti môžu ušetriť priestor tým, že sa napr. zložia a zasunú do skrine. Dobrou alternatívou je aj rozkladacia pohovka, ktorá v noci splní úlohu postele a cez deň, keď potrebujete viac priestoru, je to jednoducho pohovka.
Dieťa tak bude mať k dispozícii aj ďalšiu možnosť zdravého a pohodlného sedenia, kde si môže napr. prezerať alebo čítať knihu, pozerať videá na tablete a pod.
Výhodou nízkych postelí je samozrejme aj ich bezpečnosť, keď má dieťa v noci nepokojný spánok, potrebuje ísť na záchod alebo jednoducho vystrája.
Súčasťou detských postelí je, samozrejme, aj zaujímavá posteľná bielizeň. Dieťa sa cíti veľmi dobre a bezpečne zabalené do obliečok vo svojich obľúbených rozprávkových motívoch. Obliečky môžete farebne ladiť s nábytkom v izbe alebo vašej ratolesti vybrať také, na ktorých je jej obľúbená postavička.
Zdroj obrázka: {Friends Stock} / Shutterstock.com
Pracovný stôl a stolička
Ak už máte doma školáka, mal by mať v izbe určite veľký a kvalitný pracovný stôl s ergonomickou výškovo nastaviteľnou stoličkou.
Veľkosť stola je dôležitá z viacerých dôvodov. Malí školáci často kreslia, rysujú a jednoducho potrebujú okolo seba veľa miesta na rôzne písacie, kresliace a výtvarné potreby. Z malého stolíka by deťom neustále niečo padalo.
Okrem toho na stôl patrí aj počítač, ktorý deti v dnešnej lockdownovej dobe pravidelne využívajú pri online vyučovaní. Ale, samozrejme, nie iba na to.
Dbajte na to, že vaše dieťa sa postupne začína zoznamovať so skutočným učením a na to potrebuje naozaj dobre vyladený priestor, aby sa mohlo sústrediť.
Doplnky
Aby bola detská izba skutočne inšpiratívna, mala by byť plná zaujímavých doplnkov. Je v podstate úplne jedno, čím dieťaťu vyzdobíte steny v miestnosti. Tie menšie ešte príjmu to, čo im vyberiete, či už to budú zaujímavé tapety, nálepky, obrázky alebo plagáty.
Staršie deti si už budú chcieť, samozrejme, steny vyzdobiť podľa seba. Aktívni športovci si pravdepodobne vylepia po stenách plagáty svojich idolov, dievčatá často volia populárne osobnosti. Doprajte im to. Je to ich svet a najmä teraz, keď nemôžu behať po vonku a zdieľať svoje zážitky s kamarátmi, kontakt s týmto svetom potrebujú.
Dospievajúcej slečne určite budete musieť do izby nainštalovať veľké zrkadlo, v ktorom si bude z každej strany obzerať svoje outfity. Pri zrkadlách pozor na to, aby boli na bezpečnom mieste. Ak viete, že izbou často lieta lopta, radšej so zrkadlom počkajte, alebo stanovte jasné pravidlá.
Dostatok priestoru
S tým súvisí aj dostatok priestoru. Deti ho jednoducho potrebujú. A to najmä teraz, keď nemôžu byť vonku. Svoju energiu a hyperaktivitu si určite budú potrebovať niekde vybiť. Práve vtedy, ak na to nebudú mať priestor a príležitosť, môže ich psychický stav v tejto dobe ešte viac upadať.
Interiérové fyzické aktivity majú síce svoje obmedzenia, ale v stiesnených priestoroch sú úplne nemožné. Podľa odborníkov by dieťa malo mať okolo seba aspoň 16 metrov kubických voľného priestoru.