Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
15.04.2020 07:42

Aká je nová kniha Koronavírus?

Prokopenko rozoberá rôzne teórie, aj tie pochybnejšie. Polemizuje, naznačuje, pripomína. Opiera sa aj o teórie starších výskumov, veľkou autoritou preňho zostáva Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

„Kniha je napísaná veľmi umne," tvrdí skúsený prekladateľ PaedDr. Rudolf Řežábek, CSc. „Prokopenko vyvoláva rozporuplné a vášnivé reakcie. Napísal ju čítavým jazykom, je to populárno-vedecké spracovanie pre najširšiu verejnosť. Autor je provokatér, nie však dogmatik a čitateľom ponúka možnosti. Necháva na nich, aby si vytvorili názor."

Knihu Koronavírus napísal Igor Prokopenko, autor a moderátor programu Vojenské tajomstvo a mnohých ďalších dokumentárnych projektov vrátane programov. Niektoré kapitoly sa môžu zdať pritiahnuté za vlasy, ťažko uveriteľné – autor odpovedá na otázky, ktoré mu kládli bežní ľudia a je to teda aj odraz toho, ako uvažujeme a čo nás trápi.

Prokopenko preto rozoberá témy ako:

  • Čo sa vlastne stalo vo Wu-chane?
  • Čo nesedí na oficiálnej verzii vzniku 2019 – nCoV?
  • Vírus alebo prišelec z kozmu?
  • Mikroorganizmy, ktoré nás riadia 
  • Najstrašnejšie tajomstvá o vírusoch
  • Bojové vírusy – výplod fantázie alebo realita?
  • Čo teraz čaká svetovú ekonomiku? 

Vo svojej knihe opisuje napríklad aj to, ako on sám mal možnosť vstúpiť do vedeckého laboratória v Rusku, kde sa vedcom podarilo vytvoriť liek na vírus ebola. 

Tiež si prečítate o práci českého evolučného biológa Jaroslava Flegra, ktorý sa podujal zistiť, či mikroorganizmy dokážu vplývať na naše rozhodovanie. 

Naozaj môžu mať v pandémii prsty farmaceutické firmy, ktoré chceli zarobiť na ľudskej hlúposti? Alebo ide dokonca o bojový plán zo strany USA, prípadne Číny? 

Prokopenko poukazuje na epidémie a pandémie v minulosti. Píše o očkovaní a jeho nevyhnutnosti, ak chceme čeliť zákerným chorobám. Dotýka sa aj možností vírusových biologických zbraní a kapitolu venoval aj genetickému inžinierstvu. 
Pravdou je, že niektoré informácie môžu vyznievať ako pritiahnuté za vlasy a Prokopenko sa neraz púšťa na tenký ľad. Sú to len konšpirácie? Dohady a hypotézy? 

Faktom je, že mnohé otázky – či je koronavírus biologickou zbraňou, či k nám priletel z vesmíru ap. – mu kládli ľudia na Instagrame a on na ne odpovedá. 

Nepresviedča, nevnucuje svoj názor a jedinú pravdu. Skôr predkladá hypotézy, možnosti a je na každom čitateľovi, aby uvažoval a zapojil kritické premýšľanie. 

Takže jeho knihu Koronavírus nemožno brať ako vedeckú, odbornú (ako je to napokon napríklad aj pri populárnych knihách Ericha von Danikena), ale skôr sa chcel priblížiť ľuďom a podať množstvo informácií na zamyslenie. 

Preto určite stojí za prečítanie ako odraz toho, čo všetko ľudí zaujíma, čoho sa obávajú a o čom hovoria. 

Prečítajte si úryvok z knihy Koronavírus:

Vírusy sú ľudstvu známe už dávno
Panika vyvolaná novými kmeňmi je však relatívne nový fenomén a vysvetľuje sa zmenou informačného priestoru v ére internetu. Svet zaplavili správy o koronavíruse a ľudia začali premýšľať o tom, čo vlastne vedia o vírusoch. Usudzujeme tak podľa množstva otázok o vírusoch ako takých, ktoré sme od vás dostali. Urobili sme teda vlastnú štúdiu a zhromaždili sme pre vás najzaujímavejšie fakty o vírusoch.
V posledných rokoch Rusi začali aktívne cestovať. Pritom im ani len nezíde na um dať sa zaočkovať proti exotickým chorobám! V Ázii a Afrike však môžete nakaziť mnohými chorobami! Napríklad Thajsko a Vietnam, také obľúbené medzi našimi krajanmi, sa doslova hmýria potkanmi, ktoré sú, ako viete, povestnými prenášačmi nákaz! V Afrike sa nájdu aj extrémne veľké exempláre. Tým, ktorí cestujú do Tuniska, sa odporúča očkovať nielen proti hepatitíde A a B, ale aj proti besnote, ktorú prenášajú miestne netopiere. V Indii môžete zasa dostať brušný týfus, v Thajsku chytiť maláriu a horúčku dengue! Mnohí sa však nechcú dať zaočkovať, a to najmä z obavy, že po očkovaní môžu nastať komplikácie. Najneškodnejšie z nich sú alergia, zvýšená teplota a tlak. Navyše, vďaka vakcínam sa ľudstvu podarilo zvíťaziť nad takou chorobou, ako sú kiahne, ktorá v stredoveku kosila obyvateľstvo Európy po miliónoch. Podľa faktov a čísel sa však zdá, že sa svet opäť ponára do obdobia stredoveku. V Indii, Afganistane a na Ukrajine sa vlani objavili nové prípady ochorení na poliomyelitídu, čiže detskú obrnu... Na Blízky východ sa zasa vrátila choroba, ktorá bola na začiatku 21. storočia už celkom zabudnutá – cholera! Vo Veľkej Británii znova začali liečiť chorobu viktoriánskej éry – šarlach! Najhoršou katastrofou sa však stala epidémia osýpok... Za rok 2019 sa chorobnosť len v Rusku zvýšila takmer štvornásobne. Na tomto nesú vinu lekári, takzvaní antivakcinační odborníci. Veď v súčasnosti ľudia na celom svete hromadne odmietajú očkovanie! Platí to aj o našej krajine. Len si predstavte, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2017 zomrelo na osýpky na planéte 109 000 ľudí! A to v 21. storočí! Za prvé tri mesiace roku 2019 vo svete ochorelo na osýpky viac ako 110 000 ľudí.

Tu si môžete objednať knihu Koronavírus – vírus zabijak.

 


 

Súvisiace články

01.09.2018 09:31

Podarená rodinka na veľkom výlete!

Ak ste už fanúšikom Grega Heffleyho, máte dôvod na radosť. Ak ho ešte len objavujte, toto je vynikajúca príležitosť spoznať najväčšieho smoliara na svete. Pútavý príbeh, humor, veselé ilustrácie z ceruzky samotného autora a akc...
27.08.2019 21:18

Učiteľský zápisník pozná svojich nových majiteľov!

Veľká prázdninová súťaž nám skončila a my odmeňujeme zúčastnených.
27.05.2019 08:59

O mostoch, ktoré občas spálime

Markus Zusak, autor svetového hitu Zlodejka kníh, prichádza s novinkou Clayov most.