Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
11.12.2017 12:00

BRATISLAVA: SNM predstaví príbeh vojvodinských Slovákov

BRATISLAVA - Príbeh Slovákov vo Vojvodine vyrozpráva od piatka výstava v sídelnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave. Ako agentúru SITA informovala vedúca centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová, národné múzeum slávnostne otvorilo vo štvrtok 7. decembra o 17:00 novú výstavu o histórii slovenskej menšiny v Srbsku s názvom „Za horami, za dolami. Tri storočia Slovákov vo Vojvodine“. Na výstave spolupracuje s Múzeom Vojvodiny v Novom Sade. Verejnosť si expozíciu venovanú histórii, kultúre a aj súčasnému životu našich krajanov v Srbsku môže v SNM na Vajanského nábreží 2 pozrieť od piatka 8. decembra až do 1. apríla budúceho roka.

Slovenské národné múzeum sa dlhodobo snaží prinášať výstavy o Slovákoch v zahraničí. Po expozíciách venovaných Slovákom v Maďarsku a v Rumunsku tak zaostrí na našich krajanov v srbskej Vojvodine. Výstava „Za horami, za dolami. Tri storočia Slovákov vo Vojvodine" je výsledkom niekoľkoročného projektu Múzea Vojvodiny v Novom Sade, ktorý sa zameral na hlavné charakteristiky Slovákov v tejto oblasti ako doklad ich vlastnej identity. Výstava, doplnená o archívne materiály a výtvarné diela, je výsledkom práce tímu etnológov, historikov a historikov umenia. Prezentuje bohatstvo slovenského duchovného a kultúrneho dedičstva v širších kultúrnych a historických súvislostiach. Zároveň približuje život slovenskej národnostnej komunity vo Vojvodine od čias jej príchodu z pôvodnej vlasti až do súčasnosti.

Historická časť výstavy je venovaná príchodu Slovákov do novej vlasti, organizovaniu náboženského života a rozvoju školstva v 18. storočí. Zoznamuje s vývojom kultúrnych, hospodárskych a národnostných inštitúcií a významnými osobnosťami. Dôležitú časť tvorí téma politických a kultúrnych stykov Slovákov a Srbov na území dnešnej Vojvodiny. Tradičnú kultúru približujú predmety zo zbierok Múzea Vojvodiny v Novom Sade z konca 19. a začiatku 20. storočia. Celkový obraz dotvoria ukážky tradičných zvykov a typických činností, ako je pestovanie chmeľu a konope či výroba odevov. Súčasťou výstavy je prezentácia svetoznámeho slovenského insitného umenia z Galérie insitného umenia v Kovačici.

Sídelná budova národného múzea je pre všetkých záujemcov otvorená počas aktuálnej zimnej sezóny, denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00 a posledný vstup je o 16:30. Viac o programe SNM možno nájsť na jeho webstránke http://www.snm.sk.

 

SITA

Súvisiace články

26.09.2017 08:47

Nevšedná jeseň v Malokarpatskom múzeu v Pezinku

Ako je možné spojiť tému vína s detským návštevníkom? Túto otázku si možno položia učitelia, ktorí by chceli vziať svojich žiakov do Malokarpatského múzea v Pezinku. Práve vínu, vinohradníctvu a vínnej kultúre sa venuje toto m...
31.07.2018 09:21

Až sa desím, čo objavím...

Ó, to je nádhera!“ rozplývala sa Kathryn, keď sa trajekt skrútol a naskytol sa im pohľad na Dunveganský hrad na konci zálivu. „Aké to je – vrátiť sa po toľkých rokoch domov?“ Christy vytryskli slzy, odvrátila pohľad od nená...
02.09.2019 09:10

ŠKOLA VOLÁÁÁÁ

Dúfame, že ste si počas letných prázdnin poriadne oddýchli a želáme Vám nádherný a úspešný školský rok 2019/2020!!!