Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
11.12.2017 12:00

BRATISLAVA: SNM predstaví príbeh vojvodinských Slovákov

BRATISLAVA - Príbeh Slovákov vo Vojvodine vyrozpráva od piatka výstava v sídelnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave. Ako agentúru SITA informovala vedúca centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová, národné múzeum slávnostne otvorilo vo štvrtok 7. decembra o 17:00 novú výstavu o histórii slovenskej menšiny v Srbsku s názvom „Za horami, za dolami. Tri storočia Slovákov vo Vojvodine“. Na výstave spolupracuje s Múzeom Vojvodiny v Novom Sade. Verejnosť si expozíciu venovanú histórii, kultúre a aj súčasnému životu našich krajanov v Srbsku môže v SNM na Vajanského nábreží 2 pozrieť od piatka 8. decembra až do 1. apríla budúceho roka.

Slovenské národné múzeum sa dlhodobo snaží prinášať výstavy o Slovákoch v zahraničí. Po expozíciách venovaných Slovákom v Maďarsku a v Rumunsku tak zaostrí na našich krajanov v srbskej Vojvodine. Výstava „Za horami, za dolami. Tri storočia Slovákov vo Vojvodine" je výsledkom niekoľkoročného projektu Múzea Vojvodiny v Novom Sade, ktorý sa zameral na hlavné charakteristiky Slovákov v tejto oblasti ako doklad ich vlastnej identity. Výstava, doplnená o archívne materiály a výtvarné diela, je výsledkom práce tímu etnológov, historikov a historikov umenia. Prezentuje bohatstvo slovenského duchovného a kultúrneho dedičstva v širších kultúrnych a historických súvislostiach. Zároveň približuje život slovenskej národnostnej komunity vo Vojvodine od čias jej príchodu z pôvodnej vlasti až do súčasnosti.

Historická časť výstavy je venovaná príchodu Slovákov do novej vlasti, organizovaniu náboženského života a rozvoju školstva v 18. storočí. Zoznamuje s vývojom kultúrnych, hospodárskych a národnostných inštitúcií a významnými osobnosťami. Dôležitú časť tvorí téma politických a kultúrnych stykov Slovákov a Srbov na území dnešnej Vojvodiny. Tradičnú kultúru približujú predmety zo zbierok Múzea Vojvodiny v Novom Sade z konca 19. a začiatku 20. storočia. Celkový obraz dotvoria ukážky tradičných zvykov a typických činností, ako je pestovanie chmeľu a konope či výroba odevov. Súčasťou výstavy je prezentácia svetoznámeho slovenského insitného umenia z Galérie insitného umenia v Kovačici.

Sídelná budova národného múzea je pre všetkých záujemcov otvorená počas aktuálnej zimnej sezóny, denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00 a posledný vstup je o 16:30. Viac o programe SNM možno nájsť na jeho webstránke http://www.snm.sk.

 

SITA

Súvisiace články

04.11.2017 10:47

Slovensko oficiálne potvrdí záujem pripojiť sa k PESCO

BRATISLAVA – Slovensko sa zapojí do Stálej štruktúrovanej spolupráce v oblasti budovania obranných a vojenských kapacít a vykonávania vojenských aktivít v mene EÚ (PESCO). Ministri zahraničných vecí a obrany SR predložia vláde ...
29.04.2017 08:16

Girl´s Day po prvý raz aj na SAV

Ústav informatiky SAV sa dnes spolu s Výpočtovým strediskom SAV zapojil do celosvetového podujatia Girl´s Day, ktoré sa snaží pritiahnuť do „IT sveta“ viac žien. Dievčatá z Bratislavy, Nitry a Košíc sa dnes vďaka projektu dozve...