Späť na zoznam
Aktuality
Autor: Alžbeta Jánošíková
20.03.2021 07:53

Dnešné Slovensko očami redaktora francúzskeho denníka Le Mond

Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pozýva verejnosť na online prednášku Dnešné Slovensko očami redaktora denníka Le Monde. Vyslaný redaktor pre strednú Európu Jean-Baptiste Chastand bude hovoriť o Slovensku z pohľadu profesionála, ktorý si jeho reálie musel dôsledne naštudovať ešte pred samotným príchodom. Aké boli jeho očakávania a ako sa líšili od reálnej situácie? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete 23. marca 2021 od 10.00 hod.

Prednáška vo francúzštine bude simultánne tlmočená do slovenčiny a dostupná prostredníctvom platformy Zoom. Prístupové údaje sú k dispozícii na webe a facebookovom profile fakulty.

Prečo práve táto téma prednášky?

Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (FF UPJŠ) pripravuje budúcich frankofónnych prekladateľov a tlmočníkov pre profesionálny výkon týchto profesií v európskych inštitúciách a ekonomickej sfére. Na našej fakulte študujú tiež budúci odborníci na mediálnu komunikáciu a politológiu. Ich všetkých určite zaujme prednáška vyslaného redaktora najväčšieho francúzskeho denníka Le Monde, pre ktorého dlhodobo pracuje jeden z lektorov Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UPJŠ ako jeho tlmočník.

Študenti politológie budú mať možnosť porovnať si vlastné poznatky s názorom vyštudovaného politológa z krajiny západnej Európy, ktorý sa so slovenskými reáliami najprv systematicky zoznamoval teoreticky a následne ich spoznal priamo na Slovensku.

Pre študentov mediálnej komunikácie to bude jedinečná príležitosť zoznámiť sa s postupom práce profesionálneho novinára jedného z najuznávanejších a najstarších európskych denníkov.

Študenti prekladateľstva a tlmočníctva určite ocenia kultivovaný, vycibrený jazykový prejav francúzskeho novinára.

Všetci účastníci podujatia budú mať na konci prednášky možnosť novinárovi klásť otázky.

Prečo novinár Jean-Baptiste Chastand?

Jean-Baptiste Chastand sa pred príchodom do strednej Európy (svoju základňu má vo Viedni a pokrýva územie SR, Rakúska, ČR a Maďarska) venoval, okrem iných tém, dvom prípadom vrážd novinárov – na Malte a na Slovensku. Možno aj preto sa redakcia denníka Le Monde rozhodla v septembri 2019 vyslať tohto francúzskeho novinára na dlhodobú misiu do strednej Európy. Za úlohu dostal zblízka sledovať vývoj situácie na Slovensku a v Maďarsku. V Maďarsku monitoruje stav slobody médií v čoraz autoritatívnejšom režime Viktora Orbána. Na Slovensku informačne pokrýval a pokrýva zaujímavé súdne procesy, respektíve predvolebnú kampaň a povolebný vývoj po parlamentných voľbách na Slovensku.

Jean-Baptiste Chastand je absolvent odboru politické vedy a žurnalistika v Paríži. Od ukončenia štúdií pôsobí v denníku Le Monde.

Aké sú očakávania organizátorov?

Podujatie je príspevkom FF UPJŠ do mesiaca frankofónnej kultúry v Košiciach a do rozvoja vzťahov FF UPJŠ s francúzskymi subjektmi.

Chceme ním tiež zviditeľniť Katedru anglistiky a amerikanistiky FF UPJŠ, najmä jej program Anglický jazyk a francúzsky jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku.

 

Súvisiace články

10.01.2020 11:53

Skúška sirén

V piatok 10. januára 2020 o 12. hodine bude vykonané pravidelné preskúšanie varovnej siete sirén na území Slovenskej republiky.
16.05.2017 09:15

RAABE pozýva na 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 4

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Bohatý odborný program s viac ako 40 rôznymi aktivitami. Renomovaní lektori zo Slovenska, ale aj zahraničia. A k tomu takmer 500 pedagógov z cel...