Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
29.10.2019 10:36

Envirorezort napreduje v skvalitňovaní protipovodňovej ochrany Slovenska

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos spolu s riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku z odštepného závodu Bratislava Jozefom Dúczom dnes v Topoľníkoch ohlásili začatie prác na novom projekte.

Jeho cieľom je zvyšovanie protipovodňovej ochrany proti spätnému vzdutiu Malého Dunaja a Klátovského ramena z Váhu. Projekt bude financovaný z prostriedkov Operačného programu kvalita životného prostredia. Prvá etapa si vyžiada takmer 7,5 mil. eur.

„Vodné hospodárstvo patrí k prioritám rezortu. Len minulý mesiac sme informovali o pokroku v prípade protipovodňovej ochrany Štúrova a už dnes ohlasujeme ďalší projekt," uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos v Topoľníkoch s tým, že po takmer dvadsiatich rokoch dôjde k vybudovaniu hrádze. Súčasťou projektu je aj vybudovanie vtáčieho ostrova a menších polostrovov, kde budú hniezdiť vzácne druhy vtákov.

Projekt počíta aj s vybudovaním zátvorného objetu, ktorým bude voda odvádzaná. „Situačne, funkčne a konštrukčne sú objekty riešené tak, aby prietoky z Klátovského ramena do určitej výšky hladiny v Malom Dunaji boli odvádzané gravitačne, resp. v prípade prekročenia limitných hladín prečerpávané," doplnil riaditeľ SVP Jozef Dúcz. Ako uviedol, priečna hrádza bude situovaná naprieč Klátovským ramenom nad jeho zaústením do Malého Dunaja. „Zákazka sa bude stavať v troch etapách, pričom cena prvej - už vysúťaženej - je 7 492 545,45 Eur bez DPH. Podľa zmluvy ju musí zhotoviteľ dokončiť do 22 mesiacov," dodal Dúcz.

Podľa ministrových slov sú takéto kroky čím ďalej viac potrebné, keďže nasledujúce roky si budú aj v dôsledku klimatickej zmeny vyžadovať stále nové a kvalitnejšie technické opatrenia. Práve tie musia zabezpečovať ochranu vodných tokov, zadržiavať vodu v krajine, ako i chrániť občanov a ich majetok pred veľkou vodou.

Zdroj: minzp

 

Súvisiace články

15.11.2018 21:17

Štyri priateľky a príbeh plný prekvapení

Niekto ako ty je krásny príbeh plný citov, lásky, nádeje, šťastia, ale aj krízových situácií, emocionálneho odlúčenia. Je to aj príbeh o tom, aké je to byť druhou manželkou...
28.10.2017 06:31

Detektívne poviedky Agathy Christie

Vynikajúci výber z poviedkovej tvorby legendárnej autorky Agathy Christie. Hneď prvá poviedka patrí medzi to NAJ, čo kráľovná detektívok napísala. Svedok obžaloby. Hlavný hrdina Leonard Vole je obvinený z brutálnej vraždy Emi...
29.11.2017 06:00

Kniha pre mamy a ich dcéry

Práve vyšla prvá spoločná „kniha pre dcéry a mamy“. Volá sa jednoducho Ema má mamu, mama má Emu. Prečo? Lebo mamy a dcéry držia spolu, celý život si pomáhajú, spolu pečú PRVÉ koláče, majú podobný štýl obliekania... Pretože na...