Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
02.07.2020 10:13

Hravé učenie pre deti. Nová kartová hra Jeden-dva-TRI!

Práve vyšla nová kartová hra, ktorú vytvorila Slovenka PaedDr. Martina Totkovičová, ktorá má bohaté skúsenosti s deťmi, vyučovacím procesom a dobre vie, čo funguje. Ak teda chcete, aby sa vaše deti zabavili a pritom aj niečo naučili, vyskúšajte novú hru Jeden-dva-TRI!

Má jednoduché pravidlá, obsahuje matematické úlohy a hlavolamy. Hra rozvíja schopnosť logického uvažovania, precvičovanie pozornosti, využívanie pravej aj ľavej hemisféry.

Každá karta v balíčku je jedinečná, Charakterizujú ju TRI vlastnosti a to postavička, výška, farba trička a vzor na tričku. 
Čiže na kartách nájdete tri postavy – Alicu, Bena a robota Camosa. 

Tri výšky sú skôlkar, školák a puberťák. Tri farby žltá, červená a zelená. A napokon tri vzory na tričku – plná farba, pásiky a bodky.

Sada obsahuje 81 hracích kariet a 3 karty s pravidlami. Správnosť výsledku si vieme okamžite overiť otočením karty.

Ako sa hrá Jeden-dva-TRI?

Spomedzi kariet vyberieme karty rovnakej farby. Tých je 27. Po zamiešaní všetkých kariet na stôl vyložíme 9 kariet.
TRI je trojica kariet, pre ktorú platí, že každá z jej vlastností: postavička, výška a vzor na tričku, je buď u všetkých kariet rovnaká, alebo naopak, u každej iná.

Ak hráč nájde trojicu, zakričí TRI. Karty si odloží bokom na svoju kopu a karty na stole sa doplnia do počtu 9.
Ak sa nikomu medzi 9 vyloženými kartami nedarí nájsť TRI, pridáva sa ďalej po karte, pokým TRI niekto neobjaví.
Cieľom hry je nájsť čo najviac takých trojíc.

Na zelených kartách zo strany násobilky sú TRI druhy hlavolamov – zápalkové hlavolamy, algebrogramy a geometrické IQ hlavolamy. 

Hru Jeden-dva-TRI môžete rôzne variovať a karty využiť aj na hranie iných známych hier. Napríklad Hádaj kto?, Vojna – berie silnejší ap. 

Kartovú hru Jeden-dva-TRI prináša učebnicové vydavateľstvo ABCedu.sk. Autorkou hry je PaedDr. Martina Totkovičová, PhD., ktorá okrem iného učila matematiku a informatiku. 

„Vo svojich desiatich rokoch som začala vnímať matematiku ako fascinujúcu vedu plnú nejasností a výziev, keď som začala navštevovať experimentálnu triedu prof. Milana Hejného. Jeho neštandardný prístup k vyučovaniu matematiky, kladenie premyslených otázok na ktoré nikdy neponúkal štandardné odpovede ma priviedli k mojej druhej vášni – didaktike matematiky," tvrdí M.Totkovičová.

Od roku 2012 sa venuje tvorbe a písaniu pracovných zošitov a učebníc (prevažne) z matematiky. Základom sú dlhoročné skúsenosti spojené s učením tohto predmetu. 

„Mojim cieľom je pripravovať atraktívne pracovné zošity a učebnice s úlohami, ktoré podnecujú diskusiu a vedú nielen žiakov k tvorivosti a kritickému mysleniu," dodáva. 

PODPORTE realizáciu ďalších nápadov zakúpením hry Jeden – dva – TRI vo vyššej cene. Pomôžete vydavateľstvu aj ďalej tvoriť materiály rozvíjajúce hravé učenie pre vaše deti.

Milan Buno, knižný publicista

 

Súvisiace články

26.09.2017 08:39

Kráľovná elfov krstila knihu Andyho Krausa

Priťahovala pozornosť najmä prítomných pánov. Nemohli od nej odtrhnúť zrak. Knihu Andyho Krausa Route 67 pokrstila pieskom z legendárnej cesty ciest Route 66 neznáma nahá blondínka pomaľovaná ako elfka - "kráľovná elfov". Mysti...
03.10.2017 07:30

Handrová bábika

Napísať dobrú detektívku nie je jednoduché. Ešte ťažšie je napísať dokonalú detektívku, pri ktorej ani nedýchate a neustále krútite hlavou – toto snáď nie. Sem rozhodne patrí Handrová bábika.
21.07.2018 11:37

ŠPÚ podporí koncertný projekt pre deti a mládež „Príbeh hudby“

Štátny pedagogický ústav podporí koncertný program Príbeh hudby, ktorý pripravil Bratislavský chlapčenský zbor. Potvrdil to riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk po pracovnom rokovaní so zástupcami známeho slovenského hudobného telesa.