Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
02.01.2018 19:38

Jazykové okienko

Kedy nepoužívať zámeno kedy

Zámeno kedy sa používa vo vetách ako opytovacie zámeno (Kedy sa stretneme?), pri uvádzaní predmetovej vety s časovým významom (Nevedel, kedy má prehovoriť), v spojení s inými neurčitými zámenami označuje ľubovoľnosť, kedykoľvek (Bol najlepší, aký tu kedy bol.) a v niektorých ďalších prípadoch.

Pri uvádzaní prívlastkových viet s časovým významom sa však zámeno kedy veľmi často nesprávne používa namiesto spojky keď. Príklady nesprávneho použitia:

  • Obdobie, kedy začínajú kvitnúť kvety, mám najradšej. 
  • Správne: Obdobie, keď začínajú kvitnúť kvety, mám najradšej.

 

  • Stretli sme sa v deň, kedy  bola v meste slávnosť.
  • Správne: Stretli sme sa v deň, keď bola v meste slávnosť.

 

Súvisiace články

24.11.2017 15:00

Kurzy kariérového koučingu zjednodušia prácu učiteľov a kariérových poradcov

„Podchytenie žiaka a jeho profesijná orientácia už od základnej školy. Odovzdanie si informácii o žiakovi zo základnej školy na strednú, pokračovanie systematickej práce so žiakom, aby nám deti školou iba nepreplávali, je posla...
15.12.2017 06:30

Takto deti spoznajú život v lese

Už sa vás niekedy vaše deti pýtali, či spia stromy v noci? Rozprávajú sa spolu? A kam chodia diviaky na záchod? Ako funguje lesný internet?  Podobných otázok je neúrekom a je skvelé, ak sa deti zaujímajú o prírodu. Presne pre n...
17.11.2018 07:52

Poznáte stromodeti? A viete, kde rastú?

Najznámejší nemecký lesník Peter Wohlleben sa preslávil knihami Tajný život stromov, Duševný život zvierat, Sprievodca lesom, či Tajomné pradivo prírody.