Späť na zoznam
Aktuality
Autor: ucn
08.12.2020 18:56

Jedinečná a originálna. Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče

Náš národný poklad, krídlový oltár Majstra Pavla, ktorý je svojou umeleckou kvalitou bezkonkurenčný, obohatí prostredníctvom neopakovateľných umeleckých fotografií knihu kníh BIBLIU.
Kniha vyšla v dvoch prevedeniach. Tie sa od seba odlišujú knihárskym spracovaním, počtom vydaných kusov a cenou.


Drahšia Exkluzívna Biblia má obálku vo forme dosiek z jaseňového dreva a hoci jej cena je 1500€, behom pár dní od uvedenia bolo všetkých 150 výtlačkov vypredaných.
Zostala tak len druhá, lacnejšia verzia Biblie, ktorá je z umelej kože. Vyšla v limitovanom náklade 777 výtlačkov a jej cena je 300€.

„Vyše roka som hľadala nápad, čím by sme vyzdobili knihu kníh. Ľudia, zberatelia, bibliofilovia nás totiž stále žiadali o nejakú špeciálnu, výnimočnú a originálnu verziu Biblie. Takú našu, slovenskú. A keď som s jedným priateľom farárom diskutovala o levočskom oltári, napadlo mi – dostaňme do Biblie tento svetový unikát, drevený oltár," vysvetľuje pôvod myšlienky Gabriela Belopotocká z vydavateľstva Ikar.

„Je to skvost aj vzhľadom na obsah, aj vzhľadom na prevedenie," dodáva Ján Kuboš, diecézny administrátor Spišskej diecézy.

Obidve Biblie si môžete pozrieť na
LuxusnáKnižnica.sk.

Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče má 792 strán biblických textov a 60 strán farebných fotografií slávneho oltára. Ten už fotilo veľa renomovaných fotografov, ale nikdy nebol nasnímaný tak, ako teraz.
Použitím špeciálnych osvetľovacích telies, najkvalitnejšej optiky, tlačových podkladov hexachrom a svojho kumštu vyhotovil Jan William Drnek unikátne snímky, pri ktorých máte pocit, že sa nepozeráte na fotografiu, ale na skutočný trojrozmerný predmet. Najväčšia fotografia celého oltára sa skladá zo 144 fotografií zložených do jediného veľkého panoramatického obrazu.


Na záberoch môžete vidieť aj tie najmenšie detaily sôch, dokonca aj zrniečka prachu. Rovnako úžasné sú farby, ktorými je ozdobený oltár, najmä zlatá, ktorá je autentická a prirodzená. „Najzložitejšou časťou bolo nasvietiť práve pozlátené sochy tak, aby lesklé plochy nevytvárali odlesky. Dokonalé osvetlenie tak na fotografiách vytvorilo požadovanú plasticitu," popisuje uznávaný fotograf.

Pozrite si VIDEO, ako vznikala táto jedinečná Biblia:

 

 

BIBLIA s dielom Majstra Pavla z Levoče obsahuje:

  • exkluzívne vydanie strojovo viazanej knihy v puzdre (856 strán, 28 × 37,5 cm),
  • darček – otváracie retabulum Majstra Pavla (39,6 × 29,7 cm), ktoré sa skladá z dvoch listov. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory 250 g,
  • sprievodnú brožúru tlačenú hexachromom s popisom oltára, života Majstra Pavla a fotografií publikovaných v BIBLII. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory,
  • rukavice

Biblia obsahuje kompletné znenie Starého a Nového zákona po najnovšej revízii Spolku svätého Vojtecha.

Neskorogotický rezbár Majster Pavol z Levoče pred približne 500 rokmi vytvoril v Bazilike sv. Jakuba v Levoči najväčší, vyše 18 metrov vysoký, drevený gotický oltár na svete. Jeho dielo je zaradené do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO a dodnes je predmetom obdivu tak odbornej, ako aj laickej verejnosti.

Jan William Drnek je uznávaný profesionál a fotografii sa venuje už viac ako 50 rokov. Ako jeden z mála fotografov ovláda perfektne všetky fázy vývoja fotografie – od teórie ľudskej percepcie, snímania, digitálnej postprodukcie cez tlač až po adjustáciu. Je popredným svetovým odborníkom na správu farieb tlačových technológií, členom skupiny Coloratti, skupiny renomovaných svetových fotografov a odborníkov na správu farieb tzv. colorguru a tiež členom Asociácie profesionálnych fotografov.

Bibliu s dielom Majstra Pavla z Levoče predstavili začiatkom decembra v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Do života ju uviedol diecézny administrátor spišskej diecézy Ján Kuboš a ďalší dvaja duchovní - Peter Majcher a Vendelín Pleva.
Táto unikátna „slovenská" Biblia sa tak môže stať rodinným klenotom, ktorý sa bude dediť z generácie na generáciu, alebo zberateľským kúskom.

Viac na www.LuxusnaKniznica.sk

Milan Buno, knižný publicista

Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče: https://www.luxusnakniznica.sk/biblie-s-dielom-majstra-pavla

Zdroj textu a fotografií: Mgr. Milan Buno, online marketingový manažér vydavateľstva IKAR

 

Súvisiace články

08.07.2018 11:50

Stanovisko SNM k článkom Jany Rojkovej, uverejneným v denníku Nový čas dňa 27. 6. 2018

Slovenské národné múzeum uvádza stanovisko k článkom redaktorky Jany Rojkovej, uverejneným v denníku Nový čas dňa 27. 6. 2018, pod názvom Potomkovia slávneho umelca Karola Plicku sú pobúrení: Ako mohli toto spraviť s jeho diela...
07.02.2019 08:11

Khaled Hosseini a jeho Morská modlitba

Majster šarkanov, Tisíc žiarivých sĺnk, A hory odpovedali ozvenou. 3 knihy, vďaka ktorým si Khaled Hosseini získal desaťtisíce fanúšikov aj na Slovensku. Vo svete sa z nich predalo vyše 55 miliónov kusov.
13.03.2018 09:13

VEĽA ŠŤASTIA !!!

Milí učitelia, želáme Vám i Vašim zverencom pevné nervy v tento náročný deň. Dúfame, že všetko zvládnete s úsmevom a na výbornú :)