Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
01.11.2017 12:30

Katolícka cirkev si pripomína všetkých, ktorí dosiahli nebo

Bratislava – Katolícka cirkev si dnes pripomína Sviatok všetkých svätých, teda tých, ktorí dosiahli nebo, či už majú alebo nemajú svoj vlastný sviatok v cirkevnom kalendári. Ide o prikázaný sviatok. Vo štvrtok (2.11.) zas veriaci slávia Pamiatku zosnulých, teda sa modlia za duše v očistci, ktoré ešte nedosiahli nebo. Pre TASR to uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.

Pre tieto dni sú okrem spomienky na tých, ktorí už nie sú medzi nami, charakteristické aj návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych a ich vyzdobovanie kvetmi. "Pre veriacich je Sviatok všetkých svätých nielen spomienkou, ale aj pripomenutím vzorov, ktoré sú hodné našej úcty a napodobňovania. K pozdvihnutiu srdca a mysle sa pridáva aj modlitba za zomrelých, ktorí na ceste do neba ešte musia prejsť cez očistec. Sviatok Všetkých svätých a spomienku na všetkých verných zosnulých spájajú tri časti, teda cirkev oslávená (nebo), putujúca (zem), a trpiaca (očistec)," priblížil Kramara. 
      

Sviatok všetkých svätých sa prvýkrát slávil v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, takzvaný Panteón a zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým. Neskôr pápež Gregor III. (731-744) zmenil toto slávenie z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých. O sto rokov neskôr pápež Gregor IV. rozšíril sviatok na celú cirkev. Veriaci si tak pripomínajú aj svätých, ktorí nemajú miesto v kalendári alebo neboli za nich oficiálne vyhlásení. 
      

Počas dňa sa zvyknú konať omše alebo pobožnosti za zosnulých aj na mnohých cintorínoch naprieč celou krajinou. Napríklad v stredu o 14.00 h si na vojenskom cintoríne v bratislavskej mestskej časti Petržalka v lokalite Kopčany počas pietnej spomienky pripomenú obete prvej svetovej vojny.
      

Deň Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaný aj Dušičky, si ľudia pripomínajú 2. novembra. V roku 998 opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny zaviedol tradíciu 1. novembra večer vyzváňať a spievať žalmy za mŕtvych a na druhý deň slúžiť veľkú zádušnú omšu. Tento zvyk sa čoskoro rozšíril v celej západnej cirkvi. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva sa na cintorínoch v týchto dňoch zapaľujú sviečky. 

 

TASR

Súvisiace články

24.03.2018 07:25

Fascinujúca súhra rastlín a zvierat

Treba uznať, že známy nemecký lesník a autor mnohých bestsellerov Peter Wohlleben vie príťažlivo zdôvodniť napínavé hlavolamy prírody. Vysvetľuje, ako sa navzájom ovplyvňujú jednotlivé druhy zvierat a rastlín, ale tiež ako člov...
06.01.2018 19:58

Prioritou v Spišskej Belej je školstvo

Hlavnou prioritou rozpočtu mesta Spišská Belá na tento rok je školstvo. Potvrdil to primátor Štefan Bieľak s tým, že do tejto oblasti pôjde viac ako 2,6 milióna eur, čo je doposiaľ najvyššia suma od roku 2003. "V tomto však nie...
04.05.2017 08:15

Dnešok nie je naposledy – scifi lahôdka pre milovníkov Douglasovho Stopárovho sprievodcu po galaxii.

Poznáte budúcnosť, ktorú nám predpovedali ľudia žijúci v päťdesiatych rokoch 20. storočia? Ich predstavy sa naplnili! V tom roku 2016, v ktorom žije Tom Barren, ľudstvo prekvitá v technoutopickom raji s lietajúcimi autami, poh...