Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
25.04.2017 15:15

Kráľ americkej detektívky je späť!

Michael Connelly je bezpochyby kráľom americkej detektívky. Už v roku 1992 prišiel s detektívom Harrym Boschom v knihe Temná ozvena a získal si milióny fanúšikov na celom svete. Získal za ňu prestížnu cenu Edgar Award za najlepší kriminálny debut. Odvtedy každý rok prichádza s ďalšími príbehmi, celkovo ich je už 29 a niektoré dokonca sfilmovali. Podľa série vznikol v roku 2014 aj seriál Bosch. Práve vyšla 29 kniha Michaela Connellyho Krutá rozlúčka.

Zdroj: Ikar

Opäť je to strhujúci príbeh o boji proti mocným sveta. Po tom, čo Harryho Boscha vyhodili z losangeleskej polície, udrží si štatút policajta na malej mestskej policajnej stanici v San Fernande. Pracuje tam de facto zadarmo, aby sa udržal vo forme a pri svojej milovanej práci – chytaní zločincov. A sústredil sa na spisy s nevyriešenými prípadmi za posledné desaťročia...

Na všetky trestné činy okrem vraždy sa vzťahuje premlčacia lehota, čo znamenalo, že väčšinu z nich nikdy nevyriešia ani sa o to nepokúsia. V malom meste nebolo veľa vrážd, on však systematicky prechádza všetky, čo tam mali, a snažil sa použiť nové technológie na staré dôkazy. 

Vďaka nedostatku prípadov vrážd teda Harry začne preverovať prípady znásilnení a zistí, že v malomeste vyčíňa deviant, ktorý sa zameriava na Hispánky istého typu. Nazvali ho rozrezávač. Mal totiž špecifický modus operandi. Vnikal k obetiam cez zadné dvere alebo okno, na ktorom rozrezal sieťku proti hmyzu namiesto toho, aby ju celú zložil. Násilník obeti rozrezal aj šaty namiesto toho, aby jej ich strhol alebo ju prinútil sa vyzliecť. A vo všetkých prípadoch mal masku...

Harry Bosch má ešte stále licenciu súkromného detektíva, a tak popri práci pre mestečko San Fernando pracuje aj ako súkromný detektív. V tej chvíli si ho najme istý multimiliardár, ktorý ho požiada, aby našiel jeho syna. Syna, ktorého nikdy nevidel, nepoznal, ale vie, že sa narodil. Harry sa púšťa do pátrania – paralelne pracuje na prípade sexuálneho devianta a pátraní po neznámom synovi miliardára.

Krôčik po krôčiku napreduje a postupne zisťuje, že na svete je aj oveľa nebezpečnejšie zlo než organizovaný zločin. A to organizovaný veľkokapitál.

„Príjemne mrazivé zimomriavky," napísalo Chicago Tribune o novinke Krutá rozlúčka. Michael Connelly vracia do hry svoju úžasnú postavu, ktorú si musíte jednoducho obľúbiť. Dokáže vystavať napínavý príbeh, do ktorého sa rýchlo zažeriete a nedokážete knihu odložiť. Pútavo dokáže rozprávať aj o vojenskom námorníctve a vojne vo Vietname, odkiaľ sa odvíja príbeh miliardárovho syna. Práve toto pátranie je emocionálnym jadrom príbehu.

Súvisiace články

21.07.2018 11:37

ŠPÚ podporí koncertný projekt pre deti a mládež „Príbeh hudby“

Štátny pedagogický ústav podporí koncertný program Príbeh hudby, ktorý pripravil Bratislavský chlapčenský zbor. Potvrdil to riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk po pracovnom rokovaní so zástupcami známeho slovenského hudobného telesa.
12.01.2018 15:56

Technická škôlka

V ŠPÚ sa rokovalo o projektovom zámere s pracovným názvom Technická škôlka.
26.05.2017 16:13

O cudzích jazykoch, kultúrnej gramotnosti a tiež adaptívnom učení

Aktuálne témy, o ktorých sa momentálne diskutuje na rôznych úrovniach, hoci v praxi ich riešenie často zlyháva. Naše deti sa učia aj 10 rokov cudzí jazyk, napriek tomu nie sú schopné viesť jednoduchý pracovný pohovor v angličti...