Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
10.12.2020 13:35

Ministerstvo spúšťa nový projekt: Materské školy ako súčasť vysokých škôl

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvára projekt na zriadenie materských škôl v priestoroch vysokých škôl. Tie by mali slúžiť prioritne pre deti zamestnancov a študentov. Ich vytvorením chce ministerstvo napomôcť zosúladeniu rodinného a pracovného života na vysokých školách. Zároveň je to súčasť plánu ministerstva navyšovať kapacity materských škôl a prispieť k väčšiemu zaškoleniu detí v predškolskom veku.

Rezort ešte tento rok vyčleňuje na tento projekt podpory vzniku materských škôl 1 milión eur, ktoré poskytuje vysokým školám. Tie vo svojich priestoroch v spolupráci s mestom alebo iným subjektom môžu následne zriadiť materskú školu určenú pre deti zamestnancov a študentov vysokej školy.

„Veľmi ma teší, že aj takýmto spôsobom pomôžeme navýšiť kapacity v materských školách. Je to aj prvý krok k vytváraniu vysokoškolských komunít s komplexnými službami, ktoré umožnia mladým rodinám pracovať či zvyšovať si vzdelanie," uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Minister zároveň uviedol, že tento krok je zároveň súčasťou plánu skvalitňovania vysokoškolského prostredia. Okrem toho ministerstvo školstva zavedie novú metodiku financovania vysokých škôl, ktorou cielene podporí vysoké školy s kvalitnou výskumnou činnosťou. Zavedie sa tiež systém výkonnostných zmlúv, v ktorých sa vysoká škola zaviaže splniť konkrétne kritériá kvality a po ich naplnení získa finančné prostriedky. Rezort tiež plánuje uvoľniť obsadzovanie miest docentov a profesorov. Po novom nebudú tieto miesta naviazané na získanie titulu, ale na výkon a výsledky zamestnanca, ako je to aj v zahraničí.

Viac informácií nájdete v priloženej tlačovej správe či na webe ministerstva školstva.

Súvisiace články

21.12.2017 18:16

Stanovisko: MŠVVaŠ SR: Reakcia na vyjadrenie poslanca NR SR B. Gröhlinga 

Bratislava - Riešenie otázky znižovania normatívu pre školy zapojené v duálnom vzdelávaní je už dávno predmetom rokovania pracovnej skupiny, ktorá pripravuje legislatívne znenie novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. ...
16.03.2018 07:11

Jej povesť je v troskách

Nová trilógia Tracy Anne Warrenovej Zhýralci z Cavendish Square pokračuje ďalším očarujúcim príbehom o fascinujúcich Byronovcoch z Braebournu. Zoznámte sa s nekonvenčnou mladou dámou Esme Byronovou. Novinka sa volá V manželske...