Späť na zoznam
Aktuality
Autor: Alžbeta Jánošíková
14.12.2020 09:33

Mokré neznamená čisté. Udržujte čistotu na školách

Hygienická čistota v školách je vzhľadom k veľkému počtu osôb, ktoré priestory využívajú, obzvlášť dôležitá. V školách dochádza rýchlo k šíreniu vírusov a baktérií a práve z tohto dôvodu je dôležité odstrániť maximálne množstvá škodlivých mikroorganizmov tak, aby nedošlo k žiadnemu zvýšeniu chorobnosti u študentov a zamestnancov.

 

Udržiavanie čistoty len pomocou mopu je prežitok  

Na odstránenie silnejšieho znečistenia sa odporúča „mokré" čistenie. Aj preto sa na zabezpečenie čistoty podláh v školských priestoroch  používa najmä voda v kombinácii s čistiacim prostriedkom. Tu si však treba dať pozor najmä na to, akým spôsobom špinu z podláh odstraňujete. Je dokázané, že pri zametaní jemného prachu v interiéri sme schopní odstrániť menej ako polovicu znečistenia. Jemný prach sa pri zametaní rozvíri a následne postupom času sadne opäť na podlahu a objekty. Preto používame vysávače.  Rovnako je to aj s podlahovými automatmi a mopmi.

Ako často sa žmýka mop v čistej vode a koľkokrát sa mení samotný mop? Pri upratovaní tak veľkého priestoru, akým je škola sa stáva, že niekedy sa aj viac tried umyje jednou vodou. A to je chyba. Pri čistením klasickým mopom sa síce odstráni špina, ale vírusy sa dostanú do vedra, v ktorom mop namáčate.  V dnešnej modernej dobe je zabezpečenie hygienickej čistoty mopom už z veľkej časti prežitok, ako aj zametanie prachu v interiéri. Výkonnejším a najmä účinnejším spôsobom je čistenie podlahovým automatom, ktoré zabraňuje prenosu vírusov a šetrí obsluhu.

Čo je podlahový automat?

Podlahový automat je prístroj, ktorý čistí s vysokým prítlakom, odstraňuje povrchové vrstvy a leští nerovné či hladké povrchy. Princíp fungovania je založený na aplikácii vody spolu s čistiacim prostriedkom na podlahu. Kefa stroja vyvinie silu 200 až 1400 otáčok za minútu a odstráni tak priľnavú či zadupanú špinu a následne je nečistota odsatá do stroja. „Dezinfekčné prostriedky  RM 732 a RM 732 majú široké spektrum aktivity proti baktériám, kvasinkám a vírusom, vrátane nového koronavírusu. Tieto prípravky je  možné bezpečne používať vo vysokotlakových čističoch aj v podlahových automatoch, bez zmeny účinku či poškodenia/zanesenia stroja," hovorí Pavol Galo zo spoločnosti Kärcher. Prípravky tak poskytujú rýchlu dezinfekciu proti vírusom – už do 1 minúty pri použití 7,5% koncentrácie. Koncentrát je možné taktiež používať aj na čistenie kľučiek a stolov. „S jednou 5l bandaskou RM 732 a RM 735 môžete naplniť až 500 fliaš s pollitrovým objemom, čo využijú najmä upratovači v školách. Dá sa použiť klasicky aj s mopom, ale je ešte lepšie využívať aplikáciu vysokotlakových čističov či podlahových automatov" dopĺňa Juraj Mikolášik, školiteľ spoločnosti Kärcher.

Mokré neznamená čisté

Ak si ako príklad vezmeme vírus SARS-CoV-2 a bežné čistenie pomocou vedra s mopom: koronavírus je tzv. obaľovaný vírus a je veľmi citlivý na čistiace prostriedky.  Pri čistení mopom sa vírus dostane do vedra v ktorom mop namáčate. Pokiaľ nevymeníte mop a vodu s čistiacim prostriedkom, vírus prenesiete vírus do ďalšej triedy a rozotriete ho po podlahe. Nazýva sa to krížová kontaminácia. A práve podlahové automaty vďaka odsávaniu vody do veľkej miery zabraňujú krížovej kontaminácii. Preto je  účinnejšie používať v školách podlahové automaty, ktoré aplikujú vodu spolu s čistiacim prostriedkom na podlahu - kefa stroja ju vydrhne a následne je nečistota odsatá strojom. Pre zdravé a hygienické prostredie nestačí „iba" dezinfikovať, ale najskôr čistiť a následne dezinfikovať vyčistenú plochu.

Viac informácií nájdete na www.karcher.sk.

Súvisiace články

30.04.2018 10:45

Správa o činnosti komisárky pre deti sa opozičným poslankyniam nepozdáva

Správu komisárky pre deti Viery Tomanovej za rok 2017 kritizovali opozičné poslankyne na parlamentnom ľudskoprávnom výbore v utorok 24. apríla. Bola to v poradí druhá výročná správa Tomanovej.
30.01.2018 20:00

Ako predchádzať potravinovým alergiám?

„Veľa vedcov sa domnieva, že imunitný systém má obdobie imunitného okna, počas ktorého sa dá naučiť, že alergény nie sú nebezpečné,“ píše Robin Pompová.
19.06.2017 09:44

Je príklon mladých k extrémizmu výsledkom chýb v slovenskom školstve?

Extrémizmus a radikalizmus sú u nás na vzostupe. To je fakt. Ukázali to aj posledné parlamentné voľby, v ktorých sa do parlamentu so ziskom vyše 200 000 hlasov prebojovala ĽSNS pod vedením Mariána Kotlebu. Ako sa však zdá, zmen...