Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
20.10.2017 11:30

Nadchádzajúci Ples v opere pomôže zdravotne znevýhodneným deťom v oblasti vzdelávania

BRATISLAVA - Osemnásty ročník dobročinného Plesu v opere, ktorý sa uskutoční v sobotu 13. januára v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, sa bude niesť v znamení pomoci zdravotne znevýhodneným deťom v oblasti vzdelávania. „Posledné dva roky sme sa venovali téme včasnej intervencie. Dôkazom úspešnej spolupráce je to, že sa nám podarilo na Slovensku otvoriť tri centrá včasnej intervencie. No potom sme zistili, že príbeh centra včasnej intervencie nekončí. Veľa sme sa rozprávali o tom, aké ďalšie problémy majú deti a čo ich ďalej sprevádza. Včasná intervencia končí v siedmom roku života a deti majú ísť do škôl.

 Je otázka, či do tých škôl idú, či do škôl môžu ísť, či nepotrebujú iný prístup, či majú garantovaný prístup k rovnému vzdelaniu. Ples v opere je finančne štedrý a chce pomôcť tieto témy otvárať a prispievať tak k dialógu a v neposlednom rade aj k riešeniam. Toto všetko nás motivovalo k tomu, aby sme nabrali odhodlanie a ideme otvoriť tému, ktorú naozaj považujeme za akútnu a náročnú, no veríme, že v spolupráci s odborníkmi, ktorí nám pribúdajú do tímu, sa nám podarí v nejakom časovom horizonte aspoň čiastočne k tejto téme prispieť," povedala počas dnešnej tlačovej konferencie riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová.

Organizátori Plesu v opere sa tento rok spojili s Nadáciou pre deti Slovenska a Koalíciou pre deti Slovensko. V spolupráci s nimi a vďaka finančnej podpore hostí a hostiek Plesu prispejú k riešeniu situácie detí, ktoré sú už na začiatku svojho rozvoja oberané o primeranú šancu na vzdelanie. Pozornosť pritom upriamujú na vznik programu na podporu inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením v školách. Zavedenie modelu inkluzívneho vzdelávania môže podľa slov Marianny Kováčovej z Koalície pre deti Slovensko podporiť skvalitnenie funkčnosti vzdelávacieho systému ako celku. „Súčasný školský systém podľa nášho názoru nie je schopný napĺňať individuálne potreby detí. Je pritom dôležité, aby sme ich zohľadňovali. Je to vážna téma, nie jednoduchá, ale je potrebné, aby deti, aj postihnuté, vyrastali v prirodzenom prostredí, vo svojej komunite, so svojimi rovesníkmi," uviedla.

Ako hovoria štatistiky, Slovensko je v počte detí s diagnostikovanými špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na štvrtom mieste v EÚ. V systéme špeciálneho školstva je na Slovensku takmer šesť percent detí, zatiaľ čo európsky priemer je na úrovni 2,3 percenta. „Máme preto pred sebou teraz ten cieľ, a to pomôcť zbúrať všetky bariéry, či už viditeľné alebo neviditeľné a narúšať stereotypné myslenie, ktoré tu máme," poznamenala Cocherová, ktorá verí, že sa vďaka Plesu v opere podarí opäť vyzbierať slušnú finančnú čiastku. „Za uplynulých osem rokov sa nám podarilo vyzbierať jeden a pol milióna eur, minulý rok to bolo bezmála 240-tisíc. Verím, že budeme v tomto trende pokračovať," uzavrela.

Program pripravovaného Plesu v opere organizátori zverejnia začiatkom novembra.

 

SITA

Súvisiace články

17.11.2017 06:00

Vaše zdravie je v ohrození

Zdravie v ohrození je skvelá kniha, ktorá hovorí o príčinách závislosti, prináša zaujímavé fakty o škodlivosti cukru a pridáva samozrejme aj možnosti riešenia. Liečbu. Závislosť od cukru je totiž porovnateľná so závislosťou al...
10.04.2018 09:10

Program ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR M. Lubyovej

Program návštevy ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej v utorok 10. apríla v Žilinskom kraji
11.12.2017 12:00

BRATISLAVA: SNM predstaví príbeh vojvodinských Slovákov

BRATISLAVA - Príbeh Slovákov vo Vojvodine vyrozpráva od piatka výstava v sídelnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave. Ako agentúru SITA informovala vedúca centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová, národné ...