Späť na zoznam
Aktuality
Autor: Alžbeta Jánošíková
04.01.2021 14:29

Naši olympionici získali na konci roka ďalšie tri medaily

Súčasná pandemická situácia a bezpečnostné opatrenia ovplyvnili usporiadanie nielen domácich podujatí a súťaží, ale aj medzinárodné kolá predmetových olympiád. Prestížna Medzinárodná fyzikálna olympiáda sa musela, rovnako ako iné súťaže, preniesť do online sveta.

Namiesto pôvodne plánovaného miesta súťaže - Litvy, sa v dňoch 7. – 15. 12. 2020, z dôvodu protipandemických opatrení uskutočnila Medzinárodná fyzikálna olympiáda (IPhO) dištančnou formou.

Organizačne medzinárodnú súťaž zabezpečoval Moskovský inštitút fyziky a techniky z Ruskej federácie. Po online príprave naši stredoškoláci súťažili z jedného miesta, z Ústavu fyzikálnych vied na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.

Teoretické súťažné úlohy boli z elektrostatiky, magnetizmu, mechaniky a optiky. Experimentálna úloha bola zameraná na kryštalografiu.

Medzinárodnej fyzikálnej olympiády sa zúčastnilo 204 súťažiacich zo 45 krajín sveta. Slovenská republika získala na tejto súťaži 3 medaily. Dve strieborné (Ronald Doboš, Gymnázium, Poštová 9, Košice a Jozef Csipes, Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava) a jednu bronzovú medailu (Pavol Pivko, Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava). V poradí krajín sa Slovensko umiestnilo na skvelom 14. mieste.

Organizačne zabezpečovali účasť našich súťažiacich Slovenská komisia Fyzikálnej olympiády a IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Miesto konania budúcoročnej Medzinárodnej fyzikálnej olympiády je naplánované opäť v Litve.

 

Zdroj minedu.sk 

Súvisiace články

03.10.2017 07:30

Handrová bábika

Napísať dobrú detektívku nie je jednoduché. Ešte ťažšie je napísať dokonalú detektívku, pri ktorej ani nedýchate a neustále krútite hlavou – toto snáď nie. Sem rozhodne patrí Handrová bábika.
13.04.2018 19:12

Pozvánka na medzinárodnú odbornú konferenciu pre učiteľov cudzích jazykov

MŠVVŠ SR pozýva na medzinárodnú odbornú konferenciu pre učiteľov cudzích jazykov, ktorá sa bude konať 18. apríla od 9.00 do 16.00 v Štátnom pedagogickom ústave na Pluhovej č. 8 v Bratislave.
16.05.2019 16:03

Skutočný príbeh Šaty robia človeka

Toto je nádherný, dojímavý a hlboko ľudský príbeh Šaty robia človeka. O mužovi, ktorý pochádzal z Československa, dokázal prežiť zverstvá nacizmu a napokon uspel...