Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
03.02.2018 18:42

Návšteva ministerky školstva SR M. Lubyovej vo Fínsku

V dňoch 25. – 27. 1. 2018 sa uskutočnila pracovná návšteva ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej vo Fínsku.

 Na úvod pracovnej cesty sa ministerka školstva stretla s rezortnou kolegyňou - ministerkou školstva a kultúry Fínska S. Grahn-Laasonen a generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre vzdelávanie Fínska O.-P. Heinonenom.

Hlavnými témami stretnutia boli výzvy a reformy systémov vzdelávania v oboch krajinách s dôrazom na stredné školstvo vrátane odborného vzdelávania a prípravy, ale aj mobilita profesorov a študentov, spolupráca v oblasti celoživotného vzdelávania, digitálne zručnosti, ale aj podpora a atraktivita učiteľskej profesie.

Ministerka sa taktiež oboznámila s konceptom základného školstva a stredného duálneho vzdelávania v praxi, pričom navštívila základnú školu Mattlidens a multisektorálne vzdelávacie centrum Omnia v Espoo.

Na záver prvého dňa absolvovala rokovania s predstaviteľmi Pedagogickej fakulty Univerzity v Helsinkách, s ktorými diskutovala o digitalizácii a inováciách vo vzdelávaní, ako aj o modernom vzdelávacom centre Minerva, ktoré spravuje Univerzita v Helsinkách.

Súčasťou návštevy bolo rokovanie s 15 fínskymi expertmi na vzdelávanie, vrátane predstaviteľov škôl, univerzít a Ministerstva školstva a kultúry Fínska. Navzájom si vymenili poznatky a skúsenosti z prostredia fínskeho a slovenského vzdelávacieho systému, vrátane mobility učiteľov a študentov.

V rámci návštevy ministerka navštívila taktiež herné štúdio Lightneer, ktoré vytvorilo vzdelávaciu hru „Big Bang Legends", ktorej slovenská verzia bola uvedená v máji 2017.

Ministerka sa tiež oboznámila s konceptom „Fun Learning", ktorý je založený na fínskom know-how v oblasti vzdelávania a zohľadňuje najnovšie trendy a globálne potreby pre budúce vzdelávanie.

Pracovnú návštevu ministerka zavŕšila na najväčšom vzdelávacom veľtrhu EDUCA, kde sa spoločne s riaditeľom pre všeobecné a skoré vzdelávanie Národnej agentúry pre vzdelávanie J. Kauppinenom zúčastnila panelovej diskusie s fínskymi expertmi na vzdelávanie.

Témami diskusie boli transfer poznatkov a zdieľanie skúseností medzi Fínskom a SR, ako aj implementácia inovatívnych postupov v školách. Na panelovej diskusii boli identifikované oblasti spolupráce medzi SR a Fínskom, konkrétne vzdelávacie technológie a mobilita študentov a učiteľov.

Zdroj: minedu

Galéria

Súvisiace články

12.07.2019 09:09

SKÚŠKA SIRÉN

V piatok 12. júla o 12. hodine sa uskutoční pravidelné preskúšanie varovnej siete sirén na území Slovenskej republiky a to dvojminútovým stálym tónom sirén.
21.07.2018 11:37

ŠPÚ podporí koncertný projekt pre deti a mládež „Príbeh hudby“

Štátny pedagogický ústav podporí koncertný program Príbeh hudby, ktorý pripravil Bratislavský chlapčenský zbor. Potvrdil to riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk po pracovnom rokovaní so zástupcami známeho slovenského hudobného telesa.
23.10.2017 12:50

Učitelia môžu doučovaním zarobiť a zároveň zvýšiť svoju profesionalitu

Doučovanie vie pedagógom nielen vylepšiť obsah peňaženky, ale tiež priniesť zaujímavé poznatky do výučby. Ukazuje sa, že učitelia, ktorí sa rozhodnú zlepšiť svoje zárobky, si týmto spôsobom dokážu celkom slušne privyrobiť. Záro...