Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
03.02.2018 18:42

Návšteva ministerky školstva SR M. Lubyovej vo Fínsku

V dňoch 25. – 27. 1. 2018 sa uskutočnila pracovná návšteva ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej vo Fínsku.

 Na úvod pracovnej cesty sa ministerka školstva stretla s rezortnou kolegyňou - ministerkou školstva a kultúry Fínska S. Grahn-Laasonen a generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre vzdelávanie Fínska O.-P. Heinonenom.

Hlavnými témami stretnutia boli výzvy a reformy systémov vzdelávania v oboch krajinách s dôrazom na stredné školstvo vrátane odborného vzdelávania a prípravy, ale aj mobilita profesorov a študentov, spolupráca v oblasti celoživotného vzdelávania, digitálne zručnosti, ale aj podpora a atraktivita učiteľskej profesie.

Ministerka sa taktiež oboznámila s konceptom základného školstva a stredného duálneho vzdelávania v praxi, pričom navštívila základnú školu Mattlidens a multisektorálne vzdelávacie centrum Omnia v Espoo.

Na záver prvého dňa absolvovala rokovania s predstaviteľmi Pedagogickej fakulty Univerzity v Helsinkách, s ktorými diskutovala o digitalizácii a inováciách vo vzdelávaní, ako aj o modernom vzdelávacom centre Minerva, ktoré spravuje Univerzita v Helsinkách.

Súčasťou návštevy bolo rokovanie s 15 fínskymi expertmi na vzdelávanie, vrátane predstaviteľov škôl, univerzít a Ministerstva školstva a kultúry Fínska. Navzájom si vymenili poznatky a skúsenosti z prostredia fínskeho a slovenského vzdelávacieho systému, vrátane mobility učiteľov a študentov.

V rámci návštevy ministerka navštívila taktiež herné štúdio Lightneer, ktoré vytvorilo vzdelávaciu hru „Big Bang Legends", ktorej slovenská verzia bola uvedená v máji 2017.

Ministerka sa tiež oboznámila s konceptom „Fun Learning", ktorý je založený na fínskom know-how v oblasti vzdelávania a zohľadňuje najnovšie trendy a globálne potreby pre budúce vzdelávanie.

Pracovnú návštevu ministerka zavŕšila na najväčšom vzdelávacom veľtrhu EDUCA, kde sa spoločne s riaditeľom pre všeobecné a skoré vzdelávanie Národnej agentúry pre vzdelávanie J. Kauppinenom zúčastnila panelovej diskusie s fínskymi expertmi na vzdelávanie.

Témami diskusie boli transfer poznatkov a zdieľanie skúseností medzi Fínskom a SR, ako aj implementácia inovatívnych postupov v školách. Na panelovej diskusii boli identifikované oblasti spolupráce medzi SR a Fínskom, konkrétne vzdelávacie technológie a mobilita študentov a učiteľov.

Zdroj: minedu

Galéria

Súvisiace články

29.06.2017 11:40

Zabavte deti v aute

Čo robiť na cestách v aute, keď zo zadného sedadla zaznie otázka: Kedy tam už budeme? Knižka Zábava na cestách vám rozhodne vytrhne tŕň z päty :) Je to príležitosťou pre rodičov a deti, ako sa spolu zabaviť pri čítaní evidenčný...
21.03.2018 08:30

Veľa šťastia na testovaní želáme deviatakom aj ich učiteľom

Dnes si 37 400 deviatakov na celom Slovensku overí svoje vedomosti z matematiky a z vyučovacieho jazyka.
04.03.2018 08:49

Romantická Papierová princezná

Papierová princezná je young adult novinka pre mladých. Tínedžerov aj dvadsiatnikov. Prvý diel série o bohatej rodine Royalovcov. Hlavná hrdinka Ella sa snaží predovšetkým prežiť. Nikdy to nemala ľahké, život si ju pohadzuje a...