Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
29.09.2017 09:24

Noc výskumníkov prinesie návštevníkom na dosah nielen vesmír

Najväčšie vedecko-populárne podujatie prinesie opäť v piatich mestách nielen ukážky práce slovenských vedcov, ale aj Matta Taylora, astrofyzika a šéfa vesmírneho projektu Rosetta. Návštevníci sa dozvedia, ako úspešne pristáť na kométe letiacej rýchlosťou 135 000 kilometrov za hodinu, ale budú si môcť aj vyskúšať vedu v rámci viac ako 200 vedeckých expozícií v piatich mestách po celom Slovensku.

Už v piatok 29. septembra prinesie Európska noc výskumníkov 2017 vedu a výskum širokej verejnosti v piatich mestách po celom Slovensku: v Bratislave, v Košiciach, v Žiline, v Banskej Bystrici a v Poprade. Tento rok je mottom podujatia „Made by Science – Vytvorené vedou". „Výdobytky vedy vďaka ich každodennému využívaniu berieme ako samozrejmosť, čo je v poriadku. Na druhej strane chceme ľuďom pripomenúť, že veci, ktoré berieme už ako samozrejmosť, by sme bez vedcov a vedy nemali," vysvetľuje Petra Lipnická, predsedníčka správnej rady o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA).

V rámci vedeckých stánkov a prezentácií si budú môcť návštevníci napríklad vyskúšať ovládanie robotov v expozícii Robot sleduj ma, alebo zistiť, kde stretnú Nano a bio v každodennom živote. O tom, na čo by sa mali možno dnešní žiaci zamerať v škole, bude diskutovať aj eurokomisár Maroš Šefčovič v rámci diskusie Povolania budúcnosti. „Materské, základné, ale aj stredné školy, sa zase môžu prihlásiť na rôzne sprievodné podujatia vo svojom regióne. Pre košický región sme pripravili napríklad astronomické tvorivé dielne vo hvezdárni v Medzeve," dodáva riaditeľ SOVVA Daniel Straka. Detailný program Európskej noci výskumníkov 2017 v jednotlivých mestách alebo v regióne môžete nájsť na www.nocvyskumnikov.sk.

Možno jedným z najpopulárnejších symbolov vedeckého úsilia posledných desaťročí je dobývanie vesmíru. Aj preto bude hlavným ťahákom v rámci vedeckých prezentácií Matt Taylor, ktorý v rámci Európskej vesmírnej agentúry zodpovedal za vedeckú časť projektu Rosetta, pristátia vesmírneho telesa na kométe v roku 2014. „Bežne riešime problém s parkovaním v mestách. Matt a jeho tím riešili problém, ako po 10 rokoch letu stále neznámym vesmírom úspešne zaparkovať modul na kométe letiacej rýchlosťou 135 000 kilometrov za hodinu," vysvetľuje D. Straka.

Astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburger zase návštevníkom vo svojej prednáške „Odvážme sa snívať vo veľkom" priblíži, čo všetko si od astronauta, vedca, vyžaduje príprava na let do vesmíru. „Možno aj to bude impulzom, aby sme o 20 rokov mohli mať na Noci výskumníkov telemost s prvou Slovenkou na Marse," dodáva s úsmevom D. Straka.

Príležitosť zapojiť sa do výcviku astronautov budú mať napríklad v rámci rozbiehajúceho sa celosvetového projektu Space Nation, ktorý v Bratislave predstaví tím okolo zakladateľa úspešnej hry Angry Birds Petera Vesterbacka. Štyridsať rokov zapájania sa do vesmírneho výskumu zase priblíži Ján Baláž zo Slovenskej akadémie vied. 

Celkovo bude v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Žiline, v Poprade a v Košiciach viac ako 200 expozícií a 1400 vedcov. D. Straka verí, že podujatie priláka podobné množstvo návštevníkov ako minulý rok, keď ich bolo okolo 185 tisíc. „Teší nás, že po rokoch patrí k najväčším podujatiam, presahujúcim aj návštevnosti letných festivalov, práve podujatie venované vede. Týmto pozývame všetkých, aby odložili piatkovú návštevu kina a vybehli sa pozrieť na to, čo im veda prináša v každodennom živote," pozýva D. Straka. 

Európska noc výskumníkov je paralelne organizovaná v 33 štátoch Európy a hlavnou snahou komisie je v súvislosti s mottom „Researchers are among us" – Výskumníci sú medzi nami, priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných" ľudí s neobyčajným povolaním. Vysvetliť, čo ich motivuje k neustálemu bádaniu, aké otázky si najčastejšie kladú, k čomu ich práca priviedla a ako je možné výsledky ich výskumu uplatniť v bežnom živote.

 

Text: Peter Marčan 

Súvisiace články

26.04.2018 06:06

Rodinná Biblia. Exkluzívna kniha kníh

Na Slovensku stále vychádzajú knihy, ktoré majú hodnotu niekoľko tisíc eur. Pre zberateľov, fajnšmekrov, bibliofilov a knižných nadšencov. Zaujmú nielen svojím obsahom, ale najmä zhotovením, ktoré je v mnohých smeroch jedinečn...
21.01.2018 19:51

Národné športové centrum ocenilo najlepších športovcov a trénerov za rok 2017

Spolu dvadsať medailí z vrcholných medzinárodných šampionátov a podujatí získali športovci Národného športového centra (NŠC) v roku 2017. Ďalší úspešný rok si NŠC spolu so športovcami, trénermi i významnými hosťami pripomenulo ...
20.09.2017 09:28

ŠPÚ podporuje nové neformálne vzdelávanie v Múzeu mesta Bratislavy

Na odbornej konferencii pod záštitou riaditeľa ŠPÚ Ľudovíta Hajduka sprístupnili dnes v Múzeu mesta Bratislavy ateliér Oživené učebnice. Zámerom projektu je v rokoch 2016 – 2017 zrealizovať špeciálnu interaktívnu výstavnú expoz...