Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
07.10.2017 07:30

Nová kniha Kvások

Kvások je kniha plná užitočných rád a tipov, postupy krok za krokom a skvelé recepty. Aj bezlepkové.

Jej autorka Lenka Mančíková sa kváskovému pečeniu venuje už dlhé roky a dokonca robí veľmi úspešné kurzy pečenia z kvásku. 
„Ak raz podľahnete čaru kváskovania, nie je cesty späť. Budete napr. cestovať na dovolenku aj s kváskom. Mnohí účastníci mojich kurzov mi to potvrdzujú. Najprv sa smejú, keď im to hovorím, neskôr to potvrdzujú," vysvetľuje Lenka.

V prvej časti knihy Kvások približuje Lenka Mančíková jednotlivé druhy múky a ako sa skamarátiť s kváskom: ako sa pripraviť, ako založiť kvások, ako sa oň starať a základné pravidlá, ktoré sa oplatí vždy dodržiavať. 

Druhú časť tvoria recepty. Najskôr recepty na lievance, vafle a mrkvový chlieb s makom, ak vám zostal zvyšný kvások.
A potom recepty s lepkom i bezlepkové. Napríklad chlieb pita, Pivné žemličky, Kardamónky, Chlieb s čedarom a čili, Chlieb s lieskovcami a hrozienkami, či Orechová bábovka.

Medzi bezlepkovými receptami nájdete napríklad Polentový chlieb bez rozkvasu, Cukinový snack s parmezánom alebo Žemličky z múky z červenej šošovice. 

Kniha je doplnená aj krásnymi fotkami, ktoré keď si pozriete, možno sa hneď vrhnete na pečenie z kvásku :)

Podobných knižiek o kvásku pribúda, no tento nový Kvások je predsa len iný. Lenka Mančíková ho písala jazykov „svojich kurzov", čiže snažila sa odpovedať na všetko to, čo ľudí naozaj zaujíma. S čím majú problémy, ako majú presne postupovať alebo čo sa stalo, ak sa im kvások nevydaril. Vynikajúco to zhrnula v článku Kde robíme najčastejšie chyby?, v ktorom okrem iného píše: „Nezúfajte. Keď som začínala s kváskom, učila som sa na vlastných chybách. Preto mám pre vás pár tipov, vďaka ktorým môžete upiecť lepší kváskový chlieb a ušetríte čas." 

Recept z knihy Kvások:

mrkvový chlieb bez rozkvasu

Mrkvový chlieb s makom bez rozkvasu
Moji blízki vedia, že milujem mak. Bolo len otázkou času, kedy poputuje aj do cesta na chlieb. Celé zrniečka maku v chlebíku úžasne chrumkajú.

  • 2 PL ražného kvásku
  • 100 g ražnej chlebovej múky
  • 100 g špaldovej celozrnnej múky
  • 6 g soli
  • 4 g rasce
  • 25 g celého maku
  • 1 väčšia najemno postrúhaná mrkva
  • 150 ml sýtenej minerálky

Suroviny zmiešame a necháme oddychovať približne 1 hodinu. Zmes preložíme na dosku vysypanú pohánkovou múkou, prekladáme zo strany na stranu a vytvarujeme bochník. Cesto je lepivé, pri jeho spracúvaní si pomáhajte špachtľou. Snažte sa nepridávať ďalšiu múku. Cesto by malo byť vláčne.

Ak je príliš tuhé, pridajte trošku vody, každá múka totiž inak saje tekutinu. Bochník vložíme do ošatky a necháme kysnúť približne 6 – 8 hodín.

250 stupňov – pečieme 10 minút
200 stupňov – pečieme 25 – 30 minút

Milan Buno, literárny publicista


Kde robíme najčastejšie chyby?: http://lepsiden.sk/pecenie-s-kvaskom-chyby-triky/ 
Kvások: http://www.noxi.sk/kniha/205-lenka-mancikovakvasok.html 


 

Súvisiace články

06.05.2018 08:43

VYHLÁSENIE Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR

k plánovanému výraznému obmedzeniu pedagogických inovácií a experimentálneho overovaniu obsahu, metód a foriem vyučovania
21.07.2018 11:37

ŠPÚ podporí koncertný projekt pre deti a mládež „Príbeh hudby“

Štátny pedagogický ústav podporí koncertný program Príbeh hudby, ktorý pripravil Bratislavský chlapčenský zbor. Potvrdil to riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk po pracovnom rokovaní so zástupcami známeho slovenského hudobného telesa.
28.07.2018 10:10

Branná výchova by sa mala skvalitniť, nový predmet však nie je cesta

Branná výchova by sa mala skvalitniť. Samostatný predmet z nej ale nebude, hoci sa takéto úvahy vlani objavovali. Potvrdila to ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS). Hovorila o tom aj v súvislosti s pôsobením pol...