Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
27.04.2017 09:16

Nové trendy v priemysle na prvej Night of Chances Engineering

Bratislava 26.4. 2017 – Budeme v budúcnosti potrebovať vodičský preukaz? Priemysel sa vyvíja tak rýchlo, že si vieme predstaviť, že o chvíľu nebudeme musieť naše autá ovládať. Z klasických zdrojov energie prichádzajú stále nové alternatívne. Čo je reálne a čo je ešte stále iba hudbou budúcnosti sa mohli študenti ale aj technadšenci dozvedieť na najúspešnejšom kariérno-vzdelávacom podujatí Night of Chances, ktoré bolo prvý raz orientované na tému strojárstva. Akcia prilákala 400 ľudí.

Foto: Lucia Maková

Night of Chances má za sebou podujatia týkajúce sa biznisu a IT technológií, ktoré sa tešia stále čoraz väčšej obľube. Night of Chances Engineering je úplnou novinkou. „Chceme ponúknuť rovnaké spojenie praktického vzdelávacieho podujatia a možnosti stretnutia lídrov a expertov v odbore v neformálnej atmosfére aj študentom – strojárom. Veríme, že ich podujatie zaujalo, odniesli si z neho čo najviac benefitov a už teraz sa tešíme na ďalšie podobné NOC-i," hovorí Tomáš Hasala z občianskeho združenia Nexteria, ktoré NOC  organizuje.

 

Automatická mechanika vs. konštruktívne uvažovanie

 

Ako je na NOC-iach zvykom, ani tentokrát nechýbali diskusie na zaujímavé témy. Budú už čoskoro z našich miest „smartmestá"? Zaujímavú debatu rozprúdili zástupcovia spoločnosti UBER a Škoda Auto, ktorí priblížili študentom techniku zberu dát pohybu miest a zároveň i komunikáciu s mestami. V diskusii o ďalšej priemyselnej revolúcii – Priemysel 4.0 odzneli zaujímavé vízie odborníkov spoločností ZF Slovakia a PSA Peugeot Citroen. Zhodli sa však najmä v tom, že záleží, aby v školách vyrastali komplexní pracovníci – takí, ktorí vedia byť tímovými hráčmi, ale sú schopní aj rýchlo a konštruktívne vyriešiť problémy. Víziu budúcnosti zhodnotili i manažéri spoločností ZAP, Volkswagen Slovakia a Jaguar Land Rover. Všetci súhlasia, že manuálna prevodovka v autách bude nahradená automatmi. Zaujímavý bol názor, že v mestách budúcnosti budú autá skôr ako obývačky či pohyblivé kancelárie a zážitok budú vlastníci áut prežívať práve mimo miesť, kedy si užijú plnohodnotnú jazdu.

 

Stále vpred

 

Hlavnými partnermi podujatia sú Jaguar Land Rover a Volkswagen Slovakia. Aj ich vrcholoví manažéri sa zúčastnili na podujatí.  „V Bratislave sme ako prvý závod v koncerne začali v roku 2013 s produkciou prvého čisto elektrického vozidla – Volkswagen e-up! Dnes vyrábame vozidlá s rozličnými pohonmi od čisto elektrických vozidiel (Volkswagen e-up!), hybridných vozidiel (Volkswagen Touareg), plug-in hybridných vozidiel so šesťcylindrovým naftovým motorom (Audi Q7 e-tron quattro). Vďaka investíciám a nasadeným najmodernejším technológiám je naša pozícia v koncerne upevnená. Zároveň tak máme dobrú východiskovú pozíciu pre vzbudenie pozornosti ďalších koncernových značiek pre výrobu nových modelov v našom závode. Naším cieľom je zaistiť budúcnosť nášho závodu a byť prvým na zozname pri zadávaní výroby nových modelov," hovorí Eric Reuting, člen predstavenstva Volkswagen Slovakia. "Zároveň však na ceste k vízii plnoautomatizovaného jazdenia musíme prekonať technologické, politické či právne prekážky," doplnil.

Nielen do ľudí, ale aj do vývoja investuje aj ďalší z partnerov – Jaguar Land Rover. "Automobilový priemysel sa dnes mení rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Jaguar Land Rover je technologická spoločnosť a naša inovácia je nepretržitá. Vozidlo budúcnosti bude schopnejšie, ekologickejšie, viac prepojené, viac žiadúce a inteligentnejšie. Toto je päť hlavných oblastí výskumu, ktorý dnes spoločnosti Jaguar Land Rover uskutočňujeme," hovorí Alexander Wortberg, Operations Director Jaguar Land Rover. Aj Jaguar pritom svoju výrobu prispôsobuje budúcnosti a novým trendom. "Budúce potreby mobility a dopravy sa budú prispôsobovať, keďže mestá vo svete prijmú svoje vlastné nariadenia. Okrem toho sa potreby našich zákazníkov presúvajú smerom k ekologickejším, bezpečnejším a inteligentnejším vozidlám," dodal Wortberg.

Učenie zábavnou formou

 

Night of Chances nie je iba o víziách a diskusiách. Tí najlepší študenti sa zúčastnili 8 špeciálnych workshopov. Na NOC-i si mohli reálne vyskúšať napríklad ako nastaviť vhodnú metodiku a vybrať si ľudí do tímu, priblížili im virtuálnu realitu v podniku, smart výrobu či vytvoriť najlepší pracovný postup s využitím nástrojov Lean. 10 najlepších študentov malo dokonca unikátnu šancu zažiť speed dating - sadnúť si na kávu s tromi vrcholovými manažérmi z firiem Volkswagen Slovakia, Jaguar Land Rover a ZF Slovakia, ku ktorým sa v bežnom živote študent len ťažko dostane.

Takéto stretnutie s lídrami firiem a možnosť diskutovať o aktuálnych témach či ďalšom smerovaní odvetvia bolo pre študentov silnou motiváciou, usmernením pri ich ďalších študijných či profesijných rozhodnutiach, či otvorením dverí k odštartovaniu karéry v jednej z firiem.

 

O akcii:

Night of Chances je podujatie, ktoré funguje pod hlavičkou občianskeho združenia Nexteria. Doposiaľ študentom prinieslo 5 technologických a 5 biznisových konferencií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 2900 študentov. 93 % účastníkov Nich of Chances označilo podujatie ako najlepšie kariérne podujatie na Slovensku. Viac o podujatí nájdete na webe  http://nightofchances.sk/

 

Text: Lucia Maková

 

Galéria

Súvisiace články

15.03.2018 07:07

Dáte sa aj vy začipovať?

Dali by ste si zaviesť do tela čip, v ktorom sú všetky vaše zdravotné záznamy? Áno, môže vám to zachrániť život...ale čo ak začnú takto čipovaní ľudia záhadne zomierať?
28.10.2019 10:41

Jesenné prázdniny

Už čoskoro :)