Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
07.03.2018 10:09

Novela zákona o športe na zlepšenie podpory športovcov so zdravotným postihnutím

Ministerka Lubyová predloží novelu zákona o športe na zlepšenie podpory športovcov so zdravotným postihnutím

Už 9. marca 2018 sa za účasti našich športovcov začne 12. zimná paralympiáda v Pjongčangu. Ide o významné medzinárodné podujatie určené pre športovcov s trvalým telesným, mentálnym a senzorickým zdravotným postihnutím.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa snaží finančne podporovať športové aktivity a prostredníctvom zákona o športe prideľuje aj príspevok na šport zdravotne postihnutých (§ 75 ods. 3 písm. c) zákona č. 440/2015 Z. z.), ktorý je poskytnutý multišportovej organizácii Slovenský paralympijský výbor (SPV) ako príspevok na podporu národného športového projektu.

Na rok 2018 tento príspevok predstavuje sumu 1 958 245 eur, ktorú SPV rozdeľuje podľa účelu na:

  • činnosť Slovenského paralympijského výboru v sume 1 036 023 eur,
  • činnosť Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov v sume 467 144 eur,
  • činnosť Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov v sume 39 165 eur,
  • činnosť Špeciálnych olympiád Slovensko v sume 296 000 eur,
  • činosť Deaflympijského výboru Slovenska v sume 119 913 eur.

Tieto finančné prostriedky MŠVVaŠ SR posiela v 25 % splátkach každý štvrťrok. Slovenskému paralympijskému výboru bola prvý februárový týždeň poskytnutá prvá splátka príspevku na športy zdravotne postihnutých, ktoré paralympijský výbor rozdelí podľa účelu.

Prvá splátka v roku 2018 predstavuje sumu 489 561,25 eura, ktorú SPV rozdeľuje podľa účelu na:

  • činnosť Slovenského paralympijského výboru v sume 259 005,75 eura,
  • činnosť Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov v sume 116 786 eur,
  • činnosť Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov v sume 9 791,25 eura,
  • činnosť Špeciálnych olympiád Slovensko v sume 74 000 eur,
  • činosť Deaflympijského výboru Slovenska v sume 29 978,25 eura.

Ďalším významným zdrojom financovania pre národné športové zväzy je príspevok na prípravu reprezentanta zaradeného do tzv. top tímu. Avšak SPV je v zákone o športe definovaný ako národná športová organizácia, nie národný športový zväz, preto by nemal byť poberateľom tohto príspevku.

„Veľmi mi záleží na tom, aby aj športovci so zdravotným postihnutím mali nárok na príspevok pre reprezentantov zaradených do top tímu. Preto som sa rozhodla pripraviť a predložiť novelu zákona o športe. Financovanie športu zdravotne znevýhodnených je v zákone nedostatočne riešené. Je potrebná prijať rýchlo novelu tak, aby nebol nikto ukrátený. Táto zmena bude mať významný sociálny rozmer a poskytne dôležité prostriedky na prípravu tých najlepších reprezentantov so zdravotným postihnutím," uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.

Novelu plánuje predložiť v priebehu apríla. Po jej schválení by najlepší športovci so zdravotným znevýhodnením mohli čerpať prostriedky na reprezentantov zaradených do top tímu už od septembra 2018.

Ďalšou možnosťou získania finančných prostriedkov je aj odmena za dosiahnuté výsledky na paralympijských hrách, ktoré športovcom poskytuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom.

Našim športovcom držíme palce a prajeme čo najviac medailí zo Zimných paralympijských hier 2018 v Pjongčangu.

Zdroj: minedu

 

Súvisiace články

16.02.2018 22:36

Ministerka Matečná je v rozpore s predsedom vlády

Premiér Robert Fico priznal svoje zlyhanie. Viac ako desať rokov mal ako predseda vlády spolu so svojimi straníckymi predsedami a poslancami samosprávnych krajov príležitosť riadiť odborné školstvo.
17.12.2017 15:20

ŠKOLSTVO: Víťazmi Euroscoly sa stali žiaci gymnázia v Giraltovciach

BRATISLAVA - Víťazmi dvanásteho ročníka Euroscoly sa stali žiaci gymnázia v Giraltovciach. Výsledky dnes vyhlásili zástupcovia Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP). Vo svojom projekte sa žiaci víťaznej školy venova...
05.09.2017 18:15

Peter Pellegrini sa stal krstným otcom knihy Scratch Starter

O tom, že digitále zručnosti sú nevyhnutnou súčasťou dnešnej doby, nemusíme pochybovať. Práve tá si vyžaduje neustále zlepšovanie svojich zručností v oblasti informačných technológii. A preto je naozaj dôležité, aby sa programo...