Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
13.12.2017 15:30

NR SR: Poslanci odhlasujú štátny rozpočet na budúci rok a zopakujú voľbu nového člena Regulačnej rady

BRATISLAVA - Nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová navrhuje zmeny v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Podľa nej väčšina žiakov so zdravotným postihnutím sa učí v špeciálnych školách, no čoraz častejšie sa ich darí integrovať aj do bežných škôl. Týmto návrhom novely zákona poslanci otvoria desiaty deň rokovania 23. schôdze parlamentu. Poslanci budú hlasovať aj o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Podľa Zimenovej v oboch typoch škôl na vyučovaní môže pomáhať asistent učiteľa. "Mnohí z týchto žiakov však potrebujú asistenciu nielen pri učení sa, ale aj pri bežných samoobslužných činnostiach. V takýchto prípadoch je pre ne pomoc asistentov učiteľa nedostatočná. Asistenti učiteľa nie sú na podobné situácie pripravení, keďže ide o úkony, ktoré nesúvisia s pedagogickou činnosťou, ale spadajú do oblasti osobnej asistencie. Výkon činností súvisiacich s osobnou asistenciou nie je súčasťou kompetenčného profilu asistenta učiteľa, ani súčasťou jeho obvyklej náplne práce," uviedla v dôvodovej správe a dodala, že cieľom predloženého návrhu zákona je nezmyselný zákaz zrušiť a umožniť osobným asistentom pôsobiť aj v školskom prostredí. "Ak právna úprava dnes ustanovuje, že do rozsahu hodín osobnej asistencie sa nezapočítavajú hodiny osobnej asistencie, počas ktorých fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie s výnimkou vysokej školy, podľa predloženého návrhu zákona sa režim na vysokých školách a režim v oblasti regionálneho školstvazjednotí, a to v prospech osôb so zdravotným znevýhodnením," uviedla.

Dopoludnia budú poslanci hlasovať o návrhu rozpočtu na budúci rok. Rozpravu minulý týždeň ukončil vystúpením minister financií Peter Kažimír, ktorý si počas diskusie o rozpočte vypočul najmä kritiku odsúvania konsolidačných plánov. Čísla v aktuálnom rozpočte je však odhodlaný dodržať. „Toto je môj šiesty rozpočet a urobím všetko pre to, aby to, čo tu je čierne na bielom, sa stalo aj realitou," vyhlásil.

Poslanci v stredu zopakujú voľbu nového člena Regulačnej rady, ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako kontrolný a odvolací orgán. V utorok totiž ani jeden z troch navrhnutých kandidátov, teda Ľubomír Blaško, Milan Jarás ani Jozef Mihalčin, nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. V stredu dopoludnia sa tak uskutoční opakovaná voľba s rovnakými nominantmi.

 

SITA

Súvisiace články

23.06.2017 08:40

Babičkina úsporná kuchárka

„Časy sa zmenili a pri  neustálom zvyšovaní cien nezaškodí naučiť sa lepšie hospodáriť,“ tvrdí známa autorka Jarmila Mandžuková. „Ak spojíte snahu ušetriť s receptami a radami v tejto knihe, nezaskočí vás ani napätý rodinný roz...
03.05.2017 10:05

Bloguj o knihu: Poznáme výhercu za mesiac apríl

Každý mesiac sa môžete zapojiť do súťaže o knihu priamo na našom portáli. Zaregistrujte sa, napíšte blog a máte šancu vyhrať!
29.03.2018 18:08

Nové vedenie rezortu bilancuje svoju činnosť

Zásadné opatrenia v oblasti čerpania eurofondov, príprava Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, významné legislatívne zmeny v oblasti regionálneho, predovšetkým odborného školstva, navýšenie prostriedkov na učebnice...