Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
13.12.2017 15:30

NR SR: Poslanci odhlasujú štátny rozpočet na budúci rok a zopakujú voľbu nového člena Regulačnej rady

BRATISLAVA - Nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová navrhuje zmeny v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Podľa nej väčšina žiakov so zdravotným postihnutím sa učí v špeciálnych školách, no čoraz častejšie sa ich darí integrovať aj do bežných škôl. Týmto návrhom novely zákona poslanci otvoria desiaty deň rokovania 23. schôdze parlamentu. Poslanci budú hlasovať aj o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Podľa Zimenovej v oboch typoch škôl na vyučovaní môže pomáhať asistent učiteľa. "Mnohí z týchto žiakov však potrebujú asistenciu nielen pri učení sa, ale aj pri bežných samoobslužných činnostiach. V takýchto prípadoch je pre ne pomoc asistentov učiteľa nedostatočná. Asistenti učiteľa nie sú na podobné situácie pripravení, keďže ide o úkony, ktoré nesúvisia s pedagogickou činnosťou, ale spadajú do oblasti osobnej asistencie. Výkon činností súvisiacich s osobnou asistenciou nie je súčasťou kompetenčného profilu asistenta učiteľa, ani súčasťou jeho obvyklej náplne práce," uviedla v dôvodovej správe a dodala, že cieľom predloženého návrhu zákona je nezmyselný zákaz zrušiť a umožniť osobným asistentom pôsobiť aj v školskom prostredí. "Ak právna úprava dnes ustanovuje, že do rozsahu hodín osobnej asistencie sa nezapočítavajú hodiny osobnej asistencie, počas ktorých fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie s výnimkou vysokej školy, podľa predloženého návrhu zákona sa režim na vysokých školách a režim v oblasti regionálneho školstvazjednotí, a to v prospech osôb so zdravotným znevýhodnením," uviedla.

Dopoludnia budú poslanci hlasovať o návrhu rozpočtu na budúci rok. Rozpravu minulý týždeň ukončil vystúpením minister financií Peter Kažimír, ktorý si počas diskusie o rozpočte vypočul najmä kritiku odsúvania konsolidačných plánov. Čísla v aktuálnom rozpočte je však odhodlaný dodržať. „Toto je môj šiesty rozpočet a urobím všetko pre to, aby to, čo tu je čierne na bielom, sa stalo aj realitou," vyhlásil.

Poslanci v stredu zopakujú voľbu nového člena Regulačnej rady, ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako kontrolný a odvolací orgán. V utorok totiž ani jeden z troch navrhnutých kandidátov, teda Ľubomír Blaško, Milan Jarás ani Jozef Mihalčin, nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. V stredu dopoludnia sa tak uskutoční opakovaná voľba s rovnakými nominantmi.

 

SITA

Súvisiace články

03.11.2018 08:57

Lucia Sasková a jej Rozpoltená

Lucia Sasková vo svojom najnovšom, siedmom románe Rozpoltená sa vracia k téme, ktorou zaujala už v knihe Nebezpečná. Dve mladé ženy, dva životy, dva osudy.
31.10.2018 08:47

Časozberná kronika našej rodiny

„Spomienky sú jediným rajom, z ktorého nás nemôžu vyhnať.“
20.03.2018 12:08

Vernisáž Jána Kuciaka

Študenti Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy zorganizovali na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka výstavu, ktorá mapuje jeho prácu. Chceli tak vzdať hold investigatívnej žurnalistike a uctiť si, ako budúci masme...