Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
13.12.2017 15:30

NR SR: Poslanci odhlasujú štátny rozpočet na budúci rok a zopakujú voľbu nového člena Regulačnej rady

BRATISLAVA - Nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová navrhuje zmeny v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Podľa nej väčšina žiakov so zdravotným postihnutím sa učí v špeciálnych školách, no čoraz častejšie sa ich darí integrovať aj do bežných škôl. Týmto návrhom novely zákona poslanci otvoria desiaty deň rokovania 23. schôdze parlamentu. Poslanci budú hlasovať aj o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Podľa Zimenovej v oboch typoch škôl na vyučovaní môže pomáhať asistent učiteľa. "Mnohí z týchto žiakov však potrebujú asistenciu nielen pri učení sa, ale aj pri bežných samoobslužných činnostiach. V takýchto prípadoch je pre ne pomoc asistentov učiteľa nedostatočná. Asistenti učiteľa nie sú na podobné situácie pripravení, keďže ide o úkony, ktoré nesúvisia s pedagogickou činnosťou, ale spadajú do oblasti osobnej asistencie. Výkon činností súvisiacich s osobnou asistenciou nie je súčasťou kompetenčného profilu asistenta učiteľa, ani súčasťou jeho obvyklej náplne práce," uviedla v dôvodovej správe a dodala, že cieľom predloženého návrhu zákona je nezmyselný zákaz zrušiť a umožniť osobným asistentom pôsobiť aj v školskom prostredí. "Ak právna úprava dnes ustanovuje, že do rozsahu hodín osobnej asistencie sa nezapočítavajú hodiny osobnej asistencie, počas ktorých fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie s výnimkou vysokej školy, podľa predloženého návrhu zákona sa režim na vysokých školách a režim v oblasti regionálneho školstvazjednotí, a to v prospech osôb so zdravotným znevýhodnením," uviedla.

Dopoludnia budú poslanci hlasovať o návrhu rozpočtu na budúci rok. Rozpravu minulý týždeň ukončil vystúpením minister financií Peter Kažimír, ktorý si počas diskusie o rozpočte vypočul najmä kritiku odsúvania konsolidačných plánov. Čísla v aktuálnom rozpočte je však odhodlaný dodržať. „Toto je môj šiesty rozpočet a urobím všetko pre to, aby to, čo tu je čierne na bielom, sa stalo aj realitou," vyhlásil.

Poslanci v stredu zopakujú voľbu nového člena Regulačnej rady, ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako kontrolný a odvolací orgán. V utorok totiž ani jeden z troch navrhnutých kandidátov, teda Ľubomír Blaško, Milan Jarás ani Jozef Mihalčin, nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. V stredu dopoludnia sa tak uskutoční opakovaná voľba s rovnakými nominantmi.

 

SITA

Súvisiace články

23.01.2018 09:27

Rumunské veľvyslanectvo má záujem o spoluprácu s ŠPÚ

Štátny pedagogický ústav bude v budúcnosti spolupracovať v otázkach problematiky Rómov aj s rumunským veľvyslanectvom na Slovensku. Na pracovnom rokovaní v ŠPÚ hovoril s námestníkom ŠPÚ Jozefom Facunom prvý tajomník rumunskej a...
21.01.2018 16:40

Poslanci by si vedeli predstaviť internátnu výchovu rómskych detí

Poslanci Národnej rady SR by si vedeli predstaviť internátnu výchovu rómskych detí. Hovorili o tom v diskusnej relácii TA3 V politike.
19.04.2018 06:33

Vlak na slobodu

Vlak na slobodu nie je len napínavým rozprávaním o úteku pred nacistami poskladaný zo spomienok, ale je tiež výzvou namierenou k ľudstvu, že na každom mieste, v každom povolaní a v každej krajine sa treba zachovať tak, aby sa t...