Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
08.10.2017 11:43

Obul sa do topánok Mórica Beňovského

Spisovateľ, diplomat a cestovateľ Miroslav Musil: Dá sa povedať, že robím na tom dvadsať rokov, odkedy sme s Ferkom Kellem išli prvýkrát na Madagaskar. Lebo to bolo vtedy len taká vízia, že tam niekde bol kráľom.

M. Musil pokračuje: „Tam sa mi podarilo objaviť lokalitu jeho hrobu a od tých čias vlastne dvadsať rokov som išiel po štyroch kontinentoch, čiže som sa obul do topánok Mórica Beňovského. Z Madagaskaru, logicky, ma to hnalo do francúzskych archívov v Paríži, v Aix-en-Provence, potom aj ponad veľký oceán, teda do Ameriky do archívov vo Washingtone a inde. A potom tá najmenej známa etapa sú jeho úžasné objavy v Pacifiku, čiže v posledných rokoch som mapoval Japonsko a potom tento rok vďaka štipendiu taiwanskej vlády aj Taiwan."

Dielo Skutočný príbeh grófa Beňovského vznikalo takmer 20 rokov, počas ktorých navštívil štyri kontinenty, aby bolo čo najautentickejšie.  V relácii SVET Tu a teraz bol spisovateľ, diplomat a cestovateľ Miroslav Musil hosťom Pavla Demeša. „Obul som sa do topánok Mórica Beňovského. Hnalo ma to až do francúzskych archívov v Paríži, neskôr do Ameriky do archívov vo Washingtone a v posledných rokoch som mapoval Japonsko a Taiwan," uviedol v štúdiu TABLET.TV pri predstavovaní svojej najnovšej publikácie.

Cestovaniu po stopách Beňovského sa Musil venuje už roky. Ako spomenul, objavil lokalitu jeho hrobu na Madagaskare a publikáciu napísal tak, aby verejnosti pripomenul i priblížil jeho prepojenie s históriou a kultúrou vyše dvadsiatich krajín Európy, Ázie, Afriky a Ameriky.

Antananarivo Madagaskar, Zdroj: pixabay.com Fifaliana
 

Musilov príbeh prepája netradičné dobrodružné aj riskantné bádanie s novými objavmi o grófovej životnej púti. Ako sám uviedol, príbeh stojí na faktoch a je to rozprávanie na základe vlastného poznania a zážitku.

Autor publikácie sa v relácii zmienil aj o tom, že o grófovi je v slovenských učebniciach dejepisu na základných aj stredných školách iba malá zmienka. 

Veľmi rád by som v budúcnosti presadil zmenu, aby si mladí ľudia históriu o ňom osvojili viac

Autorov podobných publikácií, ktoré mapujú život Mórica Beňovského, je vo svete viac. Najbližšie v Maďarsku čí v Poľsku.
Zaujímavosťou je, že publikáciu pokrstili veľvyslanci Francúzska v mene Európy a Japonska v mene Ázie, a to rumom z Madagaskaru. V súčasnosti je o publikáciu záujem, rovnako ako aj o jej cudzojazyčnú mutáciu.

Zdroj: TASR

Súvisiace články

12.08.2019 09:08

Bod nula. Nová severská detektívka

Jørn Lier Horst a Thomas Enger sú mimoriadne úspešní autori v domácom Nórsku, ale aj vo svete a tiež v našich končinách. Enger predovšetkým v susednom Česku, Horst zasa na Slovensku.
10.04.2019 13:13

Desivé i dojímavé Orgovánové dievčatá

Orgovánové dievčatá je silný príbeh, ktorý sa odohráva na pozadí tiesnivej atmosféry II. svetovej vojny.
26.07.2017 07:43

Všetko príšerné aj krásne

Wavy je dcéra drogového dílera a psychicky nevyrovnanej, citovo labilnej ženy. Život ju naučil nedôverovať nikomu a ničomu, dokonca ani vlastným rodičom. Je uzavretá, radšej drží jazyk za zubami a už ako osemročná musí doma var...