Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
18.11.2017 12:30

Pamiatky Južných Čiech

Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou či Telč sa pýšia prekrásnymi architektonickými pamiatkami, ktorých pôvod siaha do konca vrcholného stredoveku. Návštevníka na prvý pohľad zaujmú bohatým interiérom, najmä luxusnými apartmánmi s maľbami či so stropmi rôznorodých stavebných štýlov, pozoruhodné sú aj ich exteriérové priestory v podobe parkov, záhrad a dvorov. Kto z nás by neodolal navštíviť spomínané miesta a zažiť pravú rozprávkovú atmosféru na vlastnej koži?

Český Krumlov je od Českých Budějovíc vzdialený asi 30 kilometrov, cesta autobusom vám zaberie asi 30 minút.

Český Krumlov je mesto s množstvom hotelov a uličiek, navyše ponúka možnosti na splavovanie po rieke Vltava. Vyvýšený pôdorys mesta pripomína slovenskú Banskú Štiavnicu. V rámci turistických atrakcií odporúčame navštíviť Regionálne múzeum, Múzeum marionet, Zámocké barokové divadlo, no výnimočné dojmy vo vás zanechá najmä prehliadka Štátneho hradu a zámku v Českom Krumlove, postavenom v renesančno-barokovom slohu, ktorú sme absolvovali aj my.

Pôvod hradného komplexu sa datuje do polovice 13. storočia, v roku 1992 bol zapísaný do siete Zoznamu pamiatok UNESCO. Mimochodom, ide aj o národnú kultúrnu pamiatku. Počas prehliadky zámku sme absolvovali základnú trasu. Počas nej sme najprv zavítali do Kaplnky, v ktorej sa nachádzajú ostatky svätého Kalixta, a nad jej oltárom je zobrazená podobizeň sv. Juraja v boji s drakom. V sakrálnom priestore bol pre nás výnimočný zasadací poriadok, ktorý bol ovplyvnený kastovým systémom, pričom čestné miesto na chóre patrilo šľachte a vrstva poddaných sa musela uspokojiť s dolnými obyčajnými lavicami. V miestnostiach sa nachádzajú aj portréty významných českých šľachticov, ako napríklad Oldřicha II. z Rožmberka, Petra Voka z Rožmberka a pod. V jednej sále sme zbadali aj drevený koč z dubového dreva z roku 1638, ktorý je pokrytý dvadsaťštyrikarátovým zlatom, navyše je aj symbolom mesta Český Krumlov. Z bohatého výkladu sprievodkyne areálu sme sa dozvedeli, že uvítací ceremoniál hostí mali na starosti pážatá (príslušníci hierarchie kráľovského dvora, pozn. autora), ktorí pri významných rokovaniach servírovali víno zo zelenej dózy, navyše mali vynikajúce znalosti z oblasti politiky a etiky a ovládali rôzne spoločenské hry.

Hlavné stolovanie dňa šľachticov prebiehalo dva razy – o 10.00 a o 18.00. V rokokových sálach sme mali možnosť postrehnúť orientálny nábytok, textílie, benátske zrkadlo a sochy. Pre rokoko je typická symetria, ktorej princípy sú vyjavené na dverách maškarného salóna z roku 1847. Veľkou zaujímavosťou je, že jeho steny nie sú zreštaurované, ale len vyčistené. Množstvo fresiek a reprezentačných malieb obsahujú starozákonné biblické motívy, pričom väčšina z nich je dielom renesančného holandského maliara Gabriela de Blondeho. Neodmysliteľnou súčasťou hradného komplexu je aj Zámocká baroková záhrada zo 17. storočia situovaná na návrší.

Do mesta Hluboká nad Vltavou jazdí z Českých Budějovíc mestská autobusová doprava, linka č. 4, a cesta trvá asi 40 minút. Z konečnej autobusovej zastávky Hluboká nad Vltavou zaberie chodcom cesta k zámku asi 15 minút.

Zámok Hluboká bol pôvodne postavený v 13. storočí v renesančnej podobe a slúžil na lovecké účely. Neskôr bol prestavaný v štýle anglickej tudorovskej gotiky. Zámok najviac preslávili šľachtičná Pavlína zo Schwarzenbergu a jej synovia Jan Adolf Schwarzenberg a katolícky kňaz, arcibiskup Bedřich Schwarzenberg. Od roku 1947 je v štátnej správe. Právom mu patrí prívlastok malá napodobenina Windsoru, avšak na rozdiel od neho má menší počet izieb. Zaujímavosťou je, že ide o druhý elektrifikovaný zámok v Českej republike v roku 1909 (prvým bolo Konopiště, kde sa zdržiaval aj arcivojvoda, korunný princ Rakúska, Uhorska a Česka Ferdinand d' Este). V rámci základnej obhliadky zámku sme mali možnosť vidieť aj čajovňu a jedáleň s terasou, odkiaľ je prekrásny výhľad na České Budějovice. Svoje čaro majú aj miestnosti s portrétmi, tapisériami (príslovia v latinčine) z Belgicka, s darovanými vitrážami, so svadobnými miestnosťami a zbrojnica, v ktorej boli umiestnené jednotlivé bronzové náradia ako prilby a pušky. Zámku boli darované aj pozoruhodné mosadzné lustre zo Švajčiarska a z benátskeho ostrova Morano. Počas celej obhliadky platil prísny zákaz fotografovania a zhotovovania filmových záznamov.

V centre mesta Hluboká nad Vltavou sa vypína aj štvorhviezdičkový hotel Záviš z Falkenštejna, Kostol sv. Jána Nepomuckého, zasvätený patrónovi Schwarzenbergského rodu, navyše každoročne sa tu 16. mája usporadúva svätojánska púť. Milovníci adrenalínových športov, golfu a vyznávači kultu tela si prídu na svoje v Športovom relaxačnom areáli v Hlubokej nad Vltavou. Príjemným vystupovaním zapôsobí na návštevníkov aj personál Reštaurácie Bakalář, ktorá je jednou z najlepších v meste, čiže každému ju vrelo odporúčame navštíviť.

Mesto Telč je známe 71 renesančnými meštianskymi domami. Leží v okrese Jihlava, v kraji Vysočina. Z Českých Budějovíc sem trvá cesta autobusom asi 90 minút. Najpozoruhodnejšou pamiatkou je Štátny zámok Telč, ktorý sa nachádza priamo v historickom centre mesta len pár krokov od hlavného námestia.

Zámocký areál v Telči je perlou moravskej renesančnej architektúry; od roku 1992 je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pôvodne bol postavený v gotickom štýle, no neskôr sa na fasáde zámku ako reprezentatívnom sídle začali objavovať prvky talianskej renesancie. Na nádvorí stavebnej pamiatky máme možnosť všimnúť si slnečné hodiny. Je povestný aj tým, že sa tu natáčali známe české rozprávky Pyšná princezná (1952) a Ako sa budia princezné (1977). Na prízemí zámku je pozoruhodný oblúk s otvorenou konštrukciou a diamantovou klenbou. Obdivuhodným dojmom zapôsobí na každého turistu drevená lavica lombardského štýlu. Najhonosnejšou miestnosťou je Zlatá sála s kazetovým vyrezávaným stropom, v ktorej je inštalovaná podobizeň Anny z RožmitáluAdama I. z Hradca. Na stropoch sú vyobrazené božstvá Runo, Neptún, Jupiter a Herakles. V rámci gotických pamiatok je významná Pánska sála zariadená v loveckom štýle, nachádza sa tam aj drevený intarzovaný nábytok a zelené kachle. Dámska sála je známa habánskou keramikou a telčskou fajansou. V renesančnom interiéri sa usporadúvajú plesy, vyložený je dreveným podlažím, na ktorom sú koberce. Na konci prehliadky sme videli ruské barokové sane. V areáli zámku bola v letných mesiacoch inštalovaná výstava Pyšná princezná (ide o výpožičku z Barrandovskej terasy). V rámci prehliadky sme sa oboznámili s viacerými dobovými archívnymi dokumentmi (zmluvy medzi výrobným štábom), kostýmovými výpožičkami (odev Krasomily, Miroslava a pod.), rekvizitami (replika kvetiny, kráľovská stolička). Na precvičovanie detskej mysle boli k dispozícii cvičenia na postreh (napr. nájdi päť rozdielov).

  Emanuel Orban

Galéria

Súvisiace články

14.11.2017 12:30

Festival vedy a techniky AMAVET 2017

V pondelok 6. novembra sa začal 14. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku, kde jedným z hlavných podujatí je už 20. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. Žiaci, ktorí boli úspešní na krajských kolách v minulom mesiaci, ...
06.10.2017 10:25

ZŠ Janka Matúšku sa včera stala sídlom Športovej akadémie Mateja Tótha

Tóth: „Je to skvelé, že vidím, že tie deti chcú športovať. Ten záujem tam je, takže nie je to tak ako všetci tvrdia, že deti sú lenivé, len ich k tomu musíme trošku dokopať, prilákať a ponúknuť im, samozrejme, kvalitné podmienk...
20.07.2017 09:49

Smoliar Greg a škola v prírode

Konečne je tu 10.diel obľúbenej série Denník odvážneho bojka – smoliar Greg si opäť vytrpí svoje a vy sa budete skvele zabávať. Drsná škola vám odpovie na otázku: naozaj sa v „starých dobrých časoch“ žilo lepšie?