Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
pondelok 12:00

Prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP zaočkoval proti Covidu-19 viacerých nestorov košickej medicíny

Košice, 8. január 2021

Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43 boli včera popoludní s ohľadom na vek zaočkovaní na COVID-19 niekoľkí bývalí predstavitelia Lekárskej fakulty a významní zdravotnícki pracovníci. Svojich učiteľov a nestorov košickej medicíny zaočkoval osobne prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., ktorý konštatoval, že je mu cťou vyjadriť im takýmto spôsobom vďaku za vedomosti, ktoré mu pred rokmi odovzdali. Medzi zaočkovanými boli:

● 89-ročný prof. MUDr. Michal Pichanič, DrSc. – prvý porevolučný dekan Lekárskej fakulty UPJŠ (v rokoch 1990 – 1991) a prednosta Kliniky ORL UPJŠ LF a bývalej FNsP na Triede SNP 1 v Košiciach

● 83-ročná doc. MUDr. Anna Šofranková, CSc. – bývalá prorektorka Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, odborná asistentka Katedry biochémie a vedúca Katedry patologickej fyziológie a experimentálnej patológie Lekárskej fakulty UPJŠ

● 82-ročná Ing. Yvona Machaňová – bývalá vedúca rádioimunologického laboratória (RIA) vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (dnes súčasť Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny)

● 80-ročný prof. MUDr. Štefan Lukačín, CSc. – bývalý prodekan Lekárskej fakulty UPJŠ a dlhoročný prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UPJŠ LF a bývalej FNsP na Triede SNP 1 v Košiciach s manželkou, takisto lekárkou.

Všetci rešpektovaní zdravotníci na dôchodku využili možnosť zaočkovania, tešia sa z možností, ktoré im vytvorenie protilátok v blízkej budúcnosti prinesie a očkovanie vidia ako jediné reálne východisko pre celú spoločnosť.

„Som rizikový pacient a s nákazou novým koronavírusom som sa stretol aj vo svojom blízkom okolí, preto dodržiavam starostlivo preventívne opatrenia. Nepochybujem o tom, že očkovanie mi umožní žiť spokojnejší a spoločenskejší život, ako doposiaľ," podotýka prof. MUDr. Michal Pichanič, DrSc.

Ing. Yvona Machaňová považuje očkovanie takisto za bezpečnú ochranu a možnosť návratu do normálneho života. „Kvôli šíreniu koronavírusu ohrozujúceho hlavne seniorov a chronicky chorých pacientov som už takmer rok v izolácii. Veľmi ma teší, že sa už zanedlho zmení k lepšiemu," hovorí.

Doc. MUDr. Anna Šofranková, CSc. zdôrazňuje, že očkovanie je najlepšia cesta, ako sa vrátiť čo najskôr do normálneho života – „nie je predsa žiadnych pochýb o tom, že vakcinácia už vyše dvesto rokov zachraňuje ľudské životy!"

Podľa prof. MUDr. Štefana Lukačína, CSc. by ľudstvo bez možnosti potlačenia smrteľných chorôb týmto spôsobom bolo dnes niekde úplne inde a preto o význame očkovania nie je namieste vôbec špekulovať „Každému môžem iba odporučiť, aby sa nechal proti koronavírusu zaočkovať – je to nielen spôsob, ako chrániť svoje zdravie a zdravie našich blízkych, ale tiež vrátiť život do bežných koľají a pomôcť tak aj našej ekonomike. Veď len spomeňme dopady takzvanej španielskej chrípky, počas ktorej zomrelo viacej ľudí, ako počas druhej svetovej vojny a kosila hlavne mladých ľudí... Čo by boli dali naši predchodcovia za možnosť účinnej ochrany – vakcína proti chrípke však vtedy neexistovala," poznamenáva.

Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach od svojho založenia v septembri 1948 pripravila na svoje budúce povolanie už vyše 12-tisíc úspešných absolventov. Okrem doktorského štúdia v študijných programoch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku ponúka fakulta aj bakalárske a magisterské štúdium ošetrovateľstva, fyzioterapie a verejného zdravotníctva. Realizuje tiež postgraduálne vzdelávanie a to doktorandské štúdium i ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, vrátane špecializačného štúdia. Popri pedagogickej činnosti vyvíja bohaté vedecko-výskumné aktivity v rámci rôznych národných a medzinárodných projektov.

Súvisiace články

10.08.2018 08:05

Krstný otec. Všetko o kultovom filme

Práve vychádza jedinečná kniha uznávaného odborníka Petra Cowieho – Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu.
16.05.2017 09:15

RAABE pozýva na 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov – Učiteľ nie je Google 4

Aktuálne témy z oblasti školstva na Slovensku. Trendy vo vzdelávaní zo zahraničia. Bohatý odborný program s viac ako 40 rôznymi aktivitami. Renomovaní lektori zo Slovenska, ale aj zahraničia. A k tomu takmer 500 pedagógov z cel...
04.08.2018 08:58

Žiadne otázky, len splniť úlohu

Vraj sa treba naučiť využívať aj to, čo najviac nenávidíme. Priviazať náklad diablovi na chvost, tak sa tomu hovorí... Druhý život Nicka Masona je vynikajúci triler o chlapíkovi, ktorého odsúdili na 25 rokov za zbabranú lúpež,...