Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
06.01.2018 19:58

Prioritou v Spišskej Belej je školstvo

Hlavnou prioritou rozpočtu mesta Spišská Belá na tento rok je školstvo. Potvrdil to primátor Štefan Bieľak s tým, že do tejto oblasti pôjde viac ako 2,6 milióna eur, čo je doposiaľ najvyššia suma od roku 2003. "V tomto však nie sú zahrnuté investície, ktoré budeme plánovať na školské budovy pri schvaľovaní ďalších investičných priorít v apríli," uviedol Bieľak.

Poslanci mestského zastupiteľstva v závere minulého roka schválili rozpočet na úrovni takmer 6,7 milióna eur ako vyrovnaný. V porovnaní s rokom 2017 je vyšší o takmer 600.000 eur.

Dobrou správou pre mesto podľa primátora je, že bežné výdavky sú naplánované nižšie o takmer 320.000 eur ako bežné príjmy a tieto ušetrené prostriedky samospráva použije na investičné zámery a projekty. Na ne je vyčlenených aj ďalších takmer milión eur z kapitálových príjmov.

"Miestne dane a poplatky sa v novom roku meniť nebudú. Pokračovať chceme v postupnom znižovaní dlhu splácaním úverov. Plánujeme dokončiť rozostavané cesty a chodníky, napr. chodník v Strážkach na Medňanského ulici a tiež nové komunikácie na Kúpeľnej, Novej, Krátkej, Hviezdoslavovej a Novomeského ulici," vymenoval Bieľak. Pribudnúť by mal aj nový priechod pre chodcov pri železničnom priecestí na ul. SNP. V rozpočte mesta sú zahrnuté aj vyššie výdavky na projekty na podporu zamestnanosti a tiež na sociálne služby, najmä opatrovateľskú poskytovanú doma. V oblasti investícií rozpočet mesta v tejto oblasti počíta s realizáciou prestavby a nadstavby Centra sociálnych služieb v Strážkach v plánovanej výške 180.000 eur. Projekt by mal byť financovaný z Akčného plánu rozvoja okresu Kežmarok.

V rozpočte sú vyčlenené aj financie na prípravu výstavby nájomných bytov pri Belianskych kúpeľoch, kde má v prvej etape pribudnúť 28 bytov cez Štátny fond rozvoja bývania. Administratívne sa pripravuje aj nadstavba a prestavba meštianskeho domu na Hviezdoslavovej ulici, kde má spolu vzniknúť deväť mestských nájomných bytov. "Okrem toho budeme realizovať prístavbu Materskej školy na Mierovej ulici, v tomto roku plánujeme vyčerpať cca 391.000 eur z celkových nákladov 826.000 eur," doplnil primátor. 

Ešte väčšiu pozornosť chce mesto venovať cyklodoprave, predovšetkým v súvislosti s dokončením cyklochodníka až do časti Tatranskej Kotliny zvanej Kardolína. Pripravuje sa aj výstavba detského dopravného ihriska v areáli Základnej školy J. M. Petzvala. "Jednou z väčších investičných akcií je plánovaná výstavba hokejbalovej haly s nákladmi vo výške 385.000 eur. V rámci kapitálových výdavkov sa do rozpočtu mesta zapracovali zatiaľ len niektoré uvedené akcie, ďalšie sa do neho dostanú až po schválení investičného plánu a hospodárenia za rok 2017, čo bude koncom apríla. V rozpočte tak zatiaľ nie je napr. ani dokončenie fasády mestskej zvonice v centre, nakoľko čakáme na výsledok hodnotenia projektu. Ak nezískame štátnu dotáciu, nájdeme potrebné financie v rozpočte mesta, aby bola zvonica dokončená ešte v tomto roku," uviedol Bieľak.

 

Zdroj: TASR
 

Súvisiace články

05.10.2017 06:01

Peklo sa rozpúta až po jej návrate

Keby sa advokátke Julii Crownovej nevybil mobil a keby prišla načas vyzdvihnúť svoju päťročnú dcéru Annu zo školy, možno by sa nič nestalo. Lenže ona chvíľu meškala a dievčatko medzitým bez stopy zmizlo. Nikto nič nevidel, nikt...
28.05.2018 09:10

Školy v meste dostávajú nové športoviská za státisíce eur

Mesto Trnava ešte v tomto roku vybuduje športový areál pri Základnej škole s materskou školou na Vančurovej ulici.
25.08.2017 15:50

Najlepší rok tvojho života

Príbeh, ktorý vás rozplače, rozosmeje a naučí, že život je vzácny...Najlepší rok tvojho života.