Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
23.12.2017 08:30

Projekt ChemPharmVET priniesol posilnenie praxe pre chemických operátorov 

Bratislava - Projekt Strategické partnerstvo pre inováciu v odbornom vzdelávaní pre chemický a farmaceutický priemysel - ChemPharmVET v rámci programu Erasmus+ priniesol posilnenie praxe pre chemických operátorov. Informovala o tom generálna sekretárka Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Silvia Surová.

"Cieľom projektu bolo celkové skvalitnenie štúdia a harmonizácia systému vzdelávania v SR s európskymi vzdelávacími systémami, tak aby absolventi slovenských stredných odborných škôl mali zručnosti a vedomosti na úrovni EÚ, a mali tak perspektívu práce v chemickom a farmaceutickom priemysle nielen na Slovensku, ale aj v iných štátoch Únie," skonštatovala Surová. Podľa jej slov tento druh priemyslu v Európe čoraz častejšie bojuje s nízkonákladovými dodávateľmi a zároveň aj s nedostatkom pracovných síl. Spôsobené to je najmä demografickými faktormi, ale aj nedostatkom vhodných školiacich programov so zameraním na prispôsobenie znalostí súčasným požiadavkám pre tých, ktorí už v chemickom a farmaceutickom priemysle pracujú, ako aj pre nováčikov, poznamenala. Medzi nedostatkové skupiny patrí aj operátor výroby s dostatočnou kvalifikáciou.
      

Na projekte ChemPharmVET kooperovali okrem Slovákov aj Nóri, Nemci a Slovinci. "V súčasnosti projekt finalizuje, pričom výstupom sú modelové učebné plány na úrovni štvrtého stupňa národného systému kvalifikácií pre odbornú výchovu operátorov v chemickom a farmaceutickom priemysle v každej zúčastnenej krajine," uviedla Surová.
      

Výstupy na Slovensku sa stali aj podkladmi pre vypracovanie nového študijného odboru – procesný špecialista pre chemický a farmaceutický priemysel. Podľa Surovej by mal vstúpiť do praxe od septembra 2018. Ide o dvojročné pomaturitné špecializačné štúdium a trojročné vyššie odborné štúdium, ktoré sa bude zameriavať na teoretickú, ale aj praktickú prípravu žiakov. V rámci štúdia bude povinné aj absolvovanie súvislej praxe v podniku či práce v laboratóriu. 

 

TASR

Súvisiace články

26.03.2020 12:36

Tajomstvá Andreja Sládkoviča

Pri príležitosti 200.výročia narodenia Andreja Sládkoviča vychádza nádherná kniha Tajomstvá, do ktorej vybrali Sládkovičove básne Beáta Mihalkovičová a Danka Jacečková. Krásne ju ilustrovala Ingrid Zámečníková a graficky upravi...
10.06.2017 10:15

Komu možno veriť?!

Diabolsky prešpekulovaný a napínavý psycho triler, takže chvíľami nebudete ani tušiť, Komu možno veriť. „Perfektný štart novej Bookerovej série. A chceme viac, prosím,“ napísal The Guardian. 
07.12.2018 07:28

Túry podľa literatúry vyšli knižne

Marián Grebáč pracuje už štyridsaťpäť rokov ako redaktor v Slovenskom rozhlase a našiel si množstvo verných poslucháčov. A to najmä svojou reláciou z cyklu Genius loci – Túry podľa literatúry. Babia hora, Ďumbier, Kriváň, Kráľo...