Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
23.12.2017 08:30

Projekt ChemPharmVET priniesol posilnenie praxe pre chemických operátorov 

Bratislava - Projekt Strategické partnerstvo pre inováciu v odbornom vzdelávaní pre chemický a farmaceutický priemysel - ChemPharmVET v rámci programu Erasmus+ priniesol posilnenie praxe pre chemických operátorov. Informovala o tom generálna sekretárka Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Silvia Surová.

"Cieľom projektu bolo celkové skvalitnenie štúdia a harmonizácia systému vzdelávania v SR s európskymi vzdelávacími systémami, tak aby absolventi slovenských stredných odborných škôl mali zručnosti a vedomosti na úrovni EÚ, a mali tak perspektívu práce v chemickom a farmaceutickom priemysle nielen na Slovensku, ale aj v iných štátoch Únie," skonštatovala Surová. Podľa jej slov tento druh priemyslu v Európe čoraz častejšie bojuje s nízkonákladovými dodávateľmi a zároveň aj s nedostatkom pracovných síl. Spôsobené to je najmä demografickými faktormi, ale aj nedostatkom vhodných školiacich programov so zameraním na prispôsobenie znalostí súčasným požiadavkám pre tých, ktorí už v chemickom a farmaceutickom priemysle pracujú, ako aj pre nováčikov, poznamenala. Medzi nedostatkové skupiny patrí aj operátor výroby s dostatočnou kvalifikáciou.
      

Na projekte ChemPharmVET kooperovali okrem Slovákov aj Nóri, Nemci a Slovinci. "V súčasnosti projekt finalizuje, pričom výstupom sú modelové učebné plány na úrovni štvrtého stupňa národného systému kvalifikácií pre odbornú výchovu operátorov v chemickom a farmaceutickom priemysle v každej zúčastnenej krajine," uviedla Surová.
      

Výstupy na Slovensku sa stali aj podkladmi pre vypracovanie nového študijného odboru – procesný špecialista pre chemický a farmaceutický priemysel. Podľa Surovej by mal vstúpiť do praxe od septembra 2018. Ide o dvojročné pomaturitné špecializačné štúdium a trojročné vyššie odborné štúdium, ktoré sa bude zameriavať na teoretickú, ale aj praktickú prípravu žiakov. V rámci štúdia bude povinné aj absolvovanie súvislej praxe v podniku či práce v laboratóriu. 

 

TASR

Súvisiace články

03.07.2019 10:30

Mystické miesta na Slovensku

Slovensko ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Ak si ich radi čítate, listujete a žasnete – máme pre vás skvelý tip. V novej knihe Záhadné miesta sa dozviete o záhadách stredného a severného Slovenska. Navštívime T...
31.01.2018 20:00

Vianočná výtvarná súťaž ukončená

Množstvo z vás sa zapojilo do našej výtvarnej súťaže, a tak nás celý mesiac zaplavovali krásne výtvory šikovných detičiek.
08.02.2018 17:03

Osemročné gymnáziá v Bratislave budú môcť prijať viac ako päť percent žiakov

Osemročné gymnáziá v Bratislavskom kraji budú môcť v novom školskom roku 2018/2019 prijať do 1. ročníka 10 % žiakov z populačného ročníka. Rozhodli o tom včera poslanci NR SR, a to prijatím poslaneckého návrhu k novele školskéh...