Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
18.10.2017 12:00

Projekt Misia modrá planéta učí žiakov environmentálnu výchovu zážitkovou formou

Projekt inovatívneho spôsobu výučby environmentálnej výchovy „Misia modrá planéta“, ktorý pre žiakov 3. a 4. ročníka základných škôl pripravila nezisková organizácia EDULAB sa už rozbehol naplno. Takmer 6 800 žiakov z prihlásených 350 škôl už spolu so svojimi učiteľmi vykonáva množstvo vzdelávacích aktivít, ktoré sú založené na zážitkovom a experimentálnom učení. Takouto formou si osvoja všetky základné témy environmentálnej výchovy prislúchajúce prvému stupňu základnej školy, pričom nechýbajú ani aktivity priamo v teréne.

Samotní učitelia v rámci projektu využívajú aj najnovší softvér Office 365, pomocou ktorého zdieľajú vzdelávacie materiály so žiakmi, ale zasielajú aj výstupy z projektu jeho organizátorom. Platforma Office 365 je ideálny nástroj aj pre tímovú prácu učiteľov a žiakov, pretože obsahuje množstvo aplikácií podporujúce špeciálne funkcie pre vyučovanie – od e-mailovej schránky pre každého učiteľa a žiaka, cez úložisko súborov, balík Office online až po kvízy, formuláre, či elektronický poznámkový zošit pre triedu," hovorí  Mgr. Zuzana Molčanová, zo spoločnosti Microsoft Slovakia, ktorá je partnerom projektu.

V ďalej fáze projektu Misia modrá planéta budú žiaci niektorých zapojených škôl pracovať s ďalším inovatívnym prvkom v projekte, ktorým je špeciálna edícia populárnej hry Minecraft určená pre školy: Education Edition.

Education Edition má, na rozdiel od pôvodnej hry, niektoré nástroje naviac, ktoré uľahčujú prácu učiteľom. Tí môžu napríklad vidieť svojich žiakov na mape, poskytnúť im rôzne zdroje, či dokonca teleportovať ich do určitých lokácií. V hre je aj niekoľko nových predmetov, ako kamera či tabuľa. „Pedagógovia musia v rámci hry najskôr postaviť svety, ktoré odpovedajú predmetu výučby. Verím, že sa im to úspešne podarí a aj takouto formou potom dokážu deti zaujať a udržať si ich pozornosť, čo je vlastne cieľom každej výučby," uviedol Ján Machaj, riaditeľ neziskovej organizácie EDULAB.

Vybrané školy budú prezentovať svoje aktivity v hre aj v rámci Minecraft Day, ktorý sa uskutoční v Bratislave v novembri tohto roka. 

 

Partnermi projektu Misia modrá planéta sú spoločnosti Agemsoft, Asekol, Mircosoft a Smart.

 

Milan Kisztner

Súvisiace články

12.09.2017 09:04

Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva

Kniha Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva na nemeckom knižnom trhu prekonala všetky očakávania. Už druhý rok sa drží v prvej dvadsiatke bestsellerov a nadšené ohlasy čitateľov pribúdajú. „Váš prístup je to najlepšie a...
05.11.2018 19:36

Talent? Má ho každý z nás.

Tak urobte všetko pre jeho objavenie v sebe
28.02.2018 08:32

V Karlovej Vsi schválili takmer miliónovú investíciu do škôl a škôlok

Oprava rozvodov, striech či sociálnych zariadení v školách a škôlkach, pokračovanie rekonštrukcie Karloveského centra kultúry (KCK) i výsadba novej zelene sú plány, ktoré v utorok podporili poslanci Karlovej Vsi. Na rokovaní za...