Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
08.06.2017 14:45

Rozumnejšie, rýchlejšie, lepšie

Novinka Rozumnejšie, rýchlejšie, lepšie je prelomová štúdia o vedeckých zásadách produktivity. Charles Duhigg, rovnako ako v Sile zvyku, spája najnovšie vedecké výskumy, hĺbkovú investigatívu a komplexné príbehy do jasnejších, ľudskejších úvah o tom, ako dospieť k produktivite.

Zdroj: Ikar

„Pri rozhovoroch s jednotlivými respondentmi – pokerovými hráčmi, pilotmi, generálmi, manažérmi, kognitívnymi vedcami – sa začalo vynárať niekoľko kľúčových poznatkov. Všimol som si, že v diskusii sa opätovne spomínajú tie isté koncepty. Dospel som k záveru, že tajomstvom úspechu niektorých ľudí a firiem je hŕstka myšlienok," vysvetľuje Ch.Duhigg.

Závažnú spoločenskú diskusiu sa mu podarilo postaviť do nového svetla: produktivita nie je len otázkou každodennej rutiny a zoznamov úloh. Je výsledkom nazerania na život ako na rad rozhodnutí a pochopenia toho, že máme moc nad svojím vnímaním sveta.

Už prvá kniha Charlesa Duhigga Sila zvyku sa podľa hodnotení The Wall Street Journal a Financial Times stala najlepšou knihou roka 2012. Aj v novinke Rozumnejšie, rýchlejšie, lepšie zopakoval svoj nevšedný úspech. Vychádza z najnovších zistení neurológov, psychológov či behaviorálnych ekonómov, ako aj zo skúseností vrcholových manažérov, reformátorov vzdelávania, najvyšších generálov, pilotov či autorov broadwayských muzikálov. Vďaka mimoriadne dôkladnej práci so zdrojmi kniha objasňuje, že najproduktívnejší ľudia, spoločnosti a organizácie sa nevyznačujú len iným správaním.

Jednotlivé kapitoly tejto knihy opisujú, ako si správne stanovovať ciele v prípade veľkých ambícií aj drobných predsavzatí, a vysvetľujú, prečo sa izraelskí vodcovia v predvečer Jomkipurskej vojny dali zlákať scestnými myšlienkami. Poukazujú na to, že pri rozhodovaní treba vnímať budúcnosť ako súbor rôznych možností a nezameriavať sa na tú, v ktorú dúfame, a objasňujú, ako jedna hráčka práve vďaka tomu vyhrala celonárodné pokerové majstrovstvá. Vykresľujú, ako sa niektoré spoločnosti v Silicon Valley vyšplhali na vrchol vďaka „kultúre lojálnosti", ktorá poskytuje oporu zamestnancom aj v ťažkých časoch.

Prečítajte si úryvok z knihy Rozumnejšie, rýchlejšie, lepšie:

Tajomstvo produktivity spočíva v rozhodnutiach, ktoré prijímame, a v tom, ako ich prijímame. V tom, ako nazeráme sami na seba a každodenne konáme. V tom, aké informácie šírime a ako zanedbávame nenáročné méty. V tom, ako medzi členmi spoločenstva pestujeme pocit spolupatričnosti. A v tom, ako vo vedúcej pozícii dokážeme inšpirovať ku kreativite. Práve v tom spočíva rozdiel medzi zaneprázdnenými a produktívnymi ľuďmi. V dnešnom svete môžeme s kolegami komunikovať vo dne v noci, k dôležitým dokumentom máme prístup z mobilu, informácie si vieme nájsť za pár sekúnd a takmer čokoľvek nám dokážu doručiť až k dverám do dvadsiatich štyroch hodín. Firma môže prístroj navrhnúť v Kalifornii, zaregistrovať objednávku v Barcelone, e-mailom zaslať dokumentáciu do Šen-čenu a sledovať dodávky kdekoľvek na svete. Rodičia si môžu automaticky synchronizovať osobné diáre, platiť účty cez internet z postele, a keď deti čo i len minútu meškajú domov, lokalizovať ich mobil. Prežívame hospodársku a spoločenskú revolúciu, ktorá je z mnohých hľadísk rovnako prevratná ako poľnohospodárske a priemyselné revolúcie v minulosti. Tento komunikačno-technologický pokrok nám má zjednodušovať život. Napriek tomu občas akoby nám pridával prácu a stres. Čiastočne aj preto, že venujeme pozornosť nesprávnym inováciám. Mrháme čas prostriedkami na zvyšovanie produktivity – prístrojmi, aplikáciami a zložitými databázami –, do ktorých si značíme, aké povinnosti nás čakajú, zatiaľ čo by sme sa z nich radšej mali poučiť. Niektorí ľudia však pochopili, ako sa zorientovať v tomto premenlivom svete, a niektoré firmy zistili, ako ťažiť z tejto vrtkavej situácie. Teraz už vieme, čo presne podmieňuje produktivitu. Vieme, ktoré rozhodnutia majú najväčší význam a sú najlepším predpokladom úspechu. Vieme, ako si rozvrhnúť úsilie, aby sme dosiahli aj tie najodvážnejšie ciele, ako prehodnotiť postoje, aby sme namiesto problémov videli skryté príležitosti, ako otvoriť myseľ novým, netušeným súvislostiam a ako sa rýchlejšie vzdelávať tak, že zmiernime tempo, ktorým sa na nás valia informácie. Držíte v ruke návod, ako odlíšiť rozhodnutia, ktoré vedú ku skutočnej produktivite – sprievodcu vedeckými poznatkami, technika mi a príležitosťami, ktoré menia ľudské životy. Niektorí ľudia vedia, ako excelovať pri menšej námahe. Niektoré firmy tvoria úžasné veci a zároveň menej plytvajú. Niektorí vodcovia menia ľudí okolo seba. Táto kniha vám prezradí, ako všetko robiť rozumnejšie, rýchlejšie a lepšie.

 

Text : Milan Buno

Súvisiace články

04.10.2017 08:51

Ministerka školstva Martina Lubyová vyhlásila novú všeobecnú výzvu APVV

Všeobecnú výzvu Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) na rok 2017 s alokáciou 33 miliónov eur vyhlásila dňa 3.10.2017 ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová počas výročnej konferencie agentúry v Br...
16.11.2017 12:30

Lídri digitalizácie V4 na ITAPA: Zmeny prichádzajú rýchlo. Musíme spolupracovať a vedieť reagovať

Vôbec po prvýkrát sa na jednom pódiu stretli špičky digitalizácie krajín V4 Peter Pellegrini, Krzysztof Szubert, Ondřej Malý a Ákos Mernyei Digitalizácia a informatizácia menia svet, aký poznáme. Menia fungovanie spoločnosti, f...
30.10.2017 18:00

V Paríži sa začína 39. zasadnutie Generálnej konferencie UNESCO

Paríž 30. októbra - Vo francúzskej metropole Paríž sa v pondelok začína 39. zasadnutie Generálnej konferencie Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá bude trvať do 14. novembra, uvádza sa v tl...