Späť na zoznam
Aktuality
Autor: Dominika Dubovanová
16.12.2020 09:23

Seriály, vďaka ktorým si môžete zlepšiť svoju angličtinu

Pandémia nás prinútila väčšinu svojho času tráviť doma. Dlhé zimné večery môžeme využiť aj oveľa efektívnejšie. Máme pre Vás tipy, ako si zlepšiť angličtinu pomocou aktuálne veľmi populárnych seriálov.

Pre začiatočníkov, ktorí sa možno angličtinu iba začali učiť alebo si ju chcú zopakovať, odporúčame začať jednoducho. Klasické seriály, ktoré neustále opakujú aj v televízii si skúste tentoraz pozrieť po anglicky. Koniec koncov, poznáme ich všetci už takmer naspamäť. Seriály si skúste pustiť aj s anglickými titulkami a precvičíte si tak aj ako sa dané výrazy píšu. Môžeme sem zaradiť seriály ako Friends či The Bing Bang Theory.

Pre mierne pokročilých a pokročilých odporúčame nasledujúce seriály:

Seriál The Crown

Seriál sleduje politické súperenie za vlády kráľovnej Alžbety II., osobné životy jednotlivých členov kráľovskej rodiny a udalosti, ktoré určovali dejiny druhej polovice 20. storočia. Samotný seriál je aj akousi lekciou dejepisu, ktorá učí svojich divákov nielen o kráľovskej rodine a jej tradičných zvykoch, ale aj o živote a politike vo Veľkej Británii počas 60. a 70. rokov. Je však dôležité poznamenať, že sa nejedná o dokumentárny seriál. Fakty a reálne udalosti či osobnosti sú doplňované fiktívnymi prvkami. Každá séria seriálu sa zameriava na konkrétne časové obdobie. Jedna séria má desať častí. Prvá séria zobrazuje veľmi zaujímavú postavu Winstona Churchilla, vtedajšieho premiéra Veľkej Británie a jeho znovuzvolenie a boj so zlým zdravím (veľkolepo a neuveriteľne dojímavo ho stvárňuje John Lithgow), toxický londýnsky smog z roku 1952, turné Commonwealthu ako následok protibritských nálad stúpajúcich po celom svete, korunováciu, odmietnutie uzavretia manželstva kráľovninej sestry princezny Margaret s Petrom Townsendom, atď. (zdroj: The Guardian). Ďalšie dve série sa zameriavajú už na prvé roky vládnutia kráľovnej Alžbety II., ukazuje prvé problémy a nástrahy, ktoré ju na jej ceste panovania postretnú. Či už sa jedná o krízy v rodine, manželstve, ale aj v krajine, v ktorej sa striedajú rôzni premiéri. Seriál odštartoval v roku 2016 a v novembri 2020 vyšla už štvrtá séria. Tá je pre divákov príťažlivá najmä tým, že sa v nej objaví osoba princezny Diany alebo vtedajšej premiérky Margaret Thatcherovej. Seriál získal už niekoľko desiatok ocenení, ako napríklad Zlatý glóbus za Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme 2020 (herečka Olivia Colman, ktorá stvárňuje kráľovnú Alžbetu II. v tretej a štvrtej sérii), ale aj Zlatý glóbus za Najlepší televízny seriál – drámu 2017 a Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme 2017 (herečka Claire Foy, ktorá stvárňuje kráľovnú Alžbetu II. v prvých dvoch sériách) a mnoho ďalších.

Seriál The Queen's Gambit

V 50. rokoch v sebe mladá dievčina zo sirotinca objaví mimoriadny šachový talent. Jej prekvapivú cestu ku sláve ale komplikuje boj so závislosťou. Dylan Loeb McClain, šachový expert, zhodnotil tento seriál pre The New York Times nasledovne: ,,Tvorcovia show tiež odviedli obzvlášť dobrú prácu pri zachytávaní a dramatizácii vysokého napätia v šachových turnajoch a niekedy aj úplnú obsedantnosť, ktorou môže hra inšpirovať.". Tento seriál poukazuje na viaceré problémy. Okrem závislosti, s ktorou bojuje hlavná protagonistka, seriál poukazuje aj na sexizmus v šachových hrách. ,,Keď dokázala, že sa jej miesto vo svetovom rebríčku zvyšuje, muži často znevažujúco komentovali jej schopnosti a niekedy vtipy, ktoré považovali za vtipné, boli v skutočnosti zraňujúce.", vyjadrila sa pre The New York Times Judit Polgar, jediná žena, ktorá sa kedy umiestnila v Top 10 a hrala na celosvetovom šampionáte. Zo súťažného šachu odišla v roku 2014. Sledovanie série, ktorú popisuje ako „neuveriteľný výkon", jej dalo pocit déjà vu, najmä v neskorších epizódach. Seriál je založený na románe Waltera Tevisa z roku 1983 s rovnakým názvom. Ukazuje mladú dievčinu Beth, ktorá sa zúčastňuje turnajov v Las Vegas, Mexiku, Paríži. U šachových nadšencov boduje najmä za autentické stvárnenie hry. V článku CNN sa píše, že počas prvého mesiaca tento seriál sledovalo rekordných 62 miliónov domácností. Tiež uviedli zaujímavosť, že vďaka tomuto seriálu vzrástol záujem o šachové predmety. Podľa marketingovej prieskumnej spoločnosti NPD Group sa prvé tri týždne po debute predaj šachových súprav v USA zvýšil o 87 % a predaj šachových kníh o 603 %. Pred rokom 2020 predaj šachových kníh a šachových súprav klesal z roka na rok, uviedla Juli Lennett, poradkyňa NPD pre hračkársky priemysel. Seriál odštartoval v októbri tohto roku a má zatiaľ len prvú sériu, ktorú tvorí sedem častí.

Our Planet

Seriál Our Planet je prírodopisný dokument o rozmanitých prírodných biotopoch Zeme. Každá epizóda sa odohráva v inom prostredí a ukazuje najrôznejšie druhy zvierat. Poukazuje aj na aktuálne klimatické zmeny. Sériou sprevádza David Attenborough a produkuje ju spoločnosť Silverback Films, ktorú vedú Alastair Fothergill a Keith Scholey. V spolupráci s ochranárskou charitatívnou organizáciou World Wildlife Fund (WWF) vytvorili dokumentárne série ako napríklad BBC Planet Earth, Frozen Planet a The Blue Planet. Seriál sa venuje aj otázkam ochrany prírody a ukazuje rôznorodé zvieratá v ich domovských regiónoch. Zobrazuje aj vplyv človeka na životné prostredie. Seriál bol spustený 2. augusta 2019 na Netflixe. Spoločnosť Netflix uviedla, že sériu si malo počas prvého mesiaca od uvedenia pozrieť 25 miliónov domácností. Vďaka tomuto seriálu si môžete rozšíriť vašu slovnú zásobu v oblasti prírody či zvierat. Seriál pozostáva z jednej série, ktorú tvorí osem častí.

Všetky seriály sú dostupné aj na streamovacej platforme Netflix.

zdroj obrázka:

unsplash.com

Súvisiace články

02.01.2020 11:40

História pre zaneprázdnených

Práve vyšla jedinečná kniha História pre zaneprázdnených, ktorá zachytáva veľké a malé historické príbehy od praveku do 20. storočia.
06.10.2019 14:28

Silný príbeh o prežití Dievča v zelenom svetri

Kniha Dievča v zelenom svetri sú dojímavé spomienky poľskej rodiny, ktorej sa podarilo uniknúť nacistickej likvidácii. Bol to zúfalý útek a nasledoval nepredstaviteľne ťažký život...celých 14 mesiacov v podzemných kanáloch.