Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
21.12.2017 15:36

Školstvo: Študenti STU v Bratislave vyvinuli aplikáciu, ktorá sleduje výdavky 

Bratislava – Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave vyvinuli aplikáciu Kill Bills, ktorá číta nákupné bločky a sleduje, koľko miniete. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

"Aplikácia vie zatriediť jednotlivé položky na bločkoch do kategórií a následne vytvárať rôzne grafy a tabuľky. Používatelia môžu sledovať výdavky v čase, porovnávať, koľko minuli na potraviny či pohonné hmoty za uplynulý týždeň oproti tomu aktuálnemu a informácie aj zdieľať. Každý používateľ tak vie, koľko na čo minul," vysvetlil jeden z autorov Pavol Ondrejka. Aplikácia sa dokáže vysporiadať s rôznymi typmi bločkov i názvami nakupovaných produktov. Umožňuje jej to umelá inteligencia, ktorá sa priebežne učí, čo kam zaradiť.
      

Študenti pred spustením projektu zisťovali, či je podobná aplikácia na trhu a či by o takúto pomoc ľudia mali záujem. Prieskum ukázal, že veľa ľudí by svoje výdavky rado kontrolovalo, ale len málo z nich to robí a aplikáciu by privítali.
      

"Stačí mať mobilný telefón, blok odfotografovať a systém s použitím počítačového videnia a optického rozpoznávania znakov dokáže obrázok previesť na digitálny text, z ktorého už vie vybrať jednotlivé informácie o položkách, ktoré sa následne použijú pri tvorbe prehľadných grafov či tabuliek," vysvetlil začiatky projektu ďalší zo študentov Jozef Mláka. Aplikáciu zatiaľ testuje úzky okruh ľudí. Do testovania sa môže zapojiť aj verejnosť, stačí o prístup požiadať na http:úkill-bills.sk/. Plná verzia by podľa autorov mohla byť dostupná v priebehu roku 2018.

 

TASR

Súvisiace články

12.07.2019 09:09

SKÚŠKA SIRÉN

V piatok 12. júla o 12. hodine sa uskutoční pravidelné preskúšanie varovnej siete sirén na území Slovenskej republiky a to dvojminútovým stálym tónom sirén.
14.07.2017 09:00

Na hrade Ľubovňa bude soľ a láska nad zlato

Ľubovniansky hrad opäť po roku ožije rozprávkou a pesničkami. Organizátori, Ľubovnianske múzeum, Mesto Stará Ľubovňa a Základná umelecká škola Jána Melkoviča v Starej Ľubovni, pripravili pre malých i veľkých návštevníkov hradu ...
04.12.2017 12:15

RTVS: Podľa Lubyovej je potrebné, aby sa učitelia čoraz viac dostávali pod dáždnik verejnej správy

BRATISLAVA - Je potrebné, aby sa učitelia čoraz viac dostávali pod dáždnik verejnej správy a aby nedochádzalo k rozbíjaniu kolektívnych vyjednávaní na rôzne partikulárne skupiny. Povedala to dnes v diskusnej relácii RTVS O 5 mi...