Späť na zoznam
Aktuality
Autor: Alžbeta Jánošíková
17.11.2020 13:22

Slovensko stále potrebuje odvážnych študentov, ktorí túžia zmeniť spoločnosť

17. november 1989 si pripomíname ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Nie každý však vie, že na Slovensku sa začal už o deň skôr – pred ministerstvom školstva v Bratislave. Vo štvrtok 16. novembra 1989 usporiadali vysokoškoláci v centre mesta stretnutie, ktoré prešlo do pochodu. Asi dvesto študentov, držiac sa za ruky skandovalo heslá: „Chceme školské reformy! Chceme školy pre všetkých! Dialóg! Slobodu! Demokraciu!".

Pochod skončil pred budovou ministerstva školstva (dnes budova ministerstva pôdohospodárstva) – už v sprievode policajných vozidiel a štátu slúžiacej televízie. Mladí ľudia napriek presile statočne pomenovali, čo ich trápi – žiadali pravdu vo výučbe filozofie či histórie krajiny či možnosť slobodne povedať, čo si myslia. Každý z nich pritom vedel, že za kritický názor riskuje vyhodenie zo školy, väzenie a celoživotné prenasledovanie ako „nepriateľa pracujúceho ľudu".

Deň na to, 17. novembra 1989, prejavili podobnú odvahu slovenskí a českí vysokoškoláci v Prahe, ktorí si pripomenuli Medzinárodný deň študentstva – 50. výročie nacistických represií voči študentom v okupovanom Protektoráte Čiech a Moravy. Pietny pochod sa postupne zmenil na demonštráciu za dodržiavanie základných ľudských práv či prepustenie politických väzňov. Komunistický režim zareagoval policajnou brutalitou a dejiny Československa sa otočili smerom k demokratickej súčasnosti.

V oboch prípadoch to boli študenti, ktorých odvaha naštartovala definitívny pád totalitného zriadenia. Ich túžba po pravde, spravodlivosti, slobode a lepšom svete otvorila ľuďom v oboch krajinách bývalej federácie cestu k slobode a demokracii. „Dnes by sme sa mali študentom a ľuďom, ktorí sa pričinili o november 1989, poďakovať za ich statočnosť, odvahu postaviť sa moci a riskovať vlastný život pre lepšiu budúcnosť pre všetkých. Aj vďaka nim je dnes Slovensko na mape slobodných a demokratických krajín sveta," vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling.

Súvisiace články

27.03.2018 09:42

V Gastrocentre chcú "obsluhovať anglického kráľa"

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) chce zrekonštruovať a zmodernizovať vybavenie budovy školského zariadenia Gastrocentrum Strednej odbornej školy (SOŠ) obchodu a služieb v Trenčíne. Návrh na podanie žiadosti o nenávratný finan...
06.04.2020 07:49

Praktická príručka detskej psychológie pre moderných rodičov

Rodičia, chcete lepšie pochopiť svoje deti a rozumieť im? Konečne?! Máme pre vás skvelý tip. Táto kniha vám určite pomôže. Užitočná príručka Čo si myslí moje dieťa ponúka moderný pohľad na to, ako sa vyznať vo svojom dieťati. ...