Späť na zoznam
Aktuality
Autor: Soňa Kaletová
09.11.2020 11:49

Spoločenská hra, ktorá deťom vysvetlí sociálny odstup počas pandémie, je zadarmo dostupná pre učiteľov

Medzinárodná skupina vedcov, učiteľov a popularizátorov vedy vytvorila stolovú hru o šírení vírusu a dôležitosti sociálneho odstupu počas pandémie. Je vhodná pre deti od 10 rokov.

Na tvorbe hry „Poplach! Vírus v Nižných Domasedoch!" spolupracovali aj vedkyne zo Slovenska. Hru v októbri ponúkli zdarma na školy v Rakúsku a Nemecku. Záujem o ňu mali najmä učitelia biológie. V priebehu niekoľkých dní tvorcovia rozdali učiteľom tisíc kusov. Teraz je hra dostupná i na Slovensku. Učitelia základných škôl si ju môžu zdarma objednať a použiť na hodinách biológie alebo občianskej výchovy. Stačí, ak vyplnia rezervačný formulár: www.edub.sk/poplach

Rodičia si tiež môžu hru zdarma stiahnuť v PDF formáte a vytlačiť. Ak sa chcú vyhnúť strihaniu žetónikov a získať hru v lepšej kvalite, môžu si ju i objednať cez crowdfundingovú kampaň. Svojím príspevkom zároveň podporia produkciu hry a pomôžu jej distribúcii na viacero škôl.

„Sociálny odstup a ďalšie opatrenia budú s nami ešte nejaký čas. Myslíme si, že je dôležité, aby ľudia rozumeli potrebe sociálneho odstupu a sami a dobrovoľne ho uplatňovali. To platí pre všetky skupiny obyvateľstva, vrátane detí," hovorí Barbora Trubenová. Na tvorbe hry spolupracovala s vedcami z Inštitútu vedy a Technológií v Rakúsku a inštitútu Max Planck v Nemecku. Dúfa, že pomocou hry deti ľahšie porozumejú, prečo je v súčasnosti potrebné vyhýbať sa preplneným miestam a budú pravidlá sociálneho odstupu lepšie dodržiavať.

O autoroch hry Poplach! Vírus v Nižných Domasedoch!
Sme skupina vedcov, učiteľov a popularizátorov vedy roztratení po celej Európe: občianske združenie eduB v Bratislave, vedci v Rakúskom Inštitúte vedy a technológii (IST Austria), na Technickej univerzite ETH v Zurichu, i na Max Planck Inštitúte v Nemecku. Máme bohaté skúsenosti s vymýšľaním hier a edukačných aktivít pre deti a mládež, a hlavne veľa entuziazmu. Napríklad už 4 roky vo svojom voľnom čase organizujeme medzinárodný seminár z evolučnej biológie, do ktorého sa zapojilo už vyše 500 žiakov.

Barbora Trubenová, PhD., vedecká pracovníčka z ETH Zurich, spoluzakladateľka medzinárodnej biologickej súťaže STEB a občianskeho združenia eduB.
Kristína Hudáková, PhD., učiteľka na Bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa v Bratislave, spoluzakladateľka medzinárodnej biologickej súťaže STEB a občianskeho združenia eduB.
Magdalena Steinrück, PhD., popularizátorka vedy na Inštitúte vedy a technológii v Rakúsku (IST Austria)
Hildegard Uecker, PhD., Florence Bansept PhD., a Silvia de Monte PhD., z Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú biológiu v Nemecku.

Zdroj text: Barbora Trubenová

Zdroj foto: Barbora Trubenová

Web: www.edub.sk

Súvisiace články

02.12.2017 06:15

Historická romanca Neskrotný dedič

Pôvabná regentská romanca Neskrotný dedič vás zoberie do Klubu náhradných dedičov v Anglicku začiatkom 19.storočia. Pokračuje tak najnovšia séria obľúbenej autorky Elizabeth Michelsovej, od ktorej už vyšiel prvý diel Divoký dedič.
29.11.2017 06:00

Kniha pre mamy a ich dcéry

Práve vyšla prvá spoločná „kniha pre dcéry a mamy“. Volá sa jednoducho Ema má mamu, mama má Emu. Prečo? Lebo mamy a dcéry držia spolu, celý život si pomáhajú, spolu pečú PRVÉ koláče, majú podobný štýl obliekania... Pretože na...