Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
30.04.2018 10:45

Správa o činnosti komisárky pre deti sa opozičným poslankyniam nepozdáva

Správu komisárky pre deti Viery Tomanovej za rok 2017 kritizovali opozičné poslankyne na parlamentnom ľudskoprávnom výbore v utorok 24. apríla. Bola to v poradí druhá výročná správa Tomanovej.

O správe a o tom, či ju odporučia plénu Národnej rady SR prijať, členovia výboru nemohli hlasovať, keďže nebol uznášaniaschopný. Dôvodom bolo, že výbor počas jeho rokovania opustili tak koaliční poslanci, ako aj opozičný poslanec Milan Mazurek (ĽSNS). Hlasovať o výročnej správe by mal výbor na svojom ďalšom zasadnutí, ktoré bude 9. mája.

Opozičné poslankyne Tomanovej vyčítali, že sa v správe nevenuje aktuálnym témam a celá správa pôsobí veľmi povrchne.

„Vo vašej správe sa nikde nenachádza problém umiestňovania rómskych detí do špeciálnych škôl, čo už potvrdila aj školská inšpekcia," povedala predsedníčka výboru Anna Verešová z OĽaNO.

Tomanová tvrdila, že úrad má nízke kapacity pracovníkov, a preto sa zaoberali len individuálnymi prípadmi, nie problematikou komplexne.

„Pokiaľ ide o zaraďovanie detí do špeciálnych škôl, súhlasím, sú neoprávnené a v mnohých prípadoch dobrou starostlivosťou v rámci predškolského zariadenia sa dá predísť tomu, aby dieťa navštevovalo špeciálnu školu," povedala s tým, že plánuje sa venovať aj reedukačným zariadeniam a spolupracuje so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.

Uviedla, že sa zaoberala aj prípadom špeciálnej školy v Rokycanoch, v ktorej boli umiestnené aj zdravé deti.

„Neviem, či si dokážete uvedomiť, že dvanásť ľudí nevie zvládnuť takúto obrovskú problematiku," zdôraznila Tomanová a dodala, že toto bude jej prioritou v roku 2019.

Vo výročnej správe sa Tomanovej úrad podľa jej slov zameral na inú časť monitoringu ako v roku 2016. „Je to napríklad oblasť stravovania detí v detských domovoch a v školských zariadeniach," povedala.

Činnosť Úradu komisára pre deti je pod vedením Tomanovej povrchná a čisto formálna. Porušovanie práv detí zo strany štátu a inštitúcií úrad sleduje len vo vybraných zariadeniach a len na úrovni individuálnych zlyhaní, najmä rodičov. Voči systémovým chybám na úrovni štátu je Tomanová slepá. Namiesto riešenia vážneho problému diskriminácie detí v školách dáva v správe otrepané rady týkajúce sa detskej obezity, mobilománie či závislosti od televízie. Pritom Európska komisia vedie aktuálne konanie voči Slovensku za to, že dlhodobo nerieši diskrimináciu rómskych detí vo vzdelávaní," zhrnula svoje postrehy členka výboru Zuzana Zimenová (nezaradená) na sociálnej sieti. Podľa Zimenovej Tomanovú netrápia ani systémové prekážky v inklúzii detí so zdravotným znevýhodnením.

Po rokovaní výboru Tomanová pred novinármi uviedla, že nemá pocit, že by práca úradu komisára pre deti bola zlá. „Je jej podstatne viac," uviedla v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Zdroj: SITA

Súvisiace články

02.11.2018 07:52

55 nových prípadov pre Hercula Poirota

Súborné vydanie Hercule Poirot – Poviedky je luxusne upravená, bohato ilustrovaná kniha s kazetou, ktorá obsahuje 55 prípadov slávneho belgického detektíva vrátane poviedky, ktorú v Spojenom kráľovstve publikovali až sedemdesia...
13.04.2018 19:47

Legendárna Krížovka života vyšla v slovenčine

Liečil som ústnou akupunktúrou srdcové problémy, astmatické problémy, opakované zápaly spojiviek, tráviace aj kožné choroby. Liečil som bolesti pleca, ktoré trvali celé roky a zmizli za jedinú sekundu. Liečil som chronické bole...
18.10.2017 06:00

Napíše si konečne vlastný príbeh?

Tento ľúbostný príbeh dvoch mladých ľudí sa odohráva na hranici reality a literárnej fikcie. Annabellin život bol vždy dokonalý alebo si to aspoň myslela. Až do chvíle, kým zistila, že je len hlavnou hrdinkou príbehu, ktorý o n...