Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
30.04.2018 10:45

Správa o činnosti komisárky pre deti sa opozičným poslankyniam nepozdáva

Správu komisárky pre deti Viery Tomanovej za rok 2017 kritizovali opozičné poslankyne na parlamentnom ľudskoprávnom výbore v utorok 24. apríla. Bola to v poradí druhá výročná správa Tomanovej.

O správe a o tom, či ju odporučia plénu Národnej rady SR prijať, členovia výboru nemohli hlasovať, keďže nebol uznášaniaschopný. Dôvodom bolo, že výbor počas jeho rokovania opustili tak koaliční poslanci, ako aj opozičný poslanec Milan Mazurek (ĽSNS). Hlasovať o výročnej správe by mal výbor na svojom ďalšom zasadnutí, ktoré bude 9. mája.

Opozičné poslankyne Tomanovej vyčítali, že sa v správe nevenuje aktuálnym témam a celá správa pôsobí veľmi povrchne.

„Vo vašej správe sa nikde nenachádza problém umiestňovania rómskych detí do špeciálnych škôl, čo už potvrdila aj školská inšpekcia," povedala predsedníčka výboru Anna Verešová z OĽaNO.

Tomanová tvrdila, že úrad má nízke kapacity pracovníkov, a preto sa zaoberali len individuálnymi prípadmi, nie problematikou komplexne.

„Pokiaľ ide o zaraďovanie detí do špeciálnych škôl, súhlasím, sú neoprávnené a v mnohých prípadoch dobrou starostlivosťou v rámci predškolského zariadenia sa dá predísť tomu, aby dieťa navštevovalo špeciálnu školu," povedala s tým, že plánuje sa venovať aj reedukačným zariadeniam a spolupracuje so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.

Uviedla, že sa zaoberala aj prípadom špeciálnej školy v Rokycanoch, v ktorej boli umiestnené aj zdravé deti.

„Neviem, či si dokážete uvedomiť, že dvanásť ľudí nevie zvládnuť takúto obrovskú problematiku," zdôraznila Tomanová a dodala, že toto bude jej prioritou v roku 2019.

Vo výročnej správe sa Tomanovej úrad podľa jej slov zameral na inú časť monitoringu ako v roku 2016. „Je to napríklad oblasť stravovania detí v detských domovoch a v školských zariadeniach," povedala.

Činnosť Úradu komisára pre deti je pod vedením Tomanovej povrchná a čisto formálna. Porušovanie práv detí zo strany štátu a inštitúcií úrad sleduje len vo vybraných zariadeniach a len na úrovni individuálnych zlyhaní, najmä rodičov. Voči systémovým chybám na úrovni štátu je Tomanová slepá. Namiesto riešenia vážneho problému diskriminácie detí v školách dáva v správe otrepané rady týkajúce sa detskej obezity, mobilománie či závislosti od televízie. Pritom Európska komisia vedie aktuálne konanie voči Slovensku za to, že dlhodobo nerieši diskrimináciu rómskych detí vo vzdelávaní," zhrnula svoje postrehy členka výboru Zuzana Zimenová (nezaradená) na sociálnej sieti. Podľa Zimenovej Tomanovú netrápia ani systémové prekážky v inklúzii detí so zdravotným znevýhodnením.

Po rokovaní výboru Tomanová pred novinármi uviedla, že nemá pocit, že by práca úradu komisára pre deti bola zlá. „Je jej podstatne viac," uviedla v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Zdroj: SITA

Súvisiace články

24.07.2017 10:19

Kam zmizla Agatha Christie?!

Agatha Christie. Kráľovná anglickej detektívky, ktorá stvorila Hercula Poirota, či slečnu Marplovú. Vedeli ste, že v roku 1926 zmizla? Jednoducho sa stratila. Bola to jedna z najväčších záhad moderných čias. Jej manžel sa dopu...
13.11.2017 17:55

Literatúra: Klasický filológ Július Špaňár sa narodil pred 100 rokmi

Veľká Maňa/Bratislava 11. novembra (TASR) – Popredný klasický filológ a prekladateľ Július Špaňár sa venoval antickej filozofii a prekladom diel antických spisovateľov a filozofov. Narodil sa 12. novembra 1917 vo Veľkej Mani. V...
02.09.2018 09:36

Pútavý príbeh génia Michelangela

Vychutnajte si ďalšiu knižnú lahôdku z pera Irvinga Stonea, majstra biografického žánru. Agónia a extáza vyšla naposledy v slovenčine pred vyše tridsiatimi rokmi, beznádejne vypredaná, takže teraz majú fajnšmekri opäť možnosť z...