Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
07.08.2018 17:12

Štátny tajomník Peter Krajňák si pripomenul obete Rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici a na Rómskej púti v Gaboltove

Dňa 1. augusta 2018 sa uskutočnilo celoslovenské podujatie pripomenutia si Pamätného dňa rómskeho holokaustu pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici, ktoré už od roku 2005 organizuje občianske združenie In Minorita a pietny akt sa koná ako súčasť projektu Ma bisteren! - Nezabúdajme! Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák.

V tomto roku pripadá na 2. august spomienka na už 74. výročie likvidácie najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime-Brezinke, kde zahynulo vyše 2 900 Rómov. K účastníkom pietnej spomienky na genocídu spáchanú na Rómoch v období druhej svetovej vojny sa prihovoril aj štátny tajomník Peter Krajňák, ktorý vo svojom príhovore vyjadril, že je to memento a ministerstvo školstva odmieta akékoľvek politické smerovania, ktoré by mohli viesť k opakovaniu podobných udalostí.

Bezhlavá nenávisť k ľuďom pre ich odlišnosť, žiaľ, nie je v Európe ani vo svete  prekonaný fenomén.

Tieto zvrátené a smutné udalosti ľudskej histórie si štátny tajomník Peter Krajňák pripomenul aj dňa 5. augusta 2018 počas 26. ročníka Rómskej púte v Gaboltove, kde vyzval k spomienke a úcte k obetiam rómskeho holokaustu aj všetkých účastníkov. 

Tradičné podujatie organizuje Rada pre Rómov a menšiny pri Konferencii biskupov Slovenska a v tomto roku sa na ňom zúčastnili aj dvaja biskupi - košický arcibiskup a predseda Rady pre Rómov a menšiny pri KBS, Bernard Bober a ako hlavný celebrant spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

03.01.2018 07:00

Predseda TTSK J. Viskupič odvolal riaditeľa poľnohospodárskej školy

Viskupič: "Telefonicky sme boli dohodnutí, že na inštitúcii sa náš odbor stretne s pánom riaditeľom, pán riaditeľ prisľúbil účasť na tomto stretnutí slovami "o desať minút som tam", čo ale nenastalo, nejakým záhadným spôsobom s...
05.02.2018 14:08

B. Bugár: V Bratislave by limit pre 8-ročné gymnáziá mal byť 10 percent

V Bratislave by mal byť limit študentov pre osemročné gymnáziá aspoň desať percent. V nedeľňajšej diskusii RTVS O 5 minút 12 to uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
30.06.2017 11:10

Aj vysvedčenia majú svoju históriu

Je koniec júna, je čas hodnotenia žiakov a študentov za celoročné snaženie. Odovzdávanie vysvedčenia, tento školský rituál sa opakuje v každom školskom roku zas a znova. Vysvedčenie odzrkadľuje usilovnosť, ale aj kvalitu vedomo...