Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
07.08.2018 17:12

Štátny tajomník Peter Krajňák si pripomenul obete Rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici a na Rómskej púti v Gaboltove

Dňa 1. augusta 2018 sa uskutočnilo celoslovenské podujatie pripomenutia si Pamätného dňa rómskeho holokaustu pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici, ktoré už od roku 2005 organizuje občianske združenie In Minorita a pietny akt sa koná ako súčasť projektu Ma bisteren! - Nezabúdajme! Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák.

V tomto roku pripadá na 2. august spomienka na už 74. výročie likvidácie najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime-Brezinke, kde zahynulo vyše 2 900 Rómov. K účastníkom pietnej spomienky na genocídu spáchanú na Rómoch v období druhej svetovej vojny sa prihovoril aj štátny tajomník Peter Krajňák, ktorý vo svojom príhovore vyjadril, že je to memento a ministerstvo školstva odmieta akékoľvek politické smerovania, ktoré by mohli viesť k opakovaniu podobných udalostí.

Bezhlavá nenávisť k ľuďom pre ich odlišnosť, žiaľ, nie je v Európe ani vo svete  prekonaný fenomén.

Tieto zvrátené a smutné udalosti ľudskej histórie si štátny tajomník Peter Krajňák pripomenul aj dňa 5. augusta 2018 počas 26. ročníka Rómskej púte v Gaboltove, kde vyzval k spomienke a úcte k obetiam rómskeho holokaustu aj všetkých účastníkov. 

Tradičné podujatie organizuje Rada pre Rómov a menšiny pri Konferencii biskupov Slovenska a v tomto roku sa na ňom zúčastnili aj dvaja biskupi - košický arcibiskup a predseda Rady pre Rómov a menšiny pri KBS, Bernard Bober a ako hlavný celebrant spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

16.11.2017 15:25

Záujemcovia sa môžu uchádzať o štipendiá na štúdium a jazykové kurzy v Nemecku

Bratislava - Vysokoškoláci, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci sa môžu uchádzať o štipendiá na rôzne typy pobytov v Nemecku. Štipendiá udeľuje Nemecká akademická výmenná služba (DAAD). Informuje o tom rezo...
15.11.2019 12:29

Piatok 15. november je dňom štátneho smútku za obete tragickej nehody pri Nitre, vyzývame na úpravu vlajkovej výzdoby

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky oznamuje, že vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí 14. novembra 2019 podľa § 9a ods. 2 písm. b) zákona NR SR č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich pou...