Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
07.08.2018 17:12

Štátny tajomník Peter Krajňák si pripomenul obete Rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici a na Rómskej púti v Gaboltove

Dňa 1. augusta 2018 sa uskutočnilo celoslovenské podujatie pripomenutia si Pamätného dňa rómskeho holokaustu pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici, ktoré už od roku 2005 organizuje občianske združenie In Minorita a pietny akt sa koná ako súčasť projektu Ma bisteren! - Nezabúdajme! Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák.

V tomto roku pripadá na 2. august spomienka na už 74. výročie likvidácie najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime-Brezinke, kde zahynulo vyše 2 900 Rómov. K účastníkom pietnej spomienky na genocídu spáchanú na Rómoch v období druhej svetovej vojny sa prihovoril aj štátny tajomník Peter Krajňák, ktorý vo svojom príhovore vyjadril, že je to memento a ministerstvo školstva odmieta akékoľvek politické smerovania, ktoré by mohli viesť k opakovaniu podobných udalostí.

Bezhlavá nenávisť k ľuďom pre ich odlišnosť, žiaľ, nie je v Európe ani vo svete  prekonaný fenomén.

Tieto zvrátené a smutné udalosti ľudskej histórie si štátny tajomník Peter Krajňák pripomenul aj dňa 5. augusta 2018 počas 26. ročníka Rómskej púte v Gaboltove, kde vyzval k spomienke a úcte k obetiam rómskeho holokaustu aj všetkých účastníkov. 

Tradičné podujatie organizuje Rada pre Rómov a menšiny pri Konferencii biskupov Slovenska a v tomto roku sa na ňom zúčastnili aj dvaja biskupi - košický arcibiskup a predseda Rady pre Rómov a menšiny pri KBS, Bernard Bober a ako hlavný celebrant spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

21.08.2019 10:17

Aký bol život s Picassom? Novinka z edície Životy slávnych

Toto je príbeh o jednom desaťročí jej života, v ktorom sa všetko krútilo okolo Picassa – azda najslávnejšieho maliara modernej doby. Príbeh Žila som s Picassom z edície Životy slávnych ponúka verný obraz tohto geniálneho maliar...
10.06.2017 10:23

Strhujúci triler Konkláve

Konkláve je inteligentný triler, aké vie písať iba Robert Harris. Zavedie nás do prostredia katolíckej cirkvi, do Vatikánu, kde to vrie a buble vynaliezavými intrigami. Príbeh plný prešpekulovaných machinácií a geniálnych zvrat...
21.11.2017 06:15

Krajina tieňov

Nový román Elizabeth Kostovovej Krajina tieňov je fascinujúci príbeh o osudoch viacerých generácií a o dejinách krásnej, ale ťažko skúšanej krajiny. Hovorí o sile človeka a nádeji, ktorú možno nájsť aj po ťažkej pohrome.