Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
05.11.2018 19:36

Talent? Má ho každý z nás.

Tak urobte všetko pre jeho objavenie v sebe

Slovensko prispieva do Európskeho týždňa odborných zručností komunitným online projektom #Objav svoj talent!

Talentovaní youtuberi, šperkári, hudobníci, barbieri, fotografi, baristi, športovci sa spojili v kampani #Objav svoj talent!, aby povzbudili stredoškolákov. Zdieľajú to, čo im prináša radosť z práce, a hovoria o tom, ako sa prepracovali k úspechu.

„Ak chceš, aby ľudia objavili tvoj talent, musíš ho najprv objaviť sám. Tak choď do toho," hovorí na webovej stránke projektu ambasádor muzikant Peter Bažík.

Voľná definícia slova talent je súbor schopností umožňujúcich originálne či nadpriemerné výkony. Súťaž #Objav svoj talent! vychádza z premisy, že „v každom z nás je niečo výnimočné, čo nás predurčuje na úspech v povolaní a zároveň spôsobuje, že sme v práci a v živote šťastní. Talent v nás často objavia skúsení učitelia alebo rodičia, hovoria o ňom výsledky našej práce a niekedy môže byť poznávacím znakom pocit radosti spojený s nejakým výkonom," hovorí Mária Rusková, koučka a mentorka. 
 
Na sociálnej sieti Instagram stačí hashtagom označiť fotografiu, kde môže stredoškolák ukázať svoj talent, prácu, záľuby, sny, ambície alebo jednoducho to, čo ho teší. Súťaž je pre všetkých stredoškolákov, navyše študenti stredných odborných škôl môžu vyhrať zážitok s ambasádormi.

„Chceme inšpirovať mladých ľudí v celej Únii, aby čo najlepšie využili ponuku odborného vzdelávania a prípravy na rozvinutie svojho  talentu. Kombinácia talentu a odborných zručností totiž otvára dvere novým príležitostiam a úspešnej kariére. Presne tomu má pomôcť Európsky týždeň odborných zručností – preto mladé talenty vyzývam: neváhajte a využite príležitosť!"  povzbudzuje mladých ľudí Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. 

Cieľom iniciatívy Európsky týždeň odborných zručností (European Vocational Skill Week) je zvýšiť atraktívnosť odborného vzdelávania a prípravy poskytujúcich ľuďom praktické zručnosti, ktoré zlepšujú ich uplatnenie na trhu práce a prispievajú k vyváženému rozvoju spoločnosti vo všetkých oblastiach. Každá krajina a škola môže prispieť originálnymi aktivitami a zapojiť študentov, učiteľov, firmy, inštitúcie, profesijné zväzy a spoločenské autority.

Tretí Európsky týždeň odborných zručností bude 5. – 9. novembra 2018. Slovensko sa zúčastnilo už v prvom ročníku projektom #Objav svoj talent!, čím sa stalo priekopníkom v komunikačných aktivitách v online prostredí. Súťaž #Objav svoj talent! trvá od 1. novembra do 5. decembra 2018.

Odborné vzdelávanie v Európe a na Slovensku

60 percent absolventov odborného vzdelávania a prípravy nájde prvé dlhodobé zamestnanie do jedného mesiaca od ukončenia štúdia, po šiestich mesiacoch tento podiel vzrastá na 80 percent.

Počet voľných pracovných miest pre vysokokvalifikovaných ľudí  sa v rokoch 2015 – 2025 zvýši o 21 percent, kým príležitostí pre pracovníkov s nízkou kvalifikáciou bude o 17 percent menej.  

Podľa údajov je na Slovensku vyše 440 stredných odborných škôl s viac ako 140-tisíc žiakmi. Pre predstavu – v súčasnosti z troch stredoškolákov dvaja študujú na odbornej škole a jeden na gymnáziu.

Súvisiace články

12.10.2017 17:50

Francúzsko: Štrajk verejných zamestnancov narušil prevádzku škôl a nemocníc

Paríž - Celoštátny štrajk pracovníkov verejného sektora vo Francúzsku narušil dňa 10.10.2017 prevádzku škôl, nemocníc, verejných služieb a tiež vnútroštátnej leteckej dopravy. Informovala o tom dnes agentúra AP.
05.05.2017 08:30

Kozmix sa žiakom prihovára opäť, teraz prostredníctvom časopisu

Postavička Kozmixa, známeho z rovnomenného vzdelávacieho portálu, opäť ožíva aj v tlačenej podobe. Po úspešnom prvom vydaní časopisu KOZMIX, ktorý stále pravidelne využívajú školy  zapojené do projektu neziskovej organizácie ED...
09.12.2017 06:30

To najlepšie z obľúbenej šou Všetko čo mám rád

„V puberte som sa naučila šiť,“ spomína si herečka Zuzana Vačková. „Ušila som si nádhernú sukňu, kvetovanú, dlhú. Dala som si krátke tričko, bolo mi vidno holý pupček. Takto vyobliekaná som sa vybrala do mesta. Nastúpila som d...