Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
22.10.2017 10:05

V Lombardsku a Benátsku sa konajú referendá o posilnení právomocí

Rím - V dvoch najbohatších regiónoch Talianska - Lombardsku a Benátsku - sa v nedeľu konajú referendá o posilnení ich právomocí, najmä v ekonomickej oblasti. Iniciátorom plebiscitu, ktoré má len poradný charakter, je Liga Severu.

Ako informuje agentúra ANSA, hlasovanie sa začalo o 7.00 h a potrvá do 23.00 h. V Lombardsku nie je stanovené kvórum. V Benátsku stanovili kvórum na 50 percent plus jeden hlas. V Lombardsku je oprávnených hlasovať približne 7,9 milióna obyvateľov, v Benátsku štyri milióny.
      

Najvyšší predstaviteľ Lombardska Roberto Maroni už skôr podľa agentúry ANSA zdôraznil, že predmetom referenda nie je nezávislosť týchto regiónov. Maroni, naopak, podporil územnú celistvosť Talianska. Podľa jeho slov vedenie oboch regiónov chce od Ríma získať viac právomocí, a to najmä v oblasti bezpečnosti a školstva a kontroly migrácie.
      

Politológovia upozorňujú, že za referendom sa v skutočnosti skrýva problém prerozdeľovania peňazí z týchto bohatých a dynamicky sa rozvíjajúcich regiónov na ekonomicky menej prosperujúci juh krajiny. Voličov v Lombardsku a Benátsku tak organizátori referenda vyzývajú vyjadriť sa, či by súhlasili s tým, aby výnosy z ich daní smerovali prioritne do ich oblasti.
      

Talianska vláda referendum v Lombardsku a Benátsku kritizuje ako finančne priveľmi náročné, keďže si napríklad vyžiadalo nákup niekoľko tisíc tabletov pre elektronické hlasovanie.
      

Taliansky minister poľnohospodárstva Maurizio Martina okrem iného odporučil Maronimu, aby oba regióny žiadali od centrálnej vlády v Ríme skôr podrobnú diskusiu o problémoch "a nezaplatili takmer 50 miliónov eur z daní občanov za organizovanie konzultatívneho referenda."

 

TASR

Súvisiace články

10.09.2017 15:14

A. Danko: V utorok by som chcel predstaviť nového ministra školstva

Podľa Danka by malo ísť o človeka, ktorý je zdatný v mediálnej komunikácii. Nemusí byť straníkom.
08.10.2017 11:43

Obul sa do topánok Mórica Beňovského

Spisovateľ, diplomat a cestovateľ Miroslav Musil: Dá sa povedať, že robím na tom dvadsať rokov, odkedy sme s Ferkom Kellem išli prvýkrát na Madagaskar. Lebo to bolo vtedy len taká vízia, že tam niekde bol kráľom.