Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
22.10.2017 10:05

V Lombardsku a Benátsku sa konajú referendá o posilnení právomocí

Rím - V dvoch najbohatších regiónoch Talianska - Lombardsku a Benátsku - sa v nedeľu konajú referendá o posilnení ich právomocí, najmä v ekonomickej oblasti. Iniciátorom plebiscitu, ktoré má len poradný charakter, je Liga Severu.

Ako informuje agentúra ANSA, hlasovanie sa začalo o 7.00 h a potrvá do 23.00 h. V Lombardsku nie je stanovené kvórum. V Benátsku stanovili kvórum na 50 percent plus jeden hlas. V Lombardsku je oprávnených hlasovať približne 7,9 milióna obyvateľov, v Benátsku štyri milióny.
      

Najvyšší predstaviteľ Lombardska Roberto Maroni už skôr podľa agentúry ANSA zdôraznil, že predmetom referenda nie je nezávislosť týchto regiónov. Maroni, naopak, podporil územnú celistvosť Talianska. Podľa jeho slov vedenie oboch regiónov chce od Ríma získať viac právomocí, a to najmä v oblasti bezpečnosti a školstva a kontroly migrácie.
      

Politológovia upozorňujú, že za referendom sa v skutočnosti skrýva problém prerozdeľovania peňazí z týchto bohatých a dynamicky sa rozvíjajúcich regiónov na ekonomicky menej prosperujúci juh krajiny. Voličov v Lombardsku a Benátsku tak organizátori referenda vyzývajú vyjadriť sa, či by súhlasili s tým, aby výnosy z ich daní smerovali prioritne do ich oblasti.
      

Talianska vláda referendum v Lombardsku a Benátsku kritizuje ako finančne priveľmi náročné, keďže si napríklad vyžiadalo nákup niekoľko tisíc tabletov pre elektronické hlasovanie.
      

Taliansky minister poľnohospodárstva Maurizio Martina okrem iného odporučil Maronimu, aby oba regióny žiadali od centrálnej vlády v Ríme skôr podrobnú diskusiu o problémoch "a nezaplatili takmer 50 miliónov eur z daní občanov za organizovanie konzultatívneho referenda."

 

TASR

Súvisiace články

23.06.2017 08:40

Babičkina úsporná kuchárka

„Časy sa zmenili a pri  neustálom zvyšovaní cien nezaškodí naučiť sa lepšie hospodáriť,“ tvrdí známa autorka Jarmila Mandžuková. „Ak spojíte snahu ušetriť s receptami a radami v tejto knihe, nezaskočí vás ani napätý rodinný roz...
20.03.2018 12:08

Vernisáž Jána Kuciaka

Študenti Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy zorganizovali na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka výstavu, ktorá mapuje jeho prácu. Chceli tak vzdať hold investigatívnej žurnalistike a uctiť si, ako budúci masme...
05.02.2018 14:08

B. Bugár: V Bratislave by limit pre 8-ročné gymnáziá mal byť 10 percent

V Bratislave by mal byť limit študentov pre osemročné gymnáziá aspoň desať percent. V nedeľňajšej diskusii RTVS O 5 minút 12 to uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár.