Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
30.10.2017 18:00

V Paríži sa začína 39. zasadnutie Generálnej konferencie UNESCO

Paríž 30. októbra - Vo francúzskej metropole Paríž sa v pondelok začína 39. zasadnutie Generálnej konferencie Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá bude trvať do 14. novembra, uvádza sa v tlačovej správe UNESCO.

Konferencie sa zúčastnia predstavitelia 195 členských krajín UNESCO, ako aj zástupcovia pozorovateľských štátov a partnerských inštitúcií. Hlavnou témou 39. zasadnutia Generálnej konferencie (GK) UNESCO je Agenda 2030 – Ciele trvalo udržateľného rozvoja so zreteľom na úlohu UNESCO v multilaterálnom systéme.
      

V úvode konferencie v rámci Fóra lídra na konferencii v utorok 31. októbra vystúpi predseda 72. Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Agentúru TASR o tom informoval riaditeľ tlačového odboru slovenského rezortu diplomacie Igor Skoček.
      

V rámci Všeobecnej politickej debaty Generálnej konferencie UNESCO budú predstavitelia členských štátov prezentovať národné pozície a vízie do budúcna a vyjadrovať sa k angažovanosti svojej krajiny v rámci portfólia UNESCO. Za Slovensko prednesie 2. novembra národné vystúpenie ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová.
      

Súčasťou GK sú zasadnutia špecializovaných programových komisií pre vzdelávanie, prírodné vedy, spoločenské a humanitné vedy, kultúru, i komunikácie a informácie. Slovensko predsedá Komisii pre spoločenské a humanitné vedy, v rámci ktorej sa bude rokovať o jednom z najdôležitejších bodov tohtoročnej GK - Deklarácii o etických princípoch v súvislosti s klimatickými zmenami. Za predsedu uvedenej komisie bol zvolený profesor Milan Konvit.
      

Významným bodom programu je oficiálne zvolenie Audrey Azoulayovej do funkcie novej generálnej riaditeľky UNESCO, na základe odporúčania Výkonnej rady UNESCO. Na čelo UNESCO sa tak už po druhý raz dostane kandidátka EÚ, čo je výrazným impulzom pre ďalšie zintenzívnenie vzťahov medzi EÚ a UNESCO.

 

TASR

Súvisiace články

19.12.2017 09:03

I. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny UPJŠ LF a UNLP spolu so Slovenským centrom CEEA pripravila ďalší špe...

I. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP zorganizovala v dňoch 29.11. až 1.12.2017 v poradí už 20. kurz pre anestéziológov, ktorý bol tretím v poradí v rámci 6-ročného cyklu ich post...
09.01.2018 08:42

Britská princezná Charlotte strávila svoj prvý deň v materskej škole

Britská princezná Charlotte strávila v pondelok svoj prvý deň v materskej škole Willcocks Nursery School v Londýne. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na kráľovskú rodinu.
27.11.2017 15:30

Výstava v Levočskom múzeu školstva približuje svätých patrónov remesiel

Levoča - Levočské Múzeum špeciálneho školstva aktuálne ponúka výstavu, kde okrem tradičných svätých patrónov remesiel môžu návštevníci spoznať aj ich modernú podobu prispôsobenú súčasným odborom a oblastiam ľudskej práce.