Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
30.11.2017 15:45

VLÁDA: Slovensko navštívi delegácia európskeho výboru CPT

BRATISLAVA - Budúci rok príde na Slovensko delegácia z Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (CPT). Vyplýva to z Návrhu opatrení na zabezpečenie šiestej pravidelnej návštevy Výboru CPT, ktorý vypracovalo ministerstvo spravodlivosti a na dnešnom rokovaní ho schválila vláda. Vláda v materiáli informuje, že výbor oznámi termín návštevy 14 dní pred svojím príchodom.

Ministerstvá v rámci prípravy na príchod členov výboru aktualizovali zoznamy zariadení, v ktorých sa nachádzajú osoby zbavené slobody na základe rozhodnutia štátnych orgánov. Generálna prokuratúra v súčinnosti s príslušnými ministerstvami potvrdila nominácie styčných zástupcov, ktorí zodpovedajú za vykonávanie dohovoru na Slovensku. Vláda zároveň odporučila, aby boli styční zástupcovia vybavení služobnými mobilnými telefónmi.

Rezort spravodlivosti zároveň nariadil kontrolu vykonaných opatrení v rezortoch, v ktorých boli v roku 2013 pri piatej návšteve delegácie zistené závažné nedostatky. Vláda tiež uložila ministerke spravodlivosti, ministerke školstva, ministrovi vnútra, ministrovi zdravotníctva a ministrovi práce povinnosť informovať zamestnancov svojich zariadení o schválených opatreniach, ktoré s návštevou súvisia. Okrem iného ich úlohou bude zabezpečiť vstup členov delegácie do ktoréhokoľvek zariadenia a možnosť viesť rozhovory s osobami, ktorých štátne organy zbavili slobody.

Ministerstvo spravodlivosti je gestorom vykonávania Európskeho dohovoru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania z roku 1987. Tento dohovor nadobudol pre Slovensko platnosť 1. októbra 1994 a je považovaný za najsledovanejší zmluvný dokument Rady Európy v oblasti ľudských práv a základných slobôd. Výbor CPT prostredníctvom návštev v členských štátoch Európskej únie preveruje zaobchádzanie s osobami, ktorých štátne orgány zbavili slobody.

 

SITA

Súvisiace články

17.06.2018 11:37

Lokality UNESCO najlepšie pozná žiačka zo Serede

Potvrdili to výsledky XIII. ročníka celoslovenskej vedomostnej súťaže pre žiakov II. stupňa základných škôl EnvirOtázniky, ktorej hlavnou témou boli lokality UNESCO na Slovensku a vo svete. Téma zaujala rekordných 1075 žiakov ...
30.01.2018 20:00

Ako predchádzať potravinovým alergiám?

„Veľa vedcov sa domnieva, že imunitný systém má obdobie imunitného okna, počas ktorého sa dá naučiť, že alergény nie sú nebezpečné,“ píše Robin Pompová.
18.10.2017 12:00

Projekt Misia modrá planéta učí žiakov environmentálnu výchovu zážitkovou formou

Projekt inovatívneho spôsobu výučby environmentálnej výchovy „Misia modrá planéta“, ktorý pre žiakov 3. a 4. ročníka základných škôl pripravila nezisková organizácia EDULAB sa už rozbehol naplno. Takmer 6 800 žiakov z prihlásen...